Jak mohl Írán sestřelit dopravní letadlo omylem? 176 lidí popravil za 10 sekund

Sestřelení dopravního letadla společnosti Ukraine International Airlines třídy Boeing 737-800 i po necelém týdnu šokuje celý svět. Dodnes se řada lidí ptá, jak je možné, že se íránské protivzdušné síly spletly a omylem sestřelili let se 176 nevinnými civilisty na palubě. Odpověď přináší rekonstrukce, která minutu po minutě mapuje celý incident.

Je 8. leden 2020. Let 752 z Teheránu do Kyjeva měl vzlétnout v 05:15 místního času, byl ale opožděn o necelou hodinu. Když se v 06:12 místního času čtyřicetitunový stroj odlepí od země, očekává se, že v Kyjevě přistane v 08:00. Tam ale nikdy nedoletí.

V 06:14, tedy dvě minuty po vzletu, letadlo vystoupá do výšky 1 400 metrů a dosáhne rychlosti 480 km/h. To jsou poslední data, která o letadle řídící věž má. V 06:22 se stroj řítí k zemi. Dopadne 45 kilometrů od Teheránu. Nikdo ze 176 lidí na palubě nemá šanci přežít.

Svět už nyní ví, co se stalo. Původní verze o možné technické závadě vzala za své, když se Írán přiznal k sestřelení letadla. Omylem. Jak ale může takový omyl vzniknout, ptá se řada lidí na sociálních sítích i mnoho politiků a expertů?

Zahraniční média analyzovala celou situaci a přinášejí přesný popis toho, co se během šesté hodiny ranní odehrálo na základně íránských revolučních gard, která se podle serveru Bellingcat nachází nedaleko místa incidentu.

Íránská protivzdušná obrana je celou noc ve stavu maximální pohotovosti. Írán totiž odpálil přes 20 balistických raket na dvě americké základny v Iráku a všichni nervózně očekávají, zda USA podniknou odvetu.

Vojáci jsou nevyspalí, unavení, oči ale nespouštějí z radarových obrazovek. Rakety země-vzduch jsou připraveny k odpálení a atmosféra by se dala krájet. Každou chvíli vojáci očekávají protiútok. Odvetu za odvetnou akci, kterou podnikli poté, co Spojení státy zabily velitele Kásima Sulejmáního.

Jejich nervy jsou napnuté k prasknutí. Nutně potřebují vystřídat a vyspat se. Dříve, než k tomu dojde, ale na obrazovce radaru zabliká světlá tečka. Bod signalizující blížící se objekt.

Vojáci nejsou schopni rozpoznat, o jaký objekt se jedná. Na radaru se jeví malý, rychlost a výška odpovídá podzvukové raketě. Operátor mobilního odpalovacího zařízení Tor má k dispozici pouze radar, který mu více informací o cíli nedá.

V tu chvíli dojde ke kritickému momentu. Operátor se rozhodne spojit s velením, vysílačka ale selže. Musí se rozhodnout sám, a okamžitě. Poté, co se bod stočí přímo k základně íránských revolučních gard a začne nabírat na rychlosti, má jen deset sekund na to, aby objekt sestřelil.

Pokud tak neučiní, objekt se dostane z dosahu odpalovacího zařízení, a je-li to opravdu raketa, pak dopadne přímo na základnu, kterou má proti podobným útokům chránit. S vědomím toho, že by v tuto chvíli nemělo být ve vzduchu žádné civilní letadlo, odpálí dvě rakety.

Vojáci netuší, že došlo k zamítnutí žádosti o pozastavení civilních letů. Rakety míří na dopravní letadlo plné lidí, a v tu chvíli už je rozhodnuto o jejich osudu. Nelze nic dělat, Systém Tor rakety navádí automaticky. Obsluha už může jen sledovat obraz zkázy.

Ten přichází o několik sekund později, kdy raketa exploduje před kokpitem letadla. Oba piloti jsou okamžitě mrtví a motory letadla začnou hořet. Stroj se nekontrolovatelně řítí k zemi. Po dopadu umírá zbytek osazenstva. Personál i cestující. 

Související

Více souvisejících

zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) Radar Írán

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy