Vždy jsem bojoval za svobodu slova, hřímal Erdogan. Novináře přitom perzekvuje

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan u příležitosti tureckého Dne pracujících novinářů, který připadá na dnešek, označil svobodný tisk za základní kámen demokracie. Turecká opozice v této souvislosti ale připomněla, že v zemi je za mřížemi více než stovka novinářů kvůli své práci. Informoval o tom dnes opoziční server Ahval.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

"Ačkoliv mě občas během mého politického života média poškodila, vždy jsem bojoval a stále bojuji za to, abych zajistil svobodu vyjadřování různých názorů," uvedl v prohlášení ke dni novinářů Recep Tayyip Erdogan, který v minulosti podal k soudu i řadu stížností kvůli urážce prezidenta.

Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) zaujímá Turecko 157. nejhorší příčku mezi 180 zeměmi co do svobody tisku. Britská nevládní organizace pro monitoring lidských práv (IOHR) označila nedávno Turecko za "největšího věznitele novinářů".

Turecká asociace novinářů (TGC) dnes vyzvala tureckou vládní stranu, aby odstranila "překážky svobody tisku a vyjadřování, propustila uvězněné novináře a přestala se chovat, jako by byla žurnalistika zločin".

Podle zprávy o svobodě tisku v Turecku z roku 2019, kterou vypracoval poslanec hlavní opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) Utku Çakorözer, je nyní v Turecku za mřížemi 108 novinářů. Loni bylo podle něj obžalováno kvůli novinářské práci 172 žurnalistů.

"Věřím, že se poučili ze špatných zkušeností a že i vzhledem k sociální delikátnosti se naše média vyhnou temným silám při dosažení svých cílů," uvedl ke dni novinářů rovněž Erdogan. "Doufám, že nebudou ignorovat vůli národa a budou lid informovat řádně a nestranně," dodal.

Turecký režim obviňuje novináře, ale například i opoziční politiky, často z urážky prezidenta, ale též z podpory teroristické organizace či "teroristické propagandy", a to kvůli vazbám na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK) či na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož Erdogan dlouhodobě viní ze snahy svrhnout jeho vládu. Podle ochránců lidských práv ale takto režim umlčuje své kritiky.

Tažení vůči opozici i nepohodlným novinářům zintenzivnila Erdoganova vláda po neúspěšném pokusu části armády o převrat z července 2016, z něhož vláda viní Gülena. Od té doby skončilo kvůli obvinění z napojení na Gülena za mřížemi přes 77.000 lidí a na 150.000 státních zaměstnanců, včetně soudců či učitelů, přišlo o práci. Uzavřeny byly desítky novin i vydavatelství.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rivlin vyzval na recepci fóra o holocaustu k boji proti antisemitismu

22.01.2020 20:17 Izraelský prezident Reuven Rivlin na dnešní recepci, již uspořádal ve své rezidenci v Jeruzalémě,…

Trump pohrozil Iráku. Sankce jsou stále možné

22.01.2020 19:13 Uvalení amerických sankcí na Irák je stále možné. Při dnešní schůzce s iráckým prezidentem Barhamem…

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

22.01.2020 17:31 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel…

Útok v Íránu. Ozbrojenci zabili velitele basídžů, spolupracoval se…

22.01.2020 16:34 Maskovaní ozbrojenci dnes na jihozápadě Íránu přepadli a zabili místního velitele polovojenských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama