Lukašenko na poradě hovořil o armádě, telefonoval s Putinem

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na dnešní poradě prohlásil, že poslal na západní hranice vojenské jednotky v reakci na prohlášení západních vlád ohledně situace v Bělorusku po prezidentských volbách. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na záběry z porady, vysílané státní televizí.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Lukašenko také uvedl, že jednotky byly uvedeny do plné bojové pohotovosti a jsou připraveny plnit rozkazy. Mezitím v centru Minsku se podle agentury TASS opět scházejí demonstranti, požadující Lukašenkovo odstoupení, a policie nezasahuje.

Lukašenko rovněž telefonoval s Putinem, podle tisku již potřetí během čtyř dnů. Putin informoval svého spojence o dnešních telefonátech s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, které podle Kremlu odrazoval od vměšování do záležitostí Běloruska a vyvíjení nátlaku na Lukašenka.

Putin a Lukašenko spolu několikrát hovořili už o víkendu 15. a 16. srpna. Ruský prezident tehdy Lukašenkovi přislíbil pomoc podle smlouvy o vojenské spolupráci.

Od prezidentských voleb z 9. srpna, za jejich vítěze úřady prohlásily Lukašenka, Bělorusové masově protestují a v zemi stávkují dělníci. Podle úřadů Lukašenko získal ve volbách více než 80 procent hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská jen deset procent. Sama Cichanouská ale podle ruského listu Vedomosti tvrdí, že kdyby se hlasy počítaly poctivě, získala by 60 až 70 procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Tisíce Izraelců protestovaly znovu proti premiérovi Netanjahuovi

27.09.2020 09:24 Na další protest proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi včera večer přišlo v…

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama