Válka v Jemenu nebere konce: Vládní armáda se hodlá postavit separatistům na jihu země

Jemenská vládní vojska se postaví ozbrojenému povstání separatistické skupiny, která na jihu země vyhlásila autonomii. Na twitteru to dnes oznámila jemenská ambasáda ve Spojených státech.

Vlajka Jemenu
doporučujeme

Spor vlády a jihojemenských separatistů vyvolává obavy z obnovení další bojové fronty ve válkou zmítané zemi v době pandemie covidu-10. Koronavirová nákaza se dosud v Jemenu potvrdila u bezmála 60 lidí a zhruba deset osob zemřelo.

Separatistická Jižní přechodná rada (STC) vyhlásila 25. dubna autonomii v jižních provinciích a v přístavním městě Adenu, kde přechodně sídlí mezinárodně uznávaná jemenská vláda, kterou koncem roku 2014 vyhnali z hlavního města Saná šíitští separatisté známí jako Húsíové.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Boje nepřežilo nejméně 12.000 civilistů a mimo domovy jsou tři miliony občanů. Milion Jemenců je ohrožen hladem.

STC, která má podporu hlavního partnera v arabské vojenské koalici - Spojených arabských emirátů - dlouhodobě usiluje o autonomii na jihu a viní jemenskou vládu z neschopnosti a korupce, což kabinet odmítá.

Jemenský ministr zahraniční Muhammad Hazramí uvedl, že STC odmítla výzvy vlády a mezinárodního společenství vyhlášení autonomie stáhnout. Armáda udělá "vše, co bude zapotřebí k zachování státu, jeho institucí a zajištění bezpečí občanů," uvedl šéf jemenské diplomacie. Zároveň vyzval STC, aby uplatnila dohodu o sdílení moci uzavřenou pod záštitou Saúdské Arábie loni v listopadu. Ta byla podepsána poté, co se STC v srpnu krátce zmocnila Adenu. Obě strany se nyní navzájem viní z destabilizování situace na jihu země, zejména v provincii Abján.

V pondělí šéf STC Ajdarús Zubajdí vyzval své síly, aby se připravily a obyvatele jihu, aby získané území bránili.

Koalice pod velením Rijádu na naléhání OSN nedávno vyhlásila klid zbraní kvůli koronaviru. Húsíové jej nepřijali a boje pokračují.

OSN se snaží uspořádat virtuální jednání o koordinovaném postupu v boji s koronavirem a klidu zbraní, který by mohl vést k obnovení rozhovorů o ukončení konfliktu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama