Pákistánský soudce vynesl trest smrti pro exprezidenta. Chtějí ho odvolat

Pákistánská vláda chce odvolat předsedu tříčlenného soudu, který v úterý odsoudil bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa k trestu smrti oběšením za velezradu. Podle agentury Reuters se tímto krokem vláda přiklonila na stranu vojáků v dlouholetém sporu justice a armády, jehož součástí byl i rozsudek pro bývalého generála Mušarafa. Ten už několik let žije v exilu v Dubaji, kde se léčí.

Soud, ilustrační foto

Soud dnes zveřejnil detailní rozsudek, jehož text má 169 stran. Mimo jiné v něm vyzývá policii, aby se snažila dostat Mušarafa do Pákistánu, aby mohl být trest vykonán. Kontroverzi však vzbudilo další nařízení, že pokud exprezident zemře dříve než bude oběšen, má jeho tělo tři dny viset na náměstí před budovou parlamentu.

Šéf justice Farogh Nassím pak uvedl, že vláda chce kvůli tomuto rozkazu šéfa tribunálu odvolat. "Naše námitka je, že takový soudce nemá pravomoc k tomu, aby byl soudcem jakéhokoliv vyššího soudu, ani soudu nejvyššího," prohlásil Nassím. "Není způsobilý," dodal.

Mluvčí armády uvedl, že dnes zveřejněné nařízení soudu je důkazem, že je celý rozsudek chybný. "Dnešní rozhodnutí, především to, jak je naformulováno, je za hranicemi lidskosti, náboženství, civilizace či jakýchkoliv hodnot," řekl mluvčí na tiskové konferenci. Proti rozsudku se vyslovil také pákistánský vrchní státní zástupce.

Mušaraf se k moci dostal při vojenském převratu v roce 1999, kdy svrhl premiéra Naváze Šarífa. V roce 2008 z funkce odstoupil, protože mu hrozilo odvolání. Šaríf, který se znovu dostal do čela vlády v roce 2013, zahájil proti Mušarafovi stíhání za velezradu, z níž byl Mušaraf obviněn v roce 2014. Stal se tak prvním vrchním velitelem armády, který byl v Pákistánu obviněn, že zradil zemi.

Mušaraf poslední tři roky pobývá v Dubaji, soud ho proto označil za člověka na útěku před spravedlností. Exprezident tvrdí, že mu návrat do vlasti neumožňuje zdravotní stav. Tribunál však zamítl jeho žádost, aby se mohl stání zúčastnit pomocí videopřenosu.

Soudci se v exprezidentově nepřítomnosti shodli, že Mušaraf v roce 2007 porušil ústavu. Odvolal tehdy vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Bývalý prezident veškerá obvinění odmítá jako politicky motivovaná.

Politologové vnímají rozsudek jako zatím poslední ránu, kterou čím dál tím asertivnější soudci zasadili armádě ve snaze zavést v zemi vládu práva, uvedla agentura Reuters.

Výbuch rozmetal centrum Kábulu, několik mrtvých a zraněných

03.08.2021 20:11 Aktualizováno Centrum afghánského hlavního města Kábulu dnes podle svědků zasáhla silná exploze, která si podle…

Izraelský soud navrhl kompromis ve sporu o vystěhování Palestinců

02.08.2021 17:30 Izraelský nejvyšší soud dnes navrhl kompromisní řešení, které by mohlo zabránit vystěhování…

Turecko v plamenech. Kvůli masivním požárům evakuují tisíce turistů

31.07.2021 21:57 Aktualizováno Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým…

Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

31.07.2021 21:57 Aktualizováno NÁZOR - Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem…

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

Související:

Právě se děje