Afghánské organizace chtějí po Německu evakuaci ohrožených

Německo a ostatní státy, které byly posledních dvacet let v Afghánistánu vojensky přítomny, nesou dlouhodobou odpovědnost za nynější situaci v zemi. Říká to Kava Spartak, který vede Svaz afghánských organizací v Německu (VAFO).

Spartak společně se svou zástupkyní Marií Hoseinovou-Habibiovou požadují po německé vládě evakuaci ohrožených Afghánců a chtějí také, aby Berlín společně s mezinárodním společenstvím požadoval po afghánském radikálním islamistickém hnutí Tálibán dodržování lidských práv.

"Jako dítě afghánských uprchlíků jsem vývoj v Afghánistánu těžce nesla," říká Hoseinová-Habibiová o rychlém postupu Tálibánu, který během několika dní ovládl Afghánistán včetně jeho hlavního města Kábulu. "Záběry ve mně vyvolaly pocity, které jsem doufala, že navždy zapomenu a že je už nikdy nepocítím," uvádí.

Spartak, který se v Berlíně věnuje péči o uprchlíky, říká, že nenachází slov. "Jako Němec, protože většinu svého života jsem německým občanem, za kterého ho se považuji, cítím absolutní nesprávnost, neboť jsem sám byl v Afghánistánu s německou armádou jako tlumočník. Cítím, jak tam necháváme lidi na pospas osudu. Sám se cítím ponechán na holičkách," říká.

"Člověk se cítí zapomenutý, zrazený a ignorovaný. Jako žena s afghánskými kořeny mám samozřejmě obzvláště velké obavy o budoucnost afghánských žen," říká Hoseinová-Habibiová. Německo a další státy musí podle ní tlačit Tálibán k dodržování lidských práv. "Obzvláště pak k dodržování práv menšin a žen. Musí zůstat právo na vzdělání, lidem musí být umožněno pracovat. Nesmí se teď zhroutit vše, co se léta budovalo," uvádí. "V Afghánistánu také žijí lidé různých vyznání, kteří nyní musí mít možnost svou víru dále vyznávat," říká.

Německo spolu s mezinárodním společenstvím musí podle Spartaka nadále podporovat běžence, kteří jsou na útěku uvnitř Afghánistánu. "Jde o základní věci jako stany, potraviny, přístup k čisté vodě, prostředky k boji proti pandemii nemoci covid-19. Tato pomoc od mezinárodního společenství musí zůstat nehledě na to, jak je svět nyní šokován a jak se svět bude v Afghánistánu v budoucnu politicky angažovat," říká.

Hoseinová-Habibiová spolu se Spartakem kritizují to, jakým způsobem se Američané a jejich spojenci z Afghánistánu stahovali. "Bylo to naprosto lehkovážné, bylo to na účet afghánského lidu," řekla Hoseinová-Habibiová. "Jako příslušník afghánské diaspory musím upřímně říct, že jsme se snažili v posledních týdnech na situaci upozornit, ale byli jsme ignorováni, nikdo nás neposlouchal," říká. Z toho, jak rychle dobýval Tálibán jednu provincii za druhou, bylo podle ní stále jasnější, že stejně rychle padne celá země. "Tak překvapivé to teď být nemůže," dodává o bleskovém ovládnutí Afghánistánu radikálním hnutím.

O to důležitější je podle Hoseinové-Habibiové a Spartaka evakuovat z Afghánistánu do Německa všechny ohrožené Afghánce, kteří pracovali v německých službách, případně se aktivně podíleli na budování občanské společnosti. Chtějí také, aby německá vláda vedle leteckého mostu zajistila bezpečný odchod ohroženým Afgháncům přes pozemní hranice. Mezi jejich další požadavky na německou vládu patří mimo jiné založení stálého krizového štábu pro otázky Afghánistánu, posílení humanitární péče, pozastavení deportací Afghánců, vytvoření politického tlaku na Tálibán a pravidelné konzultace s afghánskou menšinou v Německu. "My jako diaspora se můžeme stát mostem," vysvětluje Hoseinová-Habibiová.

VAFO na téma německé odpovědnosti ve středu večer uspořádal debatu se zahraničně-politickými experty zavedených parlamentních stran. Rozhovoru se zúčastnili zástupci sociální demokracie (SPD), Zelených a postkomunistické Levice, naopak nejsilnější konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a liberálové (FDP) se nedostavili. "Mám pocit, že pro tyto dvě strany není Afghánistán důležitý," řekla k tomu Hoseinová-Habibiová.

Svaz VAFO, který vznikl v roce 2020, uvádí, že je sdružením jedenácti veřejně prospěšných spolků věnujících se Afghánistánu a afghánské menšině v Německu. Podle údajů statistického úřadu z prosince loňského roku žije v 83milionovém Německu 272.000 Afghánců a lidí s afghánskými kořeny.

Související

Více souvisejících

Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy