Skončí krvavý konflikt v Jemenu? USA začaly vyjednávat s povstalci

Spojené státy jednají o možném řešení jemenského konfliktu s šíitskými rebely známými jako Húsíové. Podle agentury AFP to dnes v Saúdské Arábii řekl novinářům vysoce postavený americký diplomat David Schenker.

Spojené státy v rámci možností vedou s šíitskými povstalci jednání ve snaze najít řešení konfliktu, které by bylo "vzájemně akceptovatelné", uvedl poradce pro Blízký východ na americkém ministerstvu zahraničí Schenker. "Spolupracujeme se (zvláštním vyslancem OSN pro Jemen) Martinem Griffithsem a jsme v úzkém kontaktu s našimi saúdskoarabskými partnery," doplnil.

Podle AFP je to poprvé, co americký diplomat veřejně promluvil o jednáních mezi vládou prezidenta Donalda Trumpa a jemenskými povstalci, kteří se v roce 2014 zmocnili hlavními města Saná a kontrolují velkou část severního Jemenu.

Za vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy jednali američtí diplomaté s jemenskými šíitskými povstalci krátce v červnu 2015, aby je přesvědčili k účasti na mírových jednáních pod záštitou OSN v Ženevě. Tato konference, ani další pokusy o jednání, ale řešení konfliktu nepřinesla.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Některé zdroje odhadují, že v konfliktu přišlo o život na 50.000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

Související

Více souvisejících

Jemen USA (Spojené státy americké) válka Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy