Vždy jsem bojoval za svobodu slova, hřímal Erdogan. Novináře přitom perzekvuje

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan u příležitosti tureckého Dne pracujících novinářů, který připadá na dnešek, označil svobodný tisk za základní kámen demokracie. Turecká opozice v této souvislosti ale připomněla, že v zemi je za mřížemi více než stovka novinářů kvůli své práci. Informoval o tom dnes opoziční server Ahval.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

"Ačkoliv mě občas během mého politického života média poškodila, vždy jsem bojoval a stále bojuji za to, abych zajistil svobodu vyjadřování různých názorů," uvedl v prohlášení ke dni novinářů Recep Tayyip Erdogan, který v minulosti podal k soudu i řadu stížností kvůli urážce prezidenta.

Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) zaujímá Turecko 157. nejhorší příčku mezi 180 zeměmi co do svobody tisku. Britská nevládní organizace pro monitoring lidských práv (IOHR) označila nedávno Turecko za "největšího věznitele novinářů".

Turecká asociace novinářů (TGC) dnes vyzvala tureckou vládní stranu, aby odstranila "překážky svobody tisku a vyjadřování, propustila uvězněné novináře a přestala se chovat, jako by byla žurnalistika zločin".

Podle zprávy o svobodě tisku v Turecku z roku 2019, kterou vypracoval poslanec hlavní opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) Utku Çakorözer, je nyní v Turecku za mřížemi 108 novinářů. Loni bylo podle něj obžalováno kvůli novinářské práci 172 žurnalistů.

"Věřím, že se poučili ze špatných zkušeností a že i vzhledem k sociální delikátnosti se naše média vyhnou temným silám při dosažení svých cílů," uvedl ke dni novinářů rovněž Erdogan. "Doufám, že nebudou ignorovat vůli národa a budou lid informovat řádně a nestranně," dodal.

Turecký režim obviňuje novináře, ale například i opoziční politiky, často z urážky prezidenta, ale též z podpory teroristické organizace či "teroristické propagandy", a to kvůli vazbám na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK) či na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož Erdogan dlouhodobě viní ze snahy svrhnout jeho vládu. Podle ochránců lidských práv ale takto režim umlčuje své kritiky.

Tažení vůči opozici i nepohodlným novinářům zintenzivnila Erdoganova vláda po neúspěšném pokusu části armády o převrat z července 2016, z něhož vláda viní Gülena. Od té doby skončilo kvůli obvinění z napojení na Gülena za mřížemi přes 77.000 lidí a na 150.000 státních zaměstnanců, včetně soudců či učitelů, přišlo o práci. Uzavřeny byly desítky novin i vydavatelství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama