KOMENTÁŘ | Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Když se minulou neděli světem rozletěla zpráva o pádu Asadova režimu v Sýrii, Syřané zaplaveni radostí a euforií začali spontánně slavit. Oslavy, plné naděje a úlevy, symbolizovaly definitivní konec jedné z nejtemnějších epoch jejich historie. Éra, kterou v roce 1971 započal Háfiz al-Asad a kterou jeho syn Bašár krutě prodloužil, se konečně stala minulostí.

Od těchto převratných událostí uplynuly téměř dva týdny, avšak klid se do Sýrie stále nevrátil. Ozbrojené skupiny, včetně Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a různých kurdských milicí, nadále svádějí urputné boje. Tyto střety pokračují, ač tentokrát do nich už nezasahuje pravidelná syrská armáda.

Občanská válka v Sýrii zůstává daleko od svého závěru a nic nenaznačuje, že by se blížila k řešení. Beznadějnou situaci ještě více zhoršují zprávy o možném tureckém vpádu do severních provincií země. Tento krok by nejen prohloubil trvající konflikt, ale také prodloužil utrpení Syřanů, kteří touží po jediném – po klidu a míru, jenž se jim stále vzdaluje.

Potvrzuje se to, co vidíme za poslední léta – Sýrie se stala failed state, tedy státem, který zcela selhal. Chybějí jí dostatečně silné instituce schopné udržet územní celistvost a zajistit vládu práva. Během pouhých několika dní se armáda proměnila v bezvýznamný přívěšek padlého Asadova režimu, zatímco skutečnou vojenskou moc převzali opoziční povstalci, kteří nyní diktují vývoj na bojištích.

Každý suverénní stát musí mít tzv. monopol na násilí, tedy schopnost prostřednictvím síly udržovat pořádek a zajistit bezpečnost. Dlouhodobé úspěchy ozbrojenců však jasně ukazují, že Damašek tuto schopnost postrádá. Ještě bolestivější důkaz o této ztrátě suverenity představuje invaze izraelské armády v jihozápadní části země a hrozba blížící se turecké invaze.

Zatímco v posledních týdnech mohla mezi Syřany vzniknout naděje na zemi osvobozenou od dosavadního diktátora Bašára Asada, poslední dny ukazují tvrdou realitu: místo svobody je čeká země uvržená do ještě hlubší a krutější občanské války. Opoziční skupiny nedisponují schopností mír nejen nastolit, ale ani jej udržet. Situaci navíc zhoršují okolní mocnosti, které ochotně využívají oslabeného protivníka k prosazení svých vlastních zájmů.

Situace, kdy veškerou moc drží v rukou jediný muž, je sama o sobě špatná. Avšak když se o kontrolu nad státem začne ucházet množství různých skupin, stává se situace ještě chaotičtější a nebezpečnější, což zemi uvrhá do ještě hlubšího zmatku a násilí.

Je to zřetelný vzkaz pro Syřany: ještě nenastal čas k návratu, vaše bezpečí není zaručeno. Ozbrojené skupiny, toužící po moci, pravděpodobně ještě dlouho povedou krvavý boj o kontrolu nad zemí. Návrat bude možný až tehdy, kdy se situace skutečně stabilizuje – což však pro Sýrii, vzhledem ke komplikované realitě, nemusí být brzy či dokonce vůbec.

Současná situace naznačuje dvě možnosti: buď ještě více roztrhanou Sýrii, nebo její úplný rozpad. Izrael pravděpodobně upevní kontrolu nad Golanskými výšinami, zatímco Turecko se může zmocnit severních a severovýchodních oblastí země. Nejistotou však zůstává postoj Íránu a jeho Islámských revolučních gard. Myšlenka široké islámské revoluce v Teheránu totiž stále žije a rozvrácená Sýrie představuje ideální příležitost pro její prosazení.

Jaké je nejlepší východisko pro Sýrii? Západní společenství ho pravděpodobně vidí v demokratizaci země, která by zajistila stabilitu a respekt k lidským právům. Rusko naopak upřednostňuje silnou, ideálně autoritářskou vládu, jež by umožnila pokračování jeho vlivu na Blízkém východě a v Africe. Pro Írán by byl ideálním scénářem triumf islámské revoluce a vznik radikálního teokratického režimu, který by rozšířil jeho ideologickou a strategickou sféru vlivu.

Co však můžeme realisticky očekávat? Pravděpodobně jakousi moderní verzi „koncertu velmocí“. Turecko a Izrael si pravděpodobně zajistí kontrolu nad „svými“ částmi země, zatímco zbytek Sýrie se promění v území ovládané radikálním náboženským režimem, ekonomicky zruinované a zcela bezpečnostně nestabilní.

De facto se nikdo nezajímá o skutečnou mírovou tranzici k umírněnějšímu režimu, a to ani takovému, který by nemusel být nutně demokratický. Washington raději drží odstup, Moskva se soustředí na udržení svých vojenských základen a přístavů. Turecko a Izrael jsou pravděpodobně posledními aktéry, kteří by měli zájem na míru v Sýrii. A co samotní Syřané? Těm nezbývá nic jiného než bezmocně sledovat agónii a pomalou smrt svého státu.

Související

Více souvisejících

Sýrie komentář

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

Zdroj: David Holub

Další zprávy