Turecko provádí deportace radikálů, domů jich poslalo už 150

Turecké úřady deportovaly od loňského listopadu do domovských zemí 150 cizinců, které pokládají za radikály napojené na teroristická hnutí, zejména na organizaci Islámský stát (IS). Podle agentury Anadolu to dnes uvedl mluvčí tureckého ministerstva vnitra Ismail Catakli.

Z celkem 150 deportovaných jich z evropských zemí mířilo nejvíce do Německa či Francie, další Ankara odeslala mimo jiné do Británie či Dánska, konkrétní počty osob ale mluvčí neuvedl. Ve čtvrtek turecké ministerstvo vnitra informovalo o třech zahraničních bojovnících deportovaných do Švýcarska.

Ankara bez většího mediálního zájmu deportovala jednotlivé zahraniční radikály do zemí jejich původu už v minulosti, loni v listopadu ale tyto repatriace zrychlila. Turecko kritizuje západní státy, že nechtějí přijímat zpět své občany, kteří v předchozích letech odešli bojovat do Sýrie do řad IS. V listopadu ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že Turecko není pro bojovníky IS žádným hotelem.

Turecký deník Daily Sabah dnes napsal, že ve věznicích v zemi je asi 1200 zahraničních členů IS a na 300 jich turecké jednotky zadržely od zahájení operace na severovýchodě Sýrie loni v říjnu. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyhnat z oblasti kurdské milice, které Turecko považuje za teroristické. Právě tyto milice, které s USA dříve bojovaly proti IS, dosud na severovýchodě Sýrie střežily tábory se zajatými příslušníky Islámského státu.

Evropské země se k převzetí svých občanů, kteří se přidali k IS, staví velmi neochotně. Jednak je mají za bezpečnostní hrozbu, obávají se ale také, že proti nim při soudních procesech bude domácí justice jen těžko zajišťovat důkazy.

Minulý týden turecký ministr vnitra Soylu v televizi CNN Türk uvedl, že za celý rok 2019 deportovala Ankara 778 zahraničních bojovníků do zemí jejich původu. Neřekl ale, zda byli všichni napojeni na IS.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko deportace Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy