UNICEF chystá v Libanonu očkování proti tetanu. Bez domova je 80 000 dětí

UNICEF (Dětský fond OSN), který bezprostředně po explozích v Bejrútu pomohl přemístit 90 % léčiv a vakcín z poškozeného přístavu, na místě zintenzivňuje humanitární operace. Aktuálně připravuje očkování proti tetanu pro 10 000 zraněných a ohrožených.

Bejrút zasažený výbuchem (©UNICEF/UNI356608/Choufany)
doporučujeme

UNICEF v Libanonu pracuje trvale a ve spolupráci s místními úřady a partnery již od prvních hodin po explozi poskytuje pitnou vodu zásahovým týmům v přístavu, zajišťuje psychosociální pomoc dětem trpícím traumaty a asistuje dětem, které byly odloučeny od rodin. Podílí se na předběžném zhodnocení poškození skladů, škol, chladicích místností, vodní infrastruktury a zdravotnických zařízení. UNICEF zapojil také místní dobrovolníky a mladé lidi, kteří nyní pomáhají s odklízecími pracemi.

"UNICEF pomáhá okamžitě, bez prodlení. Navzdory tomu, že exploze zasáhla naši pobočku hmotně i lidsky, právě teď zajišťujeme pomoc postiženým. V tuto chvíli je potřeba především pitná voda pro zasažené rodiny, cisterny a kanystry na vodu, soupravy první pomoci, nouzové matrace, ručníky, deky a hygienické soupravy,“ uvedla ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba. „Díky tomu, že v Libanonu působíme trvale, nemusíme řešit vlastní provoz a organizační zázemí. Většina našich pracovníků v Libanonu jsou místní odborníci, kteří dokonale znají prostředí – díky tomu můžeme účinně pomáhat od prvních hodin po katastrofě. Vážíme si solidarity, kterou Češi postiženým v Bejrútu projevují,“ dodává.

Ve čtvrtek 6. srpna vyhlásil český UNICEF sbírku na pomoc zasaženým rodinám. Přispět je možné na účet číslo 11771177/0300 (variabilní symbol 825), prostřednictvím darovací výzvy na Darujme.cz nebo zasláním DMS ve tvaru: DMS UNICEF 90 na číslo 87 777.

Podle odhadů UNICEF přišlo v důsledku explozí o střechu nad hlavou 80 000 dětí, jejichž rodiny se již před explozemi nacházely v zoufalé životní situaci. Podle posledních informací bylo explozemi poškozeno 34 škol a nejméně 12 nemocnic, zdravotnických zařízení, mateřských, novorozeneckých a očkovacích center v Bejrútu, což připravilo o přístup ke zdravotnické péči asi 120 000 lidí. Poškozená je i novorozenecká a pediatrická jednotka v nemocnici ve městě Qarantina, kterou UNICEF podporuje. Dvacet čtyři dětí, včetně devíti novorozenců, bylo evakuováno. Zbývající nemocnice jsou přetížené a nemají dostatek léků a materiálu. Za posledních 48 hodin bylo také zaznamenáno 464 nových případů COVID-19.

Exploze zasáhla děti a rodiny v Libanonu  v tu nejhorší dobu – uprostřed hluboké krize a ve velmi náročných životních podmínkách. Od října 2019 Libanon čelil dramatickým hospodářským a socio-politickým výzvám nejhorší hospodářské krize v zemi od občanské války v letech 1975–1990, zapříčiněné mj. hospodářskými dopady vleklého konfliktu v Sýrii. Ještě před pandemií COVID-19 se rodiny v Libanonu potýkaly s devalvací měny, ztrátami pracovních míst a rychlou inflací, doprovázanými výpadky elektrické energie, nedostatkem čisté pitné vody a omezenou lékařskou péčí. Od loňského září se ceny za potraviny a bydlení zvýšily o 169 %, což dramaticky snížilo kupní sílu rodin. To všechno ještě před pandemií COVID-19 a souvisejícími opatřeními.

V důsledku rostoucí chudoby si jedna z pěti libanonských rodin nemůže dovolit ani jedno jídlo denně. Důsledky explozí v Bejrútu mohou podle UNICEF zhoršit dosavadní potravinovou krizi v zemi a přivést rodiny na pokraj katastrofy. Libanon dováží kolem 80 % všech potravin a výbuch zničil nejen přístav, ale i hlavní obilné silo.

Tragédie, která se odehrála 4. srpna, si zatím vyžádala 140 obětí na životech a přes 5 000 zraněných, více než stovka dalších lidí se stále pohřešuje. Přístav v Bejrútu je důležitou dopravní tepnou, kterou se do země dostává humanitární pomoc. Nyní je zcela zničen. Při výbuchu byl poškozen také humanitární sklad UNICEF, na jehož opravě se stále pracuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael vydá do Austrálie exředitelku židovské školy, je obviněna ze…

21.09.2020 10:36 Izraelský soud dnes povolil vyhostit ženu, která je v Austrálii obviněná ze sexuálního zneužívání…

Studna v Egyptě vydala tajemství: Archeologové vyzdvihli 27 sarkofágů

21.09.2020 07:15 Archeologové odhalili celkem 27 sarkofágů zakopaných před více než 2500 lety na starodávném…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama