Exploze v jaderném provozu v Natanzu byla sabotáž, tvrdí Írán

Požár v jaderném provozu v íránském Natanzu z počátku července byla sabotáž, řekl dnes v íránské televizi mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí. Neupřesnil ale, kdo podle něj za sabotáží stál ani zda to byl zahraniční či domácí pachatel.

Exploze v jaderném provozu v Natanzu
doporučujeme

Při požáru ze 4. července nikdo nezemřel a podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se v místě požáru nenacházel jaderný materiál.

"Exploze v Natanzu byla výsledkem sabotáže, ale jak k ní přesně došlo, oznámí v určitý čas bezpečnostní úřady," citovala Kamálvandího agentura DPA. Někteří íránští představitelé už krátce po požáru ze 4. července uvedli, že za ním mohl stát kybernetický útok, a prohlásili, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Teherán už v červenci oznámil, že požár v Natanzu, při němž nikdo nezemřel, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu ve střednědobém horizontu. "Írán nahradí poškozenou halu větší budovou, která bude mít pokročilejší vybavení," uvedl krátce po požáru Kamálvandí.

Natanz je vzdálený asi 250 kilometrů od Teheránu a provoz patří k těm, jež pravidelně monitoruje MAAE. Podzemní zařízení v Natanzu je nadále klíčovou součástí íránského programu na obohacování uranu. Írán ale odmítá, že by usiloval o vývoj jaderných zbraní, a tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.

Írán svůj jaderný program omezil výměnou za zrušení většiny mezinárodních sankcí na základě dohody se světovými mocnostmi v roce 2015. Poté, co Spojené státy od dohody před dvěma lety odstoupily a zavedly proti Íránu nové sankce, začala islámská republika části úmluvy vypovídat.

V pondělí by měl do Íránu přijet šéf MAAE Rafael Grossi, který tam zavítá poprvé od svého nástup do této funkce loni v prosinci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama