KOMENTÁŘ | Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Když se minulou neděli světem rozletěla zpráva o pádu Asadova režimu v Sýrii, Syřané zaplaveni radostí a euforií začali spontánně slavit. Oslavy, plné naděje a úlevy, symbolizovaly definitivní konec jedné z nejtemnějších epoch jejich historie. Éra, kterou v roce 1971 započal Háfiz al-Asad a kterou jeho syn Bašár krutě prodloužil, se konečně stala minulostí.

Od těchto převratných událostí uplynuly téměř dva týdny, avšak klid se do Sýrie stále nevrátil. Ozbrojené skupiny, včetně Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a různých kurdských milicí, nadále svádějí urputné boje. Tyto střety pokračují, ač tentokrát do nich už nezasahuje pravidelná syrská armáda.

Občanská válka v Sýrii zůstává daleko od svého závěru a nic nenaznačuje, že by se blížila k řešení. Beznadějnou situaci ještě více zhoršují zprávy o možném tureckém vpádu do severních provincií země. Tento krok by nejen prohloubil trvající konflikt, ale také prodloužil utrpení Syřanů, kteří touží po jediném – po klidu a míru, jenž se jim stále vzdaluje.

Potvrzuje se to, co vidíme za poslední léta – Sýrie se stala failed state, tedy státem, který zcela selhal. Chybějí jí dostatečně silné instituce schopné udržet územní celistvost a zajistit vládu práva. Během pouhých několika dní se armáda proměnila v bezvýznamný přívěšek padlého Asadova režimu, zatímco skutečnou vojenskou moc převzali opoziční povstalci, kteří nyní diktují vývoj na bojištích.

Každý suverénní stát musí mít tzv. monopol na násilí, tedy schopnost prostřednictvím síly udržovat pořádek a zajistit bezpečnost. Dlouhodobé úspěchy ozbrojenců však jasně ukazují, že Damašek tuto schopnost postrádá. Ještě bolestivější důkaz o této ztrátě suverenity představuje invaze izraelské armády v jihozápadní části země a hrozba blížící se turecké invaze.

Zatímco v posledních týdnech mohla mezi Syřany vzniknout naděje na zemi osvobozenou od dosavadního diktátora Bašára Asada, poslední dny ukazují tvrdou realitu: místo svobody je čeká země uvržená do ještě hlubší a krutější občanské války. Opoziční skupiny nedisponují schopností mír nejen nastolit, ale ani jej udržet. Situaci navíc zhoršují okolní mocnosti, které ochotně využívají oslabeného protivníka k prosazení svých vlastních zájmů.

Situace, kdy veškerou moc drží v rukou jediný muž, je sama o sobě špatná. Avšak když se o kontrolu nad státem začne ucházet množství různých skupin, stává se situace ještě chaotičtější a nebezpečnější, což zemi uvrhá do ještě hlubšího zmatku a násilí.

Je to zřetelný vzkaz pro Syřany: ještě nenastal čas k návratu, vaše bezpečí není zaručeno. Ozbrojené skupiny, toužící po moci, pravděpodobně ještě dlouho povedou krvavý boj o kontrolu nad zemí. Návrat bude možný až tehdy, kdy se situace skutečně stabilizuje – což však pro Sýrii, vzhledem ke komplikované realitě, nemusí být brzy či dokonce vůbec.

Současná situace naznačuje dvě možnosti: buď ještě více roztrhanou Sýrii, nebo její úplný rozpad. Izrael pravděpodobně upevní kontrolu nad Golanskými výšinami, zatímco Turecko se může zmocnit severních a severovýchodních oblastí země. Nejistotou však zůstává postoj Íránu a jeho Islámských revolučních gard. Myšlenka široké islámské revoluce v Teheránu totiž stále žije a rozvrácená Sýrie představuje ideální příležitost pro její prosazení.

Jaké je nejlepší východisko pro Sýrii? Západní společenství ho pravděpodobně vidí v demokratizaci země, která by zajistila stabilitu a respekt k lidským právům. Rusko naopak upřednostňuje silnou, ideálně autoritářskou vládu, jež by umožnila pokračování jeho vlivu na Blízkém východě a v Africe. Pro Írán by byl ideálním scénářem triumf islámské revoluce a vznik radikálního teokratického režimu, který by rozšířil jeho ideologickou a strategickou sféru vlivu.

Co však můžeme realisticky očekávat? Pravděpodobně jakousi moderní verzi „koncertu velmocí“. Turecko a Izrael si pravděpodobně zajistí kontrolu nad „svými“ částmi země, zatímco zbytek Sýrie se promění v území ovládané radikálním náboženským režimem, ekonomicky zruinované a zcela bezpečnostně nestabilní.

De facto se nikdo nezajímá o skutečnou mírovou tranzici k umírněnějšímu režimu, a to ani takovému, který by nemusel být nutně demokratický. Washington raději drží odstup, Moskva se soustředí na udržení svých vojenských základen a přístavů. Turecko a Izrael jsou pravděpodobně posledními aktéry, kteří by měli zájem na míru v Sýrii. A co samotní Syřané? Těm nezbývá nic jiného než bezmocně sledovat agónii a pomalou smrt svého státu.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie komentář

Aktuálně se děje

včera

Anna Slováčková

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

včera

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

včera

včera

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

včera

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

včera

včera

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

včera

včera

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

včera

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

včera

včera

Vladimir Putin

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?

Minulý týden přiletěl Kirill Dmitrijev, hlavní investiční emisář ruského prezidenta Vladimira Putina, na návštěvu do Bílého domu. Setkání se odehrálo takřka bez povšimnutí veřejnosti – a zcela záměrně. Přesto vyvolalo silné obavy, zda administrativa Donalda Trumpa skutečně usiluje o mír nebo se stává nástrojem ruské diplomacie.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.

včera

Aktualizováno včera

5. dubna 2025 20:58

5. dubna 2025 20:04

5. dubna 2025 19:44

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí

Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy