Tálibán se zmocnil dalšího afghánského okresu, v květnu je to už třetí

Povstalecké hnutí Tálibán se v Afghánistánu zmocnilo dalšího okresu. Podle dnešní zprávy místních úřadů, citované agenturou DPA, se afghánské vládní síly stáhly z okresu Daulat Šáh ve východní provincii Laghmán. Je to třetí okres, nad nímž Tálibán tento měsíc převzal kontrolu. Při několika incidentech dnes v zemi zahynulo nejméně 21 civilistů.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Z Afghánistánu se nyní stahují mezinárodní síly. Okres Daulat Šáh obléhali bojovníci Tálibánu několik měsíců. Poslední měsíc nebyly policie a armáda schopné dopravit svým jednotkám v okrese zásoby. Nic na tom nezměnila ani týdenní operace afghánské armády.

Tálibán již dříve ovládl strategicky významný okres Nirch nedaleko afghánské metropole Kábulu a počátkem května také okres Burka na severu země. V poslední době rovněž povstalci podnikli v zemi několik ofenziv. Útočí na bezpečnostní stanoviště kolem provinčních metropolí i na středně velké vojenské základny. O život přišly desítky příslušníků afghánských bezpečnostních sil.

Podle pozorovatelů by útoky Tálibánu mohly dále zesílit poté, co se vojáci Spojených států a NATO zcela stáhnou ze země. Odchod asi 10.000 vojáků USA a NATO by měl skončit do 11. září.

Dnes na různých místech Afghánistánu zahynulo nejméně 21 civilistů. Dvanáct členů jedné rodiny zemřelo v jihoafghánské provincii Hílmand, když jejich auto zasáhla výbušnina nastražená u silnice. Další čtyři lidé utrpěli zranění, informovala agentura DPA.

V provincii Ghór si dva výbuchy náloží umístěných u silnice vyžádaly šest obětí. Tři další civilisty zastřelili v noci na dnešek v provincii Ghór neznámí ozbrojenci. Místní úřady z útoků viní Tálibán.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama