Jak naloží Sýrie se zajatci z řad IS? Asad má jasno, Trumpovi se vysmál

Členové teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří jsou vězněni v Sýrii, budou postaveni před místní soudy specializované na teroristické činy. V rozhovoru, který dnes otiskl list Paris Match, to řekl syrský prezident Bašár Asad. Odpovídal na dotaz k dohodě vlády se Syrskými demokratickými silami (SDF). Těm dominují Kurdové a spolu s mezinárodní koalicí se SDF zasloužily o březnovou porážku IS v Sýrii.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Bašár Asad
doporučujeme

Ve věznicích a táborech, které příslušníci SDF střeží na severu Sýrie, je nyní zhruba 10.000 zajatých členů IS. Mezi nimi také přibližně 2000 cizinců.

Kurdové se obrátili na Damašek a požádali o ochranu, když se v říjnu Spojené státy rozhodly stáhnout své vojáky z oblastí, kde předtím hlídkovali s Kurdy. Proti kurdským oddílům YPG, které Ankara považuje za teroristy a které jsou součástí SDF, pak Turecko zahájilo ofenzivu s cílem vytlačit je z blízkosti turecké hranice.

Zajatce IS má také syrský režim po bojích své armády s teroristy. Tito zajatci jsou v jiných částech země a není známo, zda byli postaveni před soud, uvedla agentura AP. V podobné situaci je Irák, který ale zajatce z IS, a to včetně cizinců, soudí rychle a mnozí z nich dostali trest smrti.

Boje na severu Sýrie, které vyprovokovalo Turecko, vyvolaly obavy, že by věznění členové IS mohli z věznic uprchnout. Redaktor listu Paris Match se zeptal, co hodlá prezident Asad udělat se 400 francouzskými radikály, kteří jsou mezi vězněnými cizinci.

"Všichni teroristé, kteří jsou v oblastech kontrolovaných syrským státem, podléhají syrskému právu. A to je v otázce terorismu jasné. Máme soudy specializované na teroristické činy a ti lidé budou soudně stíháni," řekl Asad.

V rozhovoru se mluvilo také o smrti vůdce IS. Abú Bakr Bagdádí zemřel při říjnové operaci amerického komanda v západní Sýrii. Americký prezident Donald Trump po ní mimo jiné děkoval i syrské vládě. Na otázku, proč si myslí, že Trump Sýrii děkoval, Asad odpověděl: "Směji se vždy, když tuto otázku dostanu, protože je mnohem důležitější ptát se, zda byl Bagdádí opravdu zabit a zda se toto 'fantastické představení' zinscenované Američany ve skutečnosti opravdu stalo."

Na opakovaný dotaz, proč Trump Asadovi poděkoval, prezident řekl: "Je to jeden z jeho pěkných vtipů. Je to vtip."

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na prahu další vlny koronaviru. V karanténě je 10 tisíc učitelů a…

02.06.2020 15:59 V Izraeli je kvůli novým případům koronaviru v karanténě přibližně 10.000 učitelů a žáků. Jenom…

Erdogan stále pronásleduje údajné pučisty, vydány zatykače na 118 lidí

02.06.2020 13:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 118 lidí z prostředí armády, které podezírá z napojení na…

Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

01.06.2020 14:51 Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují…

Syrská armáda spustila velkou bojovou operaci. Vojáci už obklíčili město…

01.06.2020 14:01 Syrská armáda připravuje velkou operaci proti ozbrojeným bojovníkům v jihosyrské provincii Dará.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy