Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, Rusko si prosadilo podmínku

Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes Turecko o jeden rok. Západní státy se ale musely smířit s novým omezením, prosazeným Ruskem, uvedla agentura AFP.

Stalo se tak den poté, co vypršelo dosavadní šestileté povolení pro dodávky potravin a léků, na kterých je na severozápadě Sýrie, ovládaném povstalci, závislých asi 2,8 milionu civilistů.

Z 15 členů rady se podle Reuters při pátém hlasování v tomto týdnu zdrželi spojenci Damašku, Rusko a Čína. Nehlasovala ani Dominikánská republika, uvedla s odvoláním na diplomaty AFP. Ta se dopočítala celkem sedmi hlasování.

#UPDATE Following a week of division and seven ballots, the UN Security Council approved restarting cross-border humanitarian aid to #Syria, but only after caving to Russian pressure to close one of two access points into the war-torn country https://t.co/5eME76PApE

— AFP news agency (@AFP) July 11, 2020

Humanitární pomoc bude moci být napříště dodávána přes jediný hraniční přechod s Tureckem, jak si přála Moskva za podpory Pekingu. Třináct ostatních členů RB požadovalo, aby pro humanitární dodávky dál sloužily nejméně dva přechody jako dosud.

Rada bezpečnosti OSN poprvé schválila poskytnutí přeshraniční humanitární pomoci Sýrii před šesti lety. Tehdy ji bylo možné dopravovat i přes Jordánsko a Irák. V lednu ale Rusko prosadilo snížení počtu přechodů určených pro pomoc ze čtyř na dva. Původní rezoluce z roku 2014 dovolovala OSN dodávat pomoc i do těch regionů Sýrie, které nejsou pod kontrolou vlády v Damašku.

Občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v Sýrii během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí už si vyžádalo nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho asi 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Do bojů se na straně syrského prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch Damašku. Moskva už v Radě bezpečnosti vetovala celkem 16 rezolucí, které se týkaly Sýrie. V řadě případů Rusko podpořila i Čína, která podle AFP použila veto ohledně Sýrie desetkrát.

Podle expertů by zastavení dodávek humanitární pomoci do oblastí na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci, zřejmě dál posílilo pozici prezidenta Asada. Jeho režim kontroluje nyní už asi dvě třetiny Sýrie.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Rada bezpečnosti OSN humanitární pomoc Syrská krize Rusko OSN Turecko Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy