Drsná jednání s norskou sociálkou. Toto je děsivá zpověď

Praha/Oslo - Miroslav Jahoda doprovázel europoslanec Petra Macha na misi petičního výboru, který se zabývá případem odebraných dětí paní Michalákové v Norsku. Jelikož taková akce není běžně k vidění a málokdo má možnost zjistit, jak tato jednání probíhají, rozhodl se své poznatky sepsat na svém blogu. Jak sám říká, něco podobného totiž ještě nezažil.

První den pobytu v Norsku se nesl ve znamení schůzek. Jahoda se po příjezdu do Osla se setkal s poslankyní Jitkou Chalánkovou a právníkem Pavlem Hasenkopfem. "Pochopil jsem hned úvodem, že norské úřady nemají systém a v praxi mají velké pravomoce vytvářet si vlastní pravidla, názory a odsudky," přiznal hned na úvod.

Následovala schůzka s paní Michalákovou. "Jelikož jsem se s ní do té doby osobně neviděl, říkal jsem si, jak asi vypadá člověk, kterému cizí lidé odvedou děti, jen proto, že si "myslí", že jim u nich bude lépe. Musím říct, že paní Michalákovou obdivuju, že při tom, co se jí děje, zvládá donekonečna obíhat úřady, neustále se s někým scházet, komunikovat s právníky a koncentrovat se na nadcházející soud," popisuje Jahoda.

Následně se setkal s předsedou norské strany Liberalistene, Espenem Hagenem, který praktiky úřadu na ochranu dětí kritizuje a se kterým Petr Mach navázal spolupráci. Espen mu vysvětlil, že v Norsku se kritika Čechů setkává u lidí s nepochopením, jelikož v Norsku je velmi nekritický přístup k činnosti úředníků a také je zde už téměř 30 let trestným činem plácnout dítě nebo na něj zvýšit hlas. 

V úterý se s Petrem Machaem a Espenem Hagenem vydali na místo jednání, které se konalo ve vesnici tisíc kilometrů od místa, kde Michaláková bydlí. "Když jsme dorazili do pracoviště Barnevernetu, čekali jsme společně s novináři ještě asi dvě hodiny než schůzka skončila. Mezitím ještě stihl náš kolega Hagen udělat rozhovor pro naše média a potkali jsme také paní Michalákovou, která na chvíli vyšla z kanceláře. Z její reakce, kterou bych popsal asi jako kombinaci smutku a rozčilení se dalo vyčíst, že úředníci jí dávají zabrat," popisuje Jahoda.

"Po skončení jsem nechtěl věřit, že něco takového je v civilizovaném světě možné. Člověk by čekal, že po třech letech od odebrání dětí úřad předloží jasné a konkrétní důkazy, čím se matka vůči dětem provinila a přinejmenším důvody, proč je jí stále bráněno se s dětmi alespoň vidět. "Klidně pod dohledem", jak řekla paní Michaláková. Ihned po skončení nás úředníci Barnevernetu vykázali všechny ven a odmítli se o čemkoli bavit. Pochopitelně po západním uhlazeném způsobu s falešným úsměvem, ze kterého vyčtete: "My jsme civilizace a vy špína." Kdo má zkušenosti ze zahraničí, asi ví, o čem mluvím," přiznal.

Následně se s Michalákovou, Petrem Machem, poslankyní Chalánkovou a Pavlem Hasenkopfem odebrali na policejní komisařství, které tento případ vyšetřovalo. "Říkal jsem si, že státní instituce budou držet pospolu a uslyšíme jen opětovnou interpretaci důvodů pro odebrání. Ale nebylo to tak. Na policii byli velmi vstřícní a hned pozvali všechny dál. A musím přiznat, že jsem byl v šoku. Policie s Barnevernetem vůbec nesouhlasí!" zarazilo Jahodu.

Policisté dokonce dali doporučení děti vrátit. "Toto už mi přišlo opravdu jako z filmu Absurdistán. Nejenže úředníci děti odebrali bez prokázaného obvinění, oni dokonce jednali proti doporučení policie. Jak jsem se však dozvěděl, Barnevernet se "pyšní" tím, že je plně nezávislá instituce a nemusí brát v úvahu ani politiky ani policejní orgány," přiznává.

"Toto mi přijde jako úplné popření práv občana a čekal bych, že se něco takového bude dít v nějaké rozvojové zemi v Africe. No ale bohužel děje se to v zemi, chlubící se svou rozvinutostí a nejde ani o ojedinělý případ, kdy by třeba jen došlo k omylu. Do podobné situace se dostaly stovky rodičů z celé Evropy, kteří se provinili tím, že se svými dětmi žili v Norsku. Není tedy překvapením, že po jednání se všichni rozešli s tím, že za práva rodičů je třeba dále bojovat a to velmi usilovně," podotkl Jahoda.

Související

Více souvisejících

norsko Petr Mach Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy