Volby v Íránu: Zatím vedou konzervativci, reformátoři příliš neuspěli

V pátečních parlamentních volbách v Íránu byli úspěšní kandidáti spojení s revolučními gardami. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura Reuters. Volební komise oznámila, že hlasy jsou sečteny v 71 z 208 okrsků. Podle neoficiálních výsledků získali kandidáti konzervativních koalic 138 z 290 mandátů, uvedla íránská agentura Fars. Reformátoři mají zatím 20 a nezávislí politici 28 křesel.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Ačkoli záběry z mnoha místností svědčí spíš o malém zájmu voličů, íránská státní televize tvrdí, že lidé přišli v hojném počtu. Vysílala záběry voličů u teheránských volebních místností krátce po jejich otevření. Mezi lidmi bylo mnoho mladých mužů, kteří tvrdili, že volit je jejich povinnost.

zdroj: YouTube

Podle Fars v Teheránu volilo 1,9 milionu lidí, přičemž volit tam mohlo osm milionů občanů.

Všechny zdroje, například list The Guardian či server Radio Free Europe/Radio Liberty, se shodují, že v Teheránu s přehledem vítězí konzervativci. Mluvčí volební komise Esmáíl Músáví řekl, že úspěšná byla kandidátka trojnásobného uchazeče o prezidentský úřad Mohammada Bákira Kalíbafa, který v minulosti velel i policii a byl členem revolučních gard. V letech 2005 až 2017 vedl teheránskou radnici. Teherán je v parlamentu zastoupen 30 křesly, o která se ucházeli především konzervativní politici.

Lidé spříznění s gardami podle jejích zdrojů vedou v Teheránu. Kandidáti, kteří byli na seznamech konzervativních stran, získali podle neúplných výsledků ve městech i vesnicích v celé zemi zatím 83 parlamentních křesel.

Íránci vybírali složení parlamentu, který má 290 členů. Oficiální výsledky mají být známy do tří dnů, ale podle íránských médií by mohly být ve velkých městech oznámeny už v neděli.

Zatím nejsou údaje o celostátní účasti, která měla potvrdit ochotu Íránců volit stoupence režimu, protože právě ti zůstali na listinách po předběžném vyřazovacím procesu. Hlas mělo právo odevzdat 58 milionů občanů.

Jak napsala agentura Reuters, vítězství konzervativců oslabí umírněnější, pragmatické politiky, jimž uškodila krize ve vztazích mezi Íránem a Spojenými státy. Washington předloni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 by mohl zničit ekonomiku Íránu. Úřady dovolí "nízkorizikové…

05.04.2020 12:39 Aktualizováno Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem…

Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

04.04.2020 17:21 V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra…

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3500, tisíce nakažených v…

04.04.2020 12:52 Počet obětí koronaviru v Íránu se za posledních 24 hodin zvýšil o 158. Celkem tak v zemi na nemoc…

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy