Mučení v Asadových věznicích: Zabili nás dvakrát, říkají rodiny obětí. Objevily se nové fotky

Některé syrské rodiny by raději znaly pravdu a mohly truchlit. Jiné se pravdu dozvěděly a tvrdí, že je horší, než kdyby samy umíraly. Osudy stovek obětí mučíren režimu syrského prezidenta Bašára Asada vychází na povrch teprve teď, a to v důsledku nových snah identifikovat další těla z desítek tisíc fotografií, jež byly ze Sýrie tajně vyvezeny před sedmi lety, píše agentura Reuters.

Jediné, co rodiny těchto obětí na konci pátrání čeká, je snímek zlomeného těla s číslem. "Zemřeli vyhladovělí a nazí," říká umm Munzir Jasínová, která po probrání nespočtu fotografií vyzáblých těl konečně před měsícem našla snímek svého syna Džamíla.

' “They died starved and naked,” said Um Munzer Yaseen, 58, who, after sifting through countless photos of emaciated corpses, finally found her son, Jamil, last month.'https://t.co/ZdicJinCMq pic.twitter.com/FRHqUef4Xz

— Dick Gregory (@dickgregory2011) August 7, 2020

Syrská tajná policie jednoho letního večera v červnu 2011 programátora Džamíla odvezla z jejich bytu v Damašku. Od té doby se po něm slehla zem. Na fotce, kterou našla jeho matka, má vydloubnuté oči a zlomené nohy.

"Bylo by lepší dostat kulku, než prožít takové peklo," uvedla Jasínová v jordánském Ammánu, kde s manželem našla útočiště poté, co v roce 2013 uprchli ze Sýrie. "Zabili nás dvakrát: když ho zatkli a podruhé, když jsme viděli fotky," uvedl její manžel, který je lékař. "Copak nejsme lidé?" doplnil.

Džamílovo tělo je zachyceno na jedné z 53.275 fotografií, které se podařilo vyvézt ze země na digitálních úložištích bývalému fotografovi syrské vojenské policie, který měl po propuknutí bojů v roce 2011 za úkol fotografovat mrtvé v syrských věznicích. Fotograf známý pouze pod přezdívkou Caesar ze Sýrie sám uprchl v srpnu 2013. Podle jeho přátel se obává, že by se režim jemu i jeho rodině mstil, a tak drží v tajnosti, kde žije. Reuters se s ním nepodařilo spojit.

Jeho snímkům se nyní po několika letech dostává zvýšené pozornosti. V červnu vešly v platnost na základě zákona pojmenovaného po Caesarovi dosud nejtvrdší americké sankce vůči syrskému režimu za údajné válečné zločiny páchané na civilním obyvatelstvu.

Prezident Bašár Asad Caesarovy fotografie nekomentoval od rozhovoru v roce 2015, kdy je označil za "obvinění bez důkazů", píše Reuters. Syrské ministerstvo informací i syrská mise při OSN na žádost Reuters o komentář k snímkům nereagovaly.

Caesarovy fotografie podle organizací na ochranu lidských práv zahrnují snímky 6785 zadržovaných, z nichž naprostou většinu syrské úřady umučily k smrti v prvních měsících povstání, které se proměnilo v nyní již devátým rokem trvající občanskou válku.

Mnoho z těl bylo vyzáblých, mučených a znetvořených, což ztěžuje jejich identifikaci, uvádí předseda organizace Syrian Network for Human Rights, jež sídlí v Kataru, Fádil Abdal Ghaní. Dosud se organizaci podle něj podařilo identifikovat 900 obětí.

Snímky byly poprvé zveřejněny v roce 2014 po Caesarově útěku. Po zavedení nových sankcí je ale aktivisté opět zveřejnili na sociálních sítích, což dalo rodinám novou šanci najít své zmizelé blízké.

Pro syrskou umělkyni a učitelku Fidu Váirovou, jejíž 19letý bratr Muhammad Muchtar byl zadržen na checkpointu v Homsu v roce 2012, nalezení fotografie ukončilo naději rodiny, že ho ještě někdy uvidí živého. "Ve snech jsem ho viděla živého, jak se vrací," uvedla Váirová, která nyní žije v libanonském hlavním městě Bejrútu. "Truchlili jsme pořád dokola, když jsme fotku našli," dodala. Rodina mladého muže ho podle ní prosila, abych nechodil do části města, kde se demonstrovalo proti Asadovi a bezpečnostní složky tam namátkově u kontrolních stanovišť zatýkaly mladé Syřany. "Pro ně byl jen číslo. Číslo na čele. Jen číslo," řekla Váirová.

Po devíti letech války, v níž zemřelo více než půlmilionu lidí a více než milion se ocitl bez domova, dobyla Asadova armáda s podporou Ruska a Íránu zpět naprostou většinu území z rukou povstalců.

Syrský prezident a jeho spojenci tvrdí, že válka je skoro vyhraná a je čas na obnovu země. Nové americké sankce, které se vztahují na kterýkoliv stát, jenž obchoduje s Damaškem, to však významně komplikují, ne-li znemožňují.

Podle právničky z organizace na ochranu práv Human Rights Watch Sáry Kajálíové, která se zabývala uniklými snímky, nelze zpochybnit systematické mučení v syrských věznicích. "Ukázali nám nezpochybnitelné důkazy, že syrská vláda opravdu zatýkala a mučila tisíce lidí, kteří zmizeli. Popírala, že je umučila k smrti, a zpochybňovala jejich existenci," uvedla Kajálíová.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie mučení vězňů Bašár Asad lidská práva Human Rights Watch Věznice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy