V Izraeli se kvůli epidemii zvažuje karanténa některých měst

Izraelský ministr obrany a klíčový koaliční partner Benny Ganc musel kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem do karantény. V zemi za den zaznamenali 1289 nových případů nákazy a vláda jedná o uzavření devíti dalších měst s vysokým počtem infikovaných. Podle izraelské televize by k nim měl patřit Jeruzalém, Lod, Ramla i Ašdod.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Ke kritikům vlády za nezvládání současné vlny pandemie se dnes připojil prezident Reuven Rivlin. Podle něj kabinet nemá jasnou strategii a Izrael by měl jmenovat centrální orgán, který bude problémy řešit.

V zemi rychle přibývá pacientů ve vážném stavu - minulý týden jich bylo 45, dnes 107. Celkem se nákaza potvrdila u 33.175 lidí a 344 pacientů zemřelo. Vláda v posledních dnech opět zpřísňuje mnohá opatření, která už předtím odvolala.

Ganc dnes oznámil, že musí do karantény, protože byl v blízkosti nakaženého příbuzného. Pracovat hodlá z izolace, dokud nebude jasný výsledek jeho testu. "Cítím se dobře, hodlám pracovat jako obvykle, ale na dálku. Zachovám se tak, jak mi řeknou, není prostor na žádné riziko," napsal na twitteru.

Více než 100 lékařů dnes napsalo dopis premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi a ministru zdravotnictví Julimu Edelsteinovi. Pohrozili v něm stávkou, pokud nebude na boj proti koronaviru vyčleněno víc peněz a v nemocnicích nebude posílen personál. Podle nich je stav zdravotního systému znepokojivý a v době podzimní sezónní chřipky se může dále zhoršit.

Upozorňujeme na špatnou situaci v nemocničních odděleních dva roky, stojí v dopise. "Tato zima může být mimořádně těžká, varujeme vás, nemocniční oddělení nejsou vybavena a připravena na úkoly této zimy," napsali lékaři.

Netanjahu svolal na večer ministry, aby se dohodli na oblastech, kde bude vyhlášena uzávěra. Televize oznámila, že půjde buď o celá města, nebo o jejich části. Jmenovala mezi nimi Jeruzalém, Lod u Tel Avivu, středoizraelskou Ramlu i přístav Ašdod. Zatím platí uzávěra v židovské osadě Bajtar Illit na Západním břehu Jordánu, kde žije téměř 60.000 lidí. Pozitivní test tam mělo 280 osob a uzávěra má platit týden. Podle izraelských sdělovacích prostředků se v Izraeli zřejmě znovu uzavřou bary, kluby, tělocvičny a dopravní prostředky budou moci být obsazeny jenom z poloviny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama