Očkování proti koronaviru podpoří i Tálibán

Afghánské povstalecké hnutí Tálibán slíbilo, že podpoří kampaň očkování proti nemoci covid-19 v zemi. Afghánistán by měl díky globálnímu systému COVAX na spravedlivou distribuci vakcín dostat v letošním roce dostatečné množství dávek pro 20 procent z 38 milionů obyvatel země, informovala dnes agentura Reuters.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Očkování bude v Afghánistánu probíhat v době, kdy zemi trápí pokračující násilnosti, přestože vláda v Kábulu a povstalci Tálibánu spolu od září vedou mírové rozhovory.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v úterý agentuře Reuters řekl, že hnutí - které v Afghánistánu ovládá rozsáhlá území - "podpoří a usnadní" vakcinační kampaň prostřednictvím zdravotních středisek. Místní představitelé věří, že povstalci nebudou na očkovací týmy útočit.

Program COVAX je celosvětová iniciativa, která má zajistit očkování proti covidu v zemích s nízkými a středními příjmy. Do konce letošního roku by díky tomuto programu měly být distribuovány dvě miliardy dávek vakcíny, což by mělo stačit k ochraně 20 procent nejzranitelnějších lidí v 91 chudých a středněpříjmových zemích, píše agentura Reuters.

Náměstek afghánského ministra zdravotnictví novinářům řekl, že potrvá šest měsíců, než budou vakcíny do Afghánistánu dodány. Úřady ale jednají o včasnější dodávce vakcín.

Afghánistán od začátku pandemie zaznamenal 54.854 nákaz koronavirem a 2390 úmrtí pacientů s covidem. Podle expertů jsou ale skutečná čísla mnohem vyšší vzhledem k malému testování v zemi a omezené dostupnosti zdravotnických zařízení.

Kromě vakcín ze systému COVAX má Afghánistán slíbených také 500.000 dávek vakcíny, kterou vyvinula firma AstraZeneca a vyrábí se v Indii. Tuto skutečnost potvrdil agentuře Reuters indický vládní zdroj, podle nějž by první zásilka měla do Kábulu dorazit v únoru.

Světová banka a Asijská rozvojová banka slíbily poskytnout finanční prostředky na vakcíny pro dalších 20 procent populace do konce roku 2022, řekla agentuře Reuters mluvčí afghánského ministerstva zdravotnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael má 88 procent lidí 50 let očkovaných nebo vyléčených

03.03.2021 14:26 Osmaosmdesát procent Izraelců, kterým je 50 a více let, již bylo očkováno proti covidu-19 nebo…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Netanjahu je v zemi terčem kritiky kvůli rozdávání vakcín

02.03.2021 15:02 Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit varoval premiéra Benjamina Netanjahua, že nemůže…

Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

01.03.2021 20:47 Aktualizováno Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama