Afghánské organizace chtějí po Německu evakuaci ohrožených

Německo a ostatní státy, které byly posledních dvacet let v Afghánistánu vojensky přítomny, nesou dlouhodobou odpovědnost za nynější situaci v zemi. Říká to Kava Spartak, který vede Svaz afghánských organizací v Německu (VAFO).

Afghánistán, Kábul

Spartak společně se svou zástupkyní Marií Hoseinovou-Habibiovou požadují po německé vládě evakuaci ohrožených Afghánců a chtějí také, aby Berlín společně s mezinárodním společenstvím požadoval po afghánském radikálním islamistickém hnutí Tálibán dodržování lidských práv.

"Jako dítě afghánských uprchlíků jsem vývoj v Afghánistánu těžce nesla," říká Hoseinová-Habibiová o rychlém postupu Tálibánu, který během několika dní ovládl Afghánistán včetně jeho hlavního města Kábulu. "Záběry ve mně vyvolaly pocity, které jsem doufala, že navždy zapomenu a že je už nikdy nepocítím," uvádí.

Spartak, který se v Berlíně věnuje péči o uprchlíky, říká, že nenachází slov. "Jako Němec, protože většinu svého života jsem německým občanem, za kterého ho se považuji, cítím absolutní nesprávnost, neboť jsem sám byl v Afghánistánu s německou armádou jako tlumočník. Cítím, jak tam necháváme lidi na pospas osudu. Sám se cítím ponechán na holičkách," říká.

"Člověk se cítí zapomenutý, zrazený a ignorovaný. Jako žena s afghánskými kořeny mám samozřejmě obzvláště velké obavy o budoucnost afghánských žen," říká Hoseinová-Habibiová. Německo a další státy musí podle ní tlačit Tálibán k dodržování lidských práv. "Obzvláště pak k dodržování práv menšin a žen. Musí zůstat právo na vzdělání, lidem musí být umožněno pracovat. Nesmí se teď zhroutit vše, co se léta budovalo," uvádí. "V Afghánistánu také žijí lidé různých vyznání, kteří nyní musí mít možnost svou víru dále vyznávat," říká.

Německo spolu s mezinárodním společenstvím musí podle Spartaka nadále podporovat běžence, kteří jsou na útěku uvnitř Afghánistánu. "Jde o základní věci jako stany, potraviny, přístup k čisté vodě, prostředky k boji proti pandemii nemoci covid-19. Tato pomoc od mezinárodního společenství musí zůstat nehledě na to, jak je svět nyní šokován a jak se svět bude v Afghánistánu v budoucnu politicky angažovat," říká.

Hoseinová-Habibiová spolu se Spartakem kritizují to, jakým způsobem se Američané a jejich spojenci z Afghánistánu stahovali. "Bylo to naprosto lehkovážné, bylo to na účet afghánského lidu," řekla Hoseinová-Habibiová. "Jako příslušník afghánské diaspory musím upřímně říct, že jsme se snažili v posledních týdnech na situaci upozornit, ale byli jsme ignorováni, nikdo nás neposlouchal," říká. Z toho, jak rychle dobýval Tálibán jednu provincii za druhou, bylo podle ní stále jasnější, že stejně rychle padne celá země. "Tak překvapivé to teď být nemůže," dodává o bleskovém ovládnutí Afghánistánu radikálním hnutím.

O to důležitější je podle Hoseinové-Habibiové a Spartaka evakuovat z Afghánistánu do Německa všechny ohrožené Afghánce, kteří pracovali v německých službách, případně se aktivně podíleli na budování občanské společnosti. Chtějí také, aby německá vláda vedle leteckého mostu zajistila bezpečný odchod ohroženým Afgháncům přes pozemní hranice. Mezi jejich další požadavky na německou vládu patří mimo jiné založení stálého krizového štábu pro otázky Afghánistánu, posílení humanitární péče, pozastavení deportací Afghánců, vytvoření politického tlaku na Tálibán a pravidelné konzultace s afghánskou menšinou v Německu. "My jako diaspora se můžeme stát mostem," vysvětluje Hoseinová-Habibiová.

VAFO na téma německé odpovědnosti ve středu večer uspořádal debatu se zahraničně-politickými experty zavedených parlamentních stran. Rozhovoru se zúčastnili zástupci sociální demokracie (SPD), Zelených a postkomunistické Levice, naopak nejsilnější konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a liberálové (FDP) se nedostavili. "Mám pocit, že pro tyto dvě strany není Afghánistán důležitý," řekla k tomu Hoseinová-Habibiová.

Svaz VAFO, který vznikl v roce 2020, uvádí, že je sdružením jedenácti veřejně prospěšných spolků věnujících se Afghánistánu a afghánské menšině v Německu. Podle údajů statistického úřadu z prosince loňského roku žije v 83milionovém Německu 272.000 Afghánců a lidí s afghánskými kořeny.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama