Bagdád - Vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí se vypracoval z nenápadného zakřiknutého mladíka na vůdce nejobávanější teroristické organizace na světě. Rodák z Iráckého města Samarra je velmi pobožným, vzdělaným a schopným mužem, ale také brutální bestií, která pro svůj výklad Islámu neváhá povraždit tisíce lidí.
Americký think-tank Brookings zmapoval život v současné době nejhledanějšího teroristy na světě. Al-Bagdádí, vlastním jménem Ibrahim Awwad Ibrahim al-Badri, se narodil v roce 1971. Jeho rodina patřila do nižší střední třídy. Otec byl velmi nábožensky založený, v místní mešitě recitoval korán. Další příbuzní byli napojení na režim Saddáma Husajna nebo na salafistické organizace, které bojovali za radikální Islám a které Husajn považoval za hrozbu.
Al-Bagdádí se toužil stát právníkem. Na střední škole ale zrovna neexceloval a málem propadl z angličtiny. Na práva se nedostal. Místo toho se rozhodl studovat náboženství. Z výkladu koránu získal magisterský titul a začal pracovat i na doktorátu.
Spoluhráči mu přezdívali Messi
Byl také skvělým fotbalistou. Jeho spoluhráči z družstva při místní mešitě mu přezdívali "náš Messi". Když se mu ale nedařilo, vyvolávalo to u něj záchvaty vzteku. Stejně tak to, když spatřil chování, které považoval za neislámské. Sám se striktně řídil přísnými pravidly islámu. Ví se o něm, že má dvě manželky, Asmu a Isru, které se nesmí ukazovat na veřejnosti.
Po americké invazi pomáhal skupinám, které útočily na alianční vojska. V únoru 2004 byl ve Fallúdže zatčen. Deset měsíců strávil ve vězeňském táboře Camp Bucca. Ve vězení vedl páteční modlitby a opět proslul jako fotbalová hvězda. Spoluhráči i dozorci mu přezdívali "Maradona".
Vězení bylo ideálním náborovým centrem pro džihádisty. Vedle al-Bagdádího v něm skončily také stovky vrcholných představitelů armády a zpravodajské služby z dob vlády Saddáma Husajna. Al-Bagdádí zde získal cenné kontakty na lidi, s nimiž vytvořil z Islámského státu nejobávanější teroristickou organizaci v dějinách.
Jak malá skupinka teroristů ovládla část Sýrie a Iráku
Islámský stát se vyvinul z irácké odnože Al-Kájdy. V říjnu 2006 organizaci její velitel přejmenoval na Islámský stát. Al-Bagdádí měl původně na starost náboženské záležitosti. Pak vedl komisi, která dbala na dodržování práva Šaría. Mezitím stihl dokončit doktorát a získat titul Ph.D z náboženských studií.
K Al-Bagdádímu se donesla informace, že Američané vědí, kde se schovávají Abu Umar a Abu al-Masri, jeho dva přímí nadřízení v hierarchii ISIS. Své velitele ale Al-Bagdádí nevaroval. Ze strachu, že by se prozradil a stal se terčem Američanů sám? Nebo z vypočítavosti? Když se totiž Umar a Al-Masri odpálili, vystřídal je v čele Islámského státu právě Al-Bagdádí.
Umě využil občanské války v Sýrii. Nejprve do země poslal bojovníky, kteří vytvořili organizaci známou jako Fronta an-Nusrá. Ta ale stále byla pod kontrolou Al-Kájdy a odmítla Al-Bagdádího brutální praktiky. Islámský stát tak místo vstoupil do syrského konfliktu sám a ovládl východ země.
V Iráku využil náboženského rozkolu mezi sunnity, kteří v zemi tvoří menšinu, ale za Saddáma Husajna zemi politicky ovládali, a šíity, kteří tvoří většinu a po Husajnově pádu převzali v zemi moc. ISIS dobyl několik měst. Brutální videa s popravami zajatých policistů a vojáků obletěly Irák.
Dvakrát utekl hrobníkovi z lopaty
Bezpečnostní složky pak z dalších měst, včetně druhého největšího iráckého města Mosulu, před bojovníky Islámského státu v panice utíkali.
Jeho úspěchy podnítily vznik mezinárodní koalice, která začala území ovládané Islámským státem bombardovat. Dvakrát se objevily zprávy, že byl Al-Bagdádí zabit. Poslední zprávy to však vyvracejí.
Nicméně obávaný terorista si je zjevně vědom své zranitelnosti a už začal plánovat, kdo by jej v čele Islámského státu mohl nahradit. Ale i když se podaří Al-Bagdádího odstranit, oslabí to Islámský stát konečně natolik, aby přestal být hrozbou, nebo se místo něj najde někdo jiný?
Související
Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska
Pomsta za smrt Bagdádího. Islámský stát poslal světu děsivý vzkaz
Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák