Jemenští povstalci tvrdí, že zasáhli zařízení Saudi Aramco

Jemenští rebelové dnes oznámili, že zasáhli ropné zařízení firmy Saudi Aramco v přístavním městě Džidda v Saúdské Arábii. Zdroj ze saúdskoarabského ministerstva energetiky potvrdil, že na místě začal hořet zásobník s pohonnými hmotami. Informovala o tom agentura Reuters. V Saúdské Arábii právě skončil virtuální summit představitelů největších ekonomik světa G20, jehož byl letos Rijád pořadatelem.

Ilustrační foto
doporučujeme

Videa na sociálních sítích podle AP naznačovala, že v ropném zařízení společnosti Saudi Aramco propukl požár. Mluvčí povstalců Jahjá Saría napsal na twitteru, že rebelové na ropný provoz odpálili novou střelu s plochou dráhou letu, Kuds 2. Zároveň připojil satelitní snímek, na němž je patrně zařízení Saudi Aramco v severní Džiddě, kde se v nádržích skladují ropné produkty.

Saúdskoarabská agentura SPA s odkazem na zdroj na ministerstvu energetiky oznámila, že v distribuční stanici v Džiddě začal hořet zásobník s pohonnými hmotami. Hasičům se podařilo oheň uhasit a nikdo nebyl zraněn. Incident podle SPA neohrozil dodávky firmy Saudi Aramco odběratelům.

Útok byl podle mluvčího odveta za činnost koalice pod velením Rijádu, jež proti povstalcům bojuje v Jemenu. Agentura Reuters s odkazem na povstalce napsala, že cílem útoku byla distribuční stanice Saudi Aramco. Provoz se nachází v blízkosti mezinárodního letiště, které je dopravní tepnou pro muslimské poutníky mířící do nedaleké Mekky.

Saúdskoarabská státní média tvrzení jemenských povstalců nepotvrdila. Ropný gigant Saudi Aramco, který loni vstoupil na burzu a v němž stát drží asi 98procentní podíl, na žádost o komentář nereagoval.

Útok, který si povstalci připisují, se měl stát krátce po návštěvě dosluhujícího amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. V neděli navíc v království skončil virtuální summit G20.

Jemen už mnoho let devastuje konflikt, který se vyostřil začátkem roku 2015, když se šíitští rebelové známí jako Húsíové zmocnili většiny západní části země a přinutili prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího uprchnout do zahraničí. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a dalších sedm arabských států činnost povstalců, které považují za zástupce Íránu, velmi znepokojila. Koalice proto zahájila intervenci s cílem dostat Jemen pod kontrolu mezinárodně uznané vlády. Dosud se jí to ale nepodařilo. Zároveň čelí Rijád mezinárodní kritice, že při jeho náletech umírají civilisté.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí…

13.01.2021 15:14 Aktualizováno Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama