Korupce a podvody. Bratr íránského prezidenta dostal pět let natvrdo

Bratr íránského prezidenta Hasana Rúháního, který byl letos v květnu odsouzen za korupci a finanční podvody, dostal pětiletý trest vězení. O výši trestu dnes informovala agentura Fars. Hosejn Ferejdún stanul před soudem v únoru, a to kvůli deliktům z roku 2016. Mluvčí ministerstva spravedlnosti dnes řekl, že Feredjúna možná čeká obžaloba ještě v dalším případě, neuvedl ale žádné podrobnosti.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Ferejdún byl členem skupiny, která vyjednala dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015.

Přečiny, za něž byl letos odsouzen, spáchal podle íránských médií v roce 2016 a obvinili jej z nich konzervativci, kteří ovládají justici v zemi. Policie jej kvůli korupci zatkla už v roce 2017, ve vězení tehdy ale strávil jednu noc a byl propuštěn na kauci.

Jméno prezidentova bratra se objevovalo v kauzách týkajících se finančních, zejména bankovních podvodů. Ferejdún měl například do čela banky Refah prosadit svého blízkého spolupracovníka Alího Sedghího, který byl následně obviněn z finančních přestupků a později z vedení banky odvolán. Hosejna Ferejdúna se podle íránských zdrojů týkala rovněž aféra šéfa banky Mellat, který byl zadržen za korupci.

Prezident Hasan Rúhání má tři sestry a jednoho bratra, který působil také jako jeho poradce. Hosejn Ferejdún používá na rozdíl od prezidenta stále rodinné jméno Ferejdún, prezident však později ve své politické kariéře přijal jméno Rúhání. Ještě v 80. letech se podepisoval jako Hasan Ferejdún Rúhání, později zůstal jen u jména Hasan Rúhání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama