Britští poslanci hlasovali proti radaru v Brdech

Londýn - Pokud bude v Česku a Polsku rozmístěn americký protiraketový štít, neposílí to evropskou bezpečnost a zhorší vztahy s Ruskem. K takovému závěru dospěli členové výboru pro zahraniční záležitosti britské Dolní sněmovny, informuje v neděli server TimesOnline.

"Nejsme přesvědčeni o tom, že za nynějších okolností by bylo plánovaných deset antiraket v Polsku a radarová stanice v Česku přínosem evropské bezpečnosti," uvádí usnesení výboru a pokračuje: "Dospěli jsme k závěru, že by takový postup mohl poškodit bezpečnostní zájmy NATO."

Pro usnesení hlasovala v sobotu většina poslanců z obou hlavních táborů – vládních labouristů i opozičních konzervativců.

Britská vláda přitom americký protiraketový štít podpořila. Dovolila Američanům, aby pro něj využívali dvou základen královského letectva v severní Anglii - Menwith Hill and Fylingdales, kde jsou radary pro zachycení signálů ze satelitů.

Také toto rozhodnutí britští poslanci kritizují. "Bylo to politováníhodné rozhodnutí - poskytnout britské základny pro to, aby je Spojené státy využily pro systém, který vedl ke zrušení smlouvy ABM," píše se v usnesení výboru.

ABM, smlouvu o omezení systémů protiraketové obrany, uzavřely Spojené státy a Sovětský svaz v roce 1972. Zavázaly se v ní, že nebudou používat ani budovat základny protiraketové obrany. Američané v roce 2002 od smlouvy odstoupili.

Plán na umístění protiraketové obrany ve střední Evropě vypracovala vláda prezidenta George Bushe Její součástí měl být i radar v Brdech.

Kabinet prezidenta Baracka Obamy ho přehodnocuje.

Rusové dávají najevo, že plán pokládají za ohrožení své bezpečnosti. Prezident Dmitrij Medveděv loni pohrozil, že jeho země rozmístí rakety v Kaliningradské oblasti, která leží mezi Polskem a Litvou, v případě, pokud Česko a Polsko na svém území povolí základny americké protiraketové obrany.

Rusové také dali najevo, že rozhovory o nové odzbrojovací smlouvě s Američany spojí s jednáním o americké protiraketové obraně.

"Pokud by měl být systém protiraketové obrany v Evropě rozmístěn, měl by to být společný systém Spojených států, NATO a Ruska," uvádí se v usnesení výboru Dolní sněmovny.

Související

Ilustrační foto

Jak mohl Írán sestřelit dopravní letadlo omylem? 176 lidí popravil za 10 sekund

Sestřelení dopravního letadla společnosti Ukraine International Airlines třídy Boeing 737-800 i po necelém týdnu šokuje celý svět. Dodnes se řada lidí ptá, jak je možné, že se íránské protivzdušné síly spletly a omylem sestřelili let se 176 nevinnými civilisty na palubě. Odpověď přináší rekonstrukce, která minutu po minutě mapuje celý incident.
Policie ČR, ilustrační fotografie

Razie ve Varnsdorfu: Policie obvinila pět lidí, mezi zadrženými je i starosta

Policie dnes obvinila pět lidí v souvislosti s pronájmem radarů na měření rychlosti ve Varnsdorfu, jež pro město provozuje soukromá společnost Water Solar technology (WST). ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Ráno policie tři lidi zadržela, podle ČT je mezi zadrženými starosta města Stanislav Horáček. Policie ČTK zadržení tří lidí potvrdila. Kvůli zakázce policisté už začátkem října zasahovali v městském úřadu, v domě starosty a u majitele WST.

Více souvisejících

Radar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy