Naprostá absurdita, nikoho nezabila, zastal se europoslanec Michalákové

Praha/Brusel - Dosavadní rozuzlení případu odebraných dětí Evy Michalákové je podle europoslance Tomáše Zdechovského naprostou absurditou, kterou podtrhuje skutečnost, že otci, který byl obviněn ze zneužívání a o své děti nyní nejeví žádný zájem, má zůstat právo na staršího syna. Sama matka má o možnost kontaktu s dětmi přijít.

"Naprostou absurditu v tomto případě navíc podtrhuje skutečnost, že otci, který byl obviněn ze zneužívání a o své děti nyní nejeví žádný zájem, má zůstat právo na staršího syna. Naopak matka má přijít o možnost kontaktu se svými dětmi. Dosud nebyly bohužel vyčerpány všechny opravné prostředky v Norsku, aby bylo možné se odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva," upozorňuje Zdechovský.

"Je jasné, že celá kauza je velmi komplikovaná. Vyskytla se řada pochybovačů, kteří žijí ve velmi naivní představě, že vše, co je na západ od nás, musí být nutně lepší než to, co je v Česku a že nějaký důvod pro odebrání být musel. A to vše proto, že Norsko je země od nás na severozápad a nemohou se tam dít žádné strašné věci," dodal ve zprávě serveru EuroZprávy.cz.

"Rád bych také už poněkolikáté zopakoval, že se nejedná o jediný izolovaný případ, ale podobných jsou v Norsku stovky tisíce. Přesné číslo nevíme, protože mnozí se bojí mluvit veřejně. Některým případům jsem se věnoval už dříve na tomto blogu. Jde tedy zcela zjevně o systémovou chybu tzv. Barnevernetu. Pro zajímavost zde proto uvádím jednu malou statistiku, která má ukázat, že s dětmi to v Norsku nejspíše příliš v pořádku nebude, když jej srovnáme s několika dalšími evropskými zeměmi. V Norsku je téměř 11200 dětí a mladistvých v pěstounské péči," podotkl.

"Pro srovnání několik čísel z roku 2013 pro další významné evropské země: Ve Francii s 66 miliony obyvatel je 7700 děti a mladistvých v pěstounských domovech, Německo se zhruba 80 miliony obyvatel má 50 000 dětí v pěstounských zařízeních a v šedesátimilionové Itálii je 30000 takových děti. Co ještě stojí za zmínku, je velké procento norských dětí, které mají v pěstounské péči ve srovnání se zeměmi, jako je Francie, Německo a Itálie: Norsko 0,224 %, Francie 0,0116 %, Německo 0,0625 %, Itálie 0.05 %," dodal.

"Norsko má tedy přibližně 22 krát více dětí v pěstounské péči na 1000 obyvatel než v Německu a ve Francii. Ano, podíl dětí, které jsou v pěstounské péči, není nikde příliš vysoký. Nicméně rozdíl mezi Norskem a dalšími zmíněnými zeměmi nelze přehlédnout," píše Zdechovský.

"Abychom se vrátili zpět k případu Evy Michalákové, byli jsme ujišťováni, že k adopci nemůže dojít. Pokládám to za porušení toho, co nám bylo z norské strany slíbeno. Je to poprvé, kdy jsou dány k adopci děti jiného státu bez konzultace s daným státem," dodává.

"Tenhle případ je bezprecedentním porušením veškerého mezinárodního práva. Norsko má nyní mnoho co vysvětlovat a je třeba mu dát jasně najevo, že Česko rozhodně není žádným fackovacím panákem a norské jednání nezůstane bez důsledků! Eva Michaláková nikoho nezavraždila a ani se nedopustila žádného trestného činu. Pracuje s dětmi ve školce a má výborné reference od svých nadřízených. A na rozdíl od žen umístěných v norském vězení, nemůže vidět své děti," uzavřel.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy