KOMENTÁŘ | Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Když se minulou neděli světem rozletěla zpráva o pádu Asadova režimu v Sýrii, Syřané zaplaveni radostí a euforií začali spontánně slavit. Oslavy, plné naděje a úlevy, symbolizovaly definitivní konec jedné z nejtemnějších epoch jejich historie. Éra, kterou v roce 1971 započal Háfiz al-Asad a kterou jeho syn Bašár krutě prodloužil, se konečně stala minulostí.

Od těchto převratných událostí uplynuly téměř dva týdny, avšak klid se do Sýrie stále nevrátil. Ozbrojené skupiny, včetně Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a různých kurdských milicí, nadále svádějí urputné boje. Tyto střety pokračují, ač tentokrát do nich už nezasahuje pravidelná syrská armáda.

Občanská válka v Sýrii zůstává daleko od svého závěru a nic nenaznačuje, že by se blížila k řešení. Beznadějnou situaci ještě více zhoršují zprávy o možném tureckém vpádu do severních provincií země. Tento krok by nejen prohloubil trvající konflikt, ale také prodloužil utrpení Syřanů, kteří touží po jediném – po klidu a míru, jenž se jim stále vzdaluje.

Potvrzuje se to, co vidíme za poslední léta – Sýrie se stala failed state, tedy státem, který zcela selhal. Chybějí jí dostatečně silné instituce schopné udržet územní celistvost a zajistit vládu práva. Během pouhých několika dní se armáda proměnila v bezvýznamný přívěšek padlého Asadova režimu, zatímco skutečnou vojenskou moc převzali opoziční povstalci, kteří nyní diktují vývoj na bojištích.

Každý suverénní stát musí mít tzv. monopol na násilí, tedy schopnost prostřednictvím síly udržovat pořádek a zajistit bezpečnost. Dlouhodobé úspěchy ozbrojenců však jasně ukazují, že Damašek tuto schopnost postrádá. Ještě bolestivější důkaz o této ztrátě suverenity představuje invaze izraelské armády v jihozápadní části země a hrozba blížící se turecké invaze.

Zatímco v posledních týdnech mohla mezi Syřany vzniknout naděje na zemi osvobozenou od dosavadního diktátora Bašára Asada, poslední dny ukazují tvrdou realitu: místo svobody je čeká země uvržená do ještě hlubší a krutější občanské války. Opoziční skupiny nedisponují schopností mír nejen nastolit, ale ani jej udržet. Situaci navíc zhoršují okolní mocnosti, které ochotně využívají oslabeného protivníka k prosazení svých vlastních zájmů.

Situace, kdy veškerou moc drží v rukou jediný muž, je sama o sobě špatná. Avšak když se o kontrolu nad státem začne ucházet množství různých skupin, stává se situace ještě chaotičtější a nebezpečnější, což zemi uvrhá do ještě hlubšího zmatku a násilí.

Je to zřetelný vzkaz pro Syřany: ještě nenastal čas k návratu, vaše bezpečí není zaručeno. Ozbrojené skupiny, toužící po moci, pravděpodobně ještě dlouho povedou krvavý boj o kontrolu nad zemí. Návrat bude možný až tehdy, kdy se situace skutečně stabilizuje – což však pro Sýrii, vzhledem ke komplikované realitě, nemusí být brzy či dokonce vůbec.

Současná situace naznačuje dvě možnosti: buď ještě více roztrhanou Sýrii, nebo její úplný rozpad. Izrael pravděpodobně upevní kontrolu nad Golanskými výšinami, zatímco Turecko se může zmocnit severních a severovýchodních oblastí země. Nejistotou však zůstává postoj Íránu a jeho Islámských revolučních gard. Myšlenka široké islámské revoluce v Teheránu totiž stále žije a rozvrácená Sýrie představuje ideální příležitost pro její prosazení.

Jaké je nejlepší východisko pro Sýrii? Západní společenství ho pravděpodobně vidí v demokratizaci země, která by zajistila stabilitu a respekt k lidským právům. Rusko naopak upřednostňuje silnou, ideálně autoritářskou vládu, jež by umožnila pokračování jeho vlivu na Blízkém východě a v Africe. Pro Írán by byl ideálním scénářem triumf islámské revoluce a vznik radikálního teokratického režimu, který by rozšířil jeho ideologickou a strategickou sféru vlivu.

Co však můžeme realisticky očekávat? Pravděpodobně jakousi moderní verzi „koncertu velmocí“. Turecko a Izrael si pravděpodobně zajistí kontrolu nad „svými“ částmi země, zatímco zbytek Sýrie se promění v území ovládané radikálním náboženským režimem, ekonomicky zruinované a zcela bezpečnostně nestabilní.

De facto se nikdo nezajímá o skutečnou mírovou tranzici k umírněnějšímu režimu, a to ani takovému, který by nemusel být nutně demokratický. Washington raději drží odstup, Moskva se soustředí na udržení svých vojenských základen a přístavů. Turecko a Izrael jsou pravděpodobně posledními aktéry, kteří by měli zájem na míru v Sýrii. A co samotní Syřané? Těm nezbývá nic jiného než bezmocně sledovat agónii a pomalou smrt svého státu.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy