Turecko chystá masivní úder v Sýrii. Byly dány pokyny, ohlásil Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že Ankara podnikne pozemní a vzdušnou operaci v Sýrii východně od Eufratu, kde Turecko a USA ještě nezřídily plánovanou bezpečnou zónu. Uvedla to agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

"Udělali jsme přípravy, udělali jsme operační plány, dali jsme potřebné pokyny," řekl Recep Tayyip Erdogan a dodal, že turecké letecké a pozemní akce by mohly začít již brzy, "již dnes či zítra".

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), podporovaná Spojovanými státy, v reakci na Erdoganova vyjádření prohlásila, že se bude bránit "jakémukoli nevyprovokovanému útoku ze strany Turecka" a že "nebude váhat přeměnit ve všeobecnou válku" obranu oblasti, kterou ovládá na severovýchodě Sýrie.

Region ležící východně od řeky Eufrat mají nyní pod kontrolou hlavně milice syrských Kurdů YPG, které Turecko řadí k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Spojené státy souhlasily s tím, že spolu s Tureckem vytvoří bezpečnou zónu na syrské hranici, ale Ankara tvrdí, že není spokojena s učiněným pokrokem a často hrozí podniknutím vojenské operace v Sýrii, poznamenal Reuters.

Erdogan zdůrazňuje, že pro Turecko zůstává hlavním cílem vytvoření "mírového koridoru" pro návrat uprchlíků na sever Sýrie. Podle Ankary by se tato zóna měla rozprostírat do hloubi 30 kilometrů syrského území a měla by být zbavena kurdských milic. Turecko obviňuje Spojené státy z pomalého postupu při vytváření této zóny. Obě země se rozcházejí v názoru na to, jak daleko by oblast měla zasahovat do Sýrie a kdo by ji měl ovládat.

Český premiér Andrej Babiš minulý měsíc při schůzce s tureckým prezidentem v New Yorku podpořil Erdoganův mírový plán pro Sýrii, kde chce turecký prezident vytvořit bezpečnostní zónu, kam se vrátí syrští uprchlíci. Slovensko naopak na tento plán pohlíží odmítavě.

"Stanovisko ministerstva zahraničních věcí Slovenské republiky není podpůrné vůči tomuto opatření a upozorňuje na to, že takovým opatřením bychom mohli spíše vyvolat konflikt," uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová tento týden na summitu V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Lánech.

Do Turecka se podle tisku uchýlilo před boji na 3,6 milionu Syřanů. Erdogan nedávno pohrozil, že pokud Evropská unie a další velmoci budou s vybudováním bezpečnostní zóny otálet, bude nucen běžence pustit do Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko likviduje Kurdy už týden. Erdogan navzdory kritice žádá svět o…

15.10.2019 12:59 Aktualizováno Turecká armáda dnes pokračuje v ostřelování pozic syrských Kurdů v severovýchodní Sýrii, kde před…

Rusko a Saúdská Arábie posilují vztahy, uzavřeno 20 smluv. Co na to USA?

15.10.2019 10:31 Výsledkem návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Saúdské Arábii bylo podepsání 20 kontraktů…

Tajná operace Íránu: Revoluční gardy zatkly známého novináře, který žil v…

15.10.2019 09:18 Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval…

USA udeřily: Sankce na Turecko, Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů s…

15.10.2019 07:17 Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama