Afghánistán nepropustí bezmála 600 tálibánských bojovníků

Afghánistán nepropustí bezmála 600 vězněných tálibánských bojovníků, kteří jsou podle tamních úřadů "příliš nebezpeční", oznámil dnes Kábul. Propuštění vězňů je předpokladem pro zahájení mírových rozhovorů mezi povstalci a afghánskou vládou, které rozhodnutí Kábulu patrně znovu oddálí, píše agentura AFP.

Věznice
doporučujeme

"Jsme připraveni na mír a propustíme tolik vězňů, abychom splnili počet 5000 stanovených dohodou (mezi USA a Tálibánem)," uvedl Džavid Faisal, mluvčí národní bezpečnostní rady, podle kterého se propouštění netýká stovek vězňů obviněných "ze závažných zločinů".

V afghánských věznicích má zůstat 597 povstalců, kteří jsou zapleteni do zločinů jako "vraždy, loupeže, pašování", citovala AFP vládní zdroj.

Výměna vězňů mezi afghánskou vládou a Tálibánem je jedním z bodů mírové dohody uzavřené na konci února mezi Spojenými státy a Tálibánem v katarském Dauhá. Propuštění celkem 5000 vězněných příslušníků Tálibánu a 1000 členů afghánských sil je také podmínkou pokračování dialogu mezi těmito znesvářenými stranami o ukončení občanské války v zemi.

"Když bude (afghánská vláda) i nadále v tomto směru klást překážky, znamená to, že nechtějí rozumnou cestou řešit problémy," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního Sádik Sádikí tento týden uvedl, že afghánské úřady "neočekávají, že jim Talibán bude diktovat kteří ze zadržených mají být propuštěni".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama