Stojí za vzestupem AfD Kreml? Z USA přišlo vážné obvinění

NÁZOR – Německá politická strana Alternativa pro Německo (AfD) odmítá přistěhovalce, finanční pomoc mezi jednotlivými členy EU a především kancléřku Angelu Merkelovou, která právě počtvrté za sebou vyhrála volby, připomíná editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm stranu obviňuje, že vzešla s podobné kampaně na sociálních sítích, které dříve v jiných zemích řídilo Rusko.

Vše pro podporu AfD

AfD - založená teprve před čtyřmi lety na protest proti záchraně Řecka ze strany EU - se svezla na vlně odporu k uprchlíkům zaplavujícím Německo, v nedělních volbách získala 12,6% hlasů a poprvé pronikla do Spolkového sněmu, konstatuje prestižní deník. Poukazuje na společné rysy kampaně AfD na sociálních sítích s těmi, které dříve užívalo Rusko – nasazení botů neustále replikujících patřičné příspěvky.

„Znovu může být ve hře cíl Kremlu narušovat demokracii, rozdělit Západ a podrýt na pravidlech založený liberální mezinárodní řád,“ deklaruje Washington Post. Odkazuje na tvrzení pozorovatelů německých voleb, podle nichž se Rusko zřejmě vyvarovalo přímého zasahování, které realizovalo v loňském prezidentském klání v USA, ale dělalo vše pro podporu AfD.

V posledních hodinách kampaně tak internetoví stoupenci AfD začali varovat před údajně hrozícími volebními podvody, tyto obavy následně šířily účty anonymních trollů a posilovala je ruskojazyčná síť botů, připomíná washingtonský deník zprávu think tanku Atlantic Council. Doplňuje, že ještě předtím trollové napojení na Rusko poskytovali AfD a jejímu protiimigrantskému poselství neustálou podporu.

Také ruským státem vlastněná média nabídla vedení strany platformu k oslovení ruskojazyčné komunity v Německu, poukazuje Washington Post. Očekává, že úspěch AfD přinutí Merkelovou vyjednávat o vládní koalici s dvěma menšími stranami, což v praxi omezí její politické možnosti.

„Pozice Merkelové je oslabená především kvůli jejímu postoji k uprchlíkům, ale odráží také fragmentující se politické prostředí v Evropě, poskytující prostor AfD a dalším neliberálním stranám,“ píše editorial. Tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin neváhá a snaží se toho využít, jelikož se příliš netají svou netrpělivostí s Merkelovou, která mimo jiné neústupně hájí protiruské sankce v reakci na ruské podvratné akce na Ukrajině a anexi Krymu.

Hrobníci demokracie

Putin podle amerického serveru neusiluje o nic jiného než o vnášení pochybností, mlhy, rozporů a nejistoty do Německa, pilíře Evropy. „Těší ho zasévání chaosu a podlosti do otevřených společností,“ pokračuje prestižní deník. Dodává, že podpora krajně pravicové AfD je mimořádně cynická, s ohledem na miliony Rusů, kteří zahynuli při porážce nacistů před sedmi dekádami.

Běžný americký prezident by dokázal najít vhodnější slova k volebním ziskům AfD i širšímu znepokojivému vzestupu antiliberalismu v Evropě a ve světě, pokračuje Washington Post. Konstatuje, že normální prezident USA z demokratické i republikánské strany by odsoudil šíření nenávisti a rasismus a naopak zasalutoval těm, kdo v Německu hájí demokracii, vládu zákona a lidská práva.

„A takový prezident by vedl diskuzi na Západě o tom, jak bojovat s ruskými zásahy do západních demokracií,“ uvádí editorial. Podotýká, že prezident Donald Trump však zřídka hlasitěji hovoří o těchto hodnotách, ale je podezřele empatický k autokratům typu Vladimira Putina.

Hlavní soupeř Merkelové, Martin Schulz z paběrkující sociální demokracie, označil AfD za „hrobníky demokracie“, připomíná washingtonský deník. Soudí, že zřejmě ve svém přirovnání zašel až příliš daleko, ale i tak se zdá prozřetelné bít na poplach nyní, kdy si hrobníci pro demokracii teprve jdou, než za situace, kdy již začnu své lopaty nořit do země.

Související

Více souvisejících

Německo Alternativa pro Německo (AfD) Rusko Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy