"Řezník" Asad vede krutou válku, mučená žena promluvila

Damašek - Syřanka Ola má za sebou několik měsíců strávených v syrských věznicích. Mučili ji tam a bili. Teď je v Turecku a přeje si, aby opozice, k níž patří, vyjednávala s vládou prezidenta Bašára Asada. Ochránci lidských práv obvinili ve své čerstvé zprávě Asadův režim ze systematického mučení. Ve věznicích prý bylo umučeno a povražděno na 11.000 lidí - přesto Ola chce, aby se vyjednávalo. Podle ní je třeba aspoň ulevit civilistům trpícím v bojových zónách. Příčinou neúspěchu povstalců v Sýrii jsou podle ní hádky mezi nimi.

Třiadvacetiletá Ola se do věznice dostala v roce 2012. Vyšla z ní před měsícem a v jejích očích se ještě zračí prožité utrpení. Našla jinou revoluci, než do jaké vstupovala před téměř třemi lety.

Filmovala tehdy účastníky protivládních demonstrací, vozila léky do obležených předměstí Damašku, odkud pochází. Coby instruktorka autoškoly riskovala život, když do Jordánska převezla 150 dezertérů. Když se demonstranti chopili zbraní a začali proti režimu bojovat, přešla k jednomu oddílu v provincii Dará. "To, že jsem žena, věděl jenom velitel oddílu," citovala ji agentura AFP.

Pak ale přišla brutální a tragická válka a mezi opozicí začaly převažovat osobní spory. Jedna spolubojovnice ji ze žárlivosti udala, takže Olu v říjnu 2012 zatkli. Zbili ji a odvezli na velitelství vojenské rozvědky v Dará a dali ji na 25 dní na samotku. Následoval převoz do věznice v Damašku, další bití a dalších pět dní o samotě. "Bylo mi zima, měla jsem strach, stále jsem slyšela křik mučených lidí," vzpomíná mladá žena.

Pro ni nadešly nejtěžší chvíle s příchodem "Lachdara Brahímího". Tak vězni říkali zelenému kabelu opatřenému kovovou špicí, jímž se ve věznici bilo. Primitivní nástroj dostal jméno po zvláštním zmocněnci OSN pro Sýrii, jehož jméno Lachdar znamená arabsky zelený. Šest dní Olu věznitelé podrobili zkoušce zvané šabah, která spočívala v tom, že se vězeň přivázal za zápěstí ke stropu tak, že nohama sotva dosáhl na podlahu. Následovaly elektrické šoky. "Vždy, když na mě přišla řada, neměla jsem ještě zhojené rány z minula," popisuje Ola mučení.

Před měsícem se konečně dostala pryč a nyní je mezi uprchlíky v Turecku. Připomíná si, proč se vlastně s protesty začalo. Stále si přeje svobodu a Asadovo svržení. Chce ale také, aby se ve Švýcarsku jednalo, protože by to mohlo přinést úlevu lidem, kteří jsou v oblastech ovládaných povstalci. "Je třeba myslet na ženy a děti, na staré lidi, na lidi v obležení, kteří nemají co jíst. Nakonec přijde spravedlnost. Ale než to bude, je třeba jet do Ženevy, i kdyby to nemělo přinést žádný výsledek," říká Ola.

Ví o vnitřních bojích opozičních frakcí proti islamistům na severu. Podle ní je ale hlavní příčinou neúspěchu revolty nejednota opozice. "Místo toho, aby se sjednotili v boji proti režimu, jsou tady stovky skupin s vlastní ideologií a zdroji financí. Chci, aby si lidé připomněli, proč vlastně začali protestovat," tvrdí Ola.

Ulice Damašku se snaží tvářit se jako obvykle. Lidé nakupují, fotografují se před Umajjovskou mešitou, kupují suvenýry s Asadovým portrétem. Jakmile se ale zeptáte na řešení nynějšího konfliktu, spatříte velkou únavu.

"Ženeva? Na to, aby bylo to jednání úspěšné, je zapotřebí zázrak. Ani jedna strana nechce ustoupit," myslí si Akram, který prodává zeleninu v historické části města. Jemu by stačilo, kdyby se účastníci dohodli aspoň na příměří, protože bez něj to neskončí nikdy. "Ať si tam povídají měsíce, já chci ale spát v klidu," říká Akram.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie mučení vězňů

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy