Chameneí v projevu napadl USA, vyloučil jednání o balistickém programu Íránu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyloučil vyjednávání s USA o íránském balistickém programu a Spojené státy označil za nejhoršího nepřítele své země. Vyjádřil se tak v dnešním televizním projevu u příležitosti muslimského svátku oběti. Kritizoval také evropské státy za prázdné sliby a za to, že nedokázaly udržet při životě dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

V útočném proslovu mířeném na USA Chameneí vyzval Íránce, aby odolali americkému tlaku, informuje agentura AP. "Nelítostné americké sankce proti Íránu mají naši ekonomiku zničit. Mají omezit náš regionální vliv a naše kapacity v raketovém a jaderném programu. Pomůže nám ubránit se americkému tlaku, když se spolehneme na naše národní možnosti a omezíme svou závislost na vývozu ropy," řekl Chameneí.

Tvrdil rovněž, že některé kruhy ve Washingtonu už si uvědomují, že USA svého cíle politikou maximálního tlaku na Írán nedosáhly. "USA se od islámské revoluce (v roce 1979) stále snaží oslabit morálku Íránců, ale většinu z nich americká propaganda neohromila," řekl Chameneí.

Jadernou dohodu v roce 2015 s Íránem podepsaly kromě USA Německo, Francie, Británie, Rusko a Čína. Evropští signatáři se snažili zajistit mechanismus, který umožní obejít americké sankce. USA od dohody odstoupily v roce 2018.

Chameneí dnes řekl, že se evropským zemím dohodu zachránit nepodařilo. "Poškodily íránskou ekonomiku prázdnými sliby," prohlásil.

USA po odstoupení obnovily protiíránské sankce, což Íránu znemožňuje obchodovat s ropu a komplikuje to i dodávky humanitárního zboží, jehož se jinak sankce nemají týkat. Írán postupně od dohody odstupuje také a v mnoha bodech ji už porušuje. Stále ale umožňuje mezinárodní dohled nad svými jadernými zařízeními.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama