Nálet v Jemenu: Arabská koalice zabila 13 civilistů včetně dětí, tvrdí povstalci

Koalice pod velením Saúdské Arábie v pondělí při náletu v severním Jemenu zasáhla vozidlo převážející civilisty, o život přišlo 13 lidí včetně čtyř dětí. Podle agentury AP to oznámili šíitští povstalci Húsíové, proti nimž koalice, která stojí na straně vlády, bojuje.

Eurofighter Royal Saudi Air Force
doporučujeme

Jemenští kmenoví vůdci, kteří si přáli zůstat v anonymitě kvůli obavám z odvety, uvedli, že saúdskoarabské bojové letouny dnes cílily na vozidlo v provincii Saada, která je baštou rebelů. O život při incidentu podle nich přišli všichni cestující.

Koalice pod velením Rijádu čelí mezinárodní kritice za útoky, při kterých přišly o život stovky civilistů a které zasáhly nevojenské cíle včetně škol, nemocnic a svatebních večírků. Húsíové útočili na Saúdskou Arábii s pomocí dronů a raket.

Jemenská severozápadní hranice se Saúdskou Arábii je častým terčem saúdskoarabských bojových letounů, které sledují konvoje v regionu a v uplynulých letech udělaly řadu chyb, píše AP.

Ministerstvo zdravotnictví povstalců identifikovalo 11 obětí nejnovějšího útoku, při kterém podle něj zemřela i žena a čtyři děti ve věku 12 až 14 let. Dvě těla byla podle mluvčího ministerstva tak ohořelá, že je nešlo identifikovat. Koalice pod vedením Saúdské Arábie se k incidentu podle AP dosud nevyjádřila.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí shodou okolností oznámil, že koalice pod velením Rijádu byla po třech letech stažena z černé listiny OSN. Ve zprávě Radě bezpečnosti OSN Guterres sdělil, že koalice loni zabila či zranila 222 jemenských dětí. Húsíové podle něj mají za loňský rok na svědomí 313 takových obětí a jemenské vládní síly 96; povstalci i vládní jednotky na černé listině týkající se ohrožování dětí v ozbrojeném konfliktu zůstávají.

Koalice bude podle Guterrese ze seznamu stažena po výrazném poklesu obětí a zmrzačených dětí v důsledku jejích náletu a také proto, že zavedla opatření na ochranu dětí. Koaliční síly nicméně budou podle Guterrese rok monitorovány a jakékoliv pochybení, které by nevedlo k dalšímu poklesu dětských obětí, bude mít za důsledek, že budou na černou listinu opět zařazeny příští rok.

Jemenský konflikt propukl v roce 2014, kdy se Húsíové zmocnili značné části severu země, včetně hlavního města Saná. Koalice pod vedením Rijádu, kterou podporují Spojené státy, se do konfliktu na straně mezinárodně uznané vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zapojila v následujícím roce s cílem porazit šíitské povstalce podporované Íránem.

V konfliktu přišlo podle nevládní organizace Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) o život 112.00 lidí včetně 12.000 civilistů. Bombardování a pozemní boje zničily tisíce domů a zhruba polovina jemenských nemocnic není schopna běžně fungovat.

Konflikt v Jemenu eskaluje, zatímco válkou zdevastovaný zdravotní systém se potýká s epidemii koronaviru. Dnes mezinárodně uznaná vláda informovala o 116 nových případech infekce, včetně 36 úmrtí, což je dosud největší denní přírůstek.

Húsíové odmítají veřejně sdělovat počty infikovaných s tím, že by to vedlo k panice. Míra testování je v Jemenu nadále extrémně nízká, nejnovější nárůst úmrtí osob nakažených koronavirem, ale podle AP naznačuje, že nemoc covid-19 se v nejchudším arabském státě rychle šíří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Izraeli rezignovala prominentní epidemioložka, vláda podle ní ignorovala…

07.07.2020 15:55 Ředitelka izraelských veřejných zdravotnických služeb dnes rezignovala. Své rozhodnutí…

Turecká pobřežní stráž zastavila tanker. Převážel 276 migrantů, pašeráci…

07.07.2020 15:13 Turecká pobřežní stráž v noci na dnešek zadržela u pobřeží na západě země na 280 migrantů, kteří se…

Írán hlásí rekordní nárůst mrtvých s koronavirem

07.07.2020 14:42 Íránské úřady ohlásily 200 úmrtí spojených s koronavirem za jediný den, což je nejvyšší denní údaj…

Spojené arabské emiráty chtějí na covid-19 otestovat dva miliony lidí,…

07.07.2020 11:28 Spojené arabské emiráty chtějí v nadcházejících dvou měsících na koronavirus otestovat dva miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy