Turecko provádí deportace radikálů, domů jich poslalo už 150

Turecké úřady deportovaly od loňského listopadu do domovských zemí 150 cizinců, které pokládají za radikály napojené na teroristická hnutí, zejména na organizaci Islámský stát (IS). Podle agentury Anadolu to dnes uvedl mluvčí tureckého ministerstva vnitra Ismail Catakli.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Z celkem 150 deportovaných jich z evropských zemí mířilo nejvíce do Německa či Francie, další Ankara odeslala mimo jiné do Británie či Dánska, konkrétní počty osob ale mluvčí neuvedl. Ve čtvrtek turecké ministerstvo vnitra informovalo o třech zahraničních bojovnících deportovaných do Švýcarska.

Ankara bez většího mediálního zájmu deportovala jednotlivé zahraniční radikály do zemí jejich původu už v minulosti, loni v listopadu ale tyto repatriace zrychlila. Turecko kritizuje západní státy, že nechtějí přijímat zpět své občany, kteří v předchozích letech odešli bojovat do Sýrie do řad IS. V listopadu ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že Turecko není pro bojovníky IS žádným hotelem.

Turecký deník Daily Sabah dnes napsal, že ve věznicích v zemi je asi 1200 zahraničních členů IS a na 300 jich turecké jednotky zadržely od zahájení operace na severovýchodě Sýrie loni v říjnu. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyhnat z oblasti kurdské milice, které Turecko považuje za teroristické. Právě tyto milice, které s USA dříve bojovaly proti IS, dosud na severovýchodě Sýrie střežily tábory se zajatými příslušníky Islámského státu.

Evropské země se k převzetí svých občanů, kteří se přidali k IS, staví velmi neochotně. Jednak je mají za bezpečnostní hrozbu, obávají se ale také, že proti nim při soudních procesech bude domácí justice jen těžko zajišťovat důkazy.

Minulý týden turecký ministr vnitra Soylu v televizi CNN Türk uvedl, že za celý rok 2019 deportovala Ankara 778 zahraničních bojovníků do zemí jejich původu. Neřekl ale, zda byli všichni napojeni na IS.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

20.01.2020 16:25 Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili…

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

20.01.2020 14:58 Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se…

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama