Írán nehodlá propustit ruskou novinářku Juzikovou, hrozí jí přísný trest

Íránské ministerstvo zahraničí nepotvrdilo slova svého velvyslance v Moskvě o brzkém propuštění na svobodu ruské novinářky Julije Juzikové (38), zadržené v Teheránu. Uvedla to dnes ruská tisková agentura TASS s odvoláním na ruské velvyslanectví v íránské metropoli.

Žurnalistka byla podle médií zatčena kvůli podezření ze spolupráce s izraelskými tajnými službami, za což jí hrozí nejméně deset let vězení.

"Velvyslanectví požádalo íránské ministerstvo zahraničí o přístup k Juzikové a o vysvětlení. Informaci o brzkém propuštění nám nepotvrdili," řekl mluvčí ruské ambasády Andrej Ganěnko.

Brzké osvobození Juzikové avizoval íránský velvyslanec v Moskvě, kterého si v pátek kvůli případu pozvalo ruské ministerstvo zahraničí.

Juziková svého času pracovala jako reportérka pro list Komsomolskaja pravda a časopis Russkij Newsweek, později byla na volné noze. V roce 2003 vydala knihu o "Alláhových nevěstách", sebevražedných atentátnicích v Rusku, která vyšla v devíti zemích a která podle některých kritiků tyto teroristické útoky ospravedlňovala. Před několika lety také napsala reportáž o ženách sloužících v izraelské armádě, s nimiž ve vojsku strávila několik dnů.

Juziková před třemi lety kandidovala v severokavkazském Dagestánu do ruského parlamentu za opoziční stranu Parnas, která ale ve volbách neuspěla.

Související

Více souvisejících

Írán špionáž novináři Rusko Julia Juziková (novinářka)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy