Protivládní protest v Bagdádu, irácká policie ostře zasáhla

Irácká policie dnes použila slzný plyn, vodní děla i ostrou munici, aby rozehnala demonstraci, na níž se v centru Bagdádu sešlo několik tisíc lidí. Ti protestovali proti nezaměstnanosti, zkorumpované vládě i mizerným veřejným službám. Informovaly o tom agentury. Jeden člověk zemřel a dvě stovky utrpěly zranění.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irák
doporučujeme

Asi tři tisíce protestujících se po původně poklidné demonstraci snažily proniknout do bagdádské přísně střežené zelené zóny, ve které se nachází vládní budovy a ambasády. Bezpečnostní síly zablokovaly ulice, použily zábleskové granáty a nasadily vodní děla, aby je odtamtud vytlačily. Demonstranti odmítali odejít a tehdy policisté začali střílet. Podle agentury Reuters není jasné, zda stříleli do vzduchu nebo do davu.

"To není vláda, je to banda politických stran a milicí, které zničily Irák," řekl jeden z demonstrantů, který nechtěl zveřejnit své jméno.

V irácké politice hraje důležitou roli šíitská milice zvaná Lidové mobilizační síly (PMF). Má zastoupení v parlamentu i ve vládě.

Irák loni zažíval masivní protesty, které začaly na jihu země, který je baštou šíitské menšiny. Lidé nespokojení s kolabující infrastrukturou, častými výpadky dodávek elektřiny a rozsáhlou korupcí se nezřídka dostávali do střetu s bezpečnostními silami.

Ačkoliv je Irák bohatý na ropu, země v posledních desetiletích strádá. Zažila vládu diktátora Saddáma Husajna i sankce OSN, invazi Spojených států a jejich spojenců v roce 2003 a následnou občanskou válku i boj proti extremistům ze samozvaného Islámského státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Schwarzenberg zuří: To je obzvláště hnusné a bídné

14.10.2019 10:54 Bývalý šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozebral invazi Turků do…

Utne EU export zbraní do Turecka? Začalo důležité jednání

14.10.2019 10:27 Země Evropské unie by se dnes měly shodnout na zastavení vývozu zbraní do Turecka, a to kvůli jeho…

Syrská armáda se dohodla s Kurdy, pronikla do města u hranice s Tureckem

14.10.2019 09:37 Syrská vládní vojska po dohodě se syrskými Kurdy pronikla do města Tall Tamir, které se nachází na…

Francie má obavy o své vojáky v Sýrii, podnikne kroky k jejich zabezpečení

14.10.2019 07:46 Francie v noci na dnešek ohlásila, že podnikne kroky s cílem zajistit bezpečí francouzským vojákům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama