Turecko údajně vyzvalo Řecko k obnovení jednání o průzkumech

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že jeho země vyzvala Řecko k obnově rozhovorů o geologických průzkumech ve východním Středomoří. Řecká diplomacie popřela, že by od Turecka takovou nabídku obdržela, píše agentura Reuters.

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

Řecko je ale podle Atén ochotné jednat v případě, že nebude porušováno mezinárodní právo. Rozepře mezi oběma zeměmi vzrostly poté, co v srpnu loňského roku Turecko vyslalo do oblasti východního Středomoří, které si nárokuje řecká strana, průzkumnou loď s cílem zmapovat tamní zásoby ropy a plynu.

"Vyzýváme Řecko k uspořádání prvního setkání v lednu," uvedl turecký ministr zahraničí. Podle ministra Turecko splnilo jednu z podmínek k jednání a stáhlo do tureckých vod své průzkumné plavidlo Oruç Reis. Podle šéfa turecké diplomacie nemá tak řecká strana žádnou záminku k odmítnutí rozhovorů.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis uvedl, že obnovení rozhovorů by bylo pozitivním krokem vpřed. "Snažíme se, aby naše vztahy s Tureckem byly plodné a produktivní," uvedl předseda vlády, podle kterého se strany ještě musí dohodnout na podmínkách a datu jednání.

Poslední oficiální rozhovory o sporech o námořní hranici ve Středomoří uspořádaly obě země v roce 2016. V září loňského roku Turecko vyzvalo k jejich obnovení, což se však nakonec nestalo.

O urovnání vztahů mezi Tureckem a členskými zeměmi Evropské unie jednal v neděli turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. V rozhovoru Erdogan uvedl, že se Turecku nepodařilo "obrátit stránku" ve vztazích s EU, a to kvůli "výstřelkům" a "umělým problémům", které vytvořily některé členské státy. Evropské komise pohled tureckého prezidenta nesdílí, reagoval její mluvčí.

Ve čtvrtek 21. ledna má turecký ministr zahraničí přicestovat do Bruselu na jednání se zástupci unie. Na svém prosincovém summitu EU schválila rozšíření sankcí na další turecké osoby a firmy, jež jsou zapojeny do sporného průzkumu ve Středomoří. Rozšířený seznam Evropská komise stále připravuje, souhlas s ním musí udělit všechny členské země.

Řecko tvrdí, že turecký geologický průzkum ve východním Středomoří probíhá na řeckém pevninském šelfu, čímž podle Atén Ankara porušuje mezinárodní právo. Tuto argumentaci ale Turecko odmítá a uvádí, že jeho lodě mají v těchto vodách právo na průzkum. Už několik let se tyto dvě členské země NATO přou také o právo na těžbu v oblasti kolem Kypru, který je čtyři desítky let rozdělen na řeckou a tureckou část. Severokyperskou tureckou republiku ale uznává jen Ankara, řecká část je členem Evropské unie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama