Sestřelení dopravního letadla společnosti Ukraine International Airlines třídy Boeing 737-800 i po necelém týdnu šokuje celý svět. Dodnes se řada lidí ptá, jak je možné, že se íránské protivzdušné síly spletly a omylem sestřelili let se 176 nevinnými civilisty na palubě. Odpověď přináší rekonstrukce, která minutu po minutě mapuje celý incident.
Je 8. leden 2020. Let 752 z Teheránu do Kyjeva měl vzlétnout v 05:15 místního času, byl ale opožděn o necelou hodinu. Když se v 06:12 místního času čtyřicetitunový stroj odlepí od země, očekává se, že v Kyjevě přistane v 08:00. Tam ale nikdy nedoletí.
V 06:14, tedy dvě minuty po vzletu, letadlo vystoupá do výšky 1 400 metrů a dosáhne rychlosti 480 km/h. To jsou poslední data, která o letadle řídící věž má. V 06:22 se stroj řítí k zemi. Dopadne 45 kilometrů od Teheránu. Nikdo ze 176 lidí na palubě nemá šanci přežít.
Svět už nyní ví, co se stalo. Původní verze o možné technické závadě vzala za své, když se Írán přiznal k sestřelení letadla. Omylem. Jak ale může takový omyl vzniknout, ptá se řada lidí na sociálních sítích i mnoho politiků a expertů?
Zahraniční média analyzovala celou situaci a přinášejí přesný popis toho, co se během šesté hodiny ranní odehrálo na základně íránských revolučních gard, která se podle serveru Bellingcat nachází nedaleko místa incidentu.
Íránská protivzdušná obrana je celou noc ve stavu maximální pohotovosti. Írán totiž odpálil přes 20 balistických raket na dvě americké základny v Iráku a všichni nervózně očekávají, zda USA podniknou odvetu.
Vojáci jsou nevyspalí, unavení, oči ale nespouštějí z radarových obrazovek. Rakety země-vzduch jsou připraveny k odpálení a atmosféra by se dala krájet. Každou chvíli vojáci očekávají protiútok. Odvetu za odvetnou akci, kterou podnikli poté, co Spojení státy zabily velitele Kásima Sulejmáního.
Jejich nervy jsou napnuté k prasknutí. Nutně potřebují vystřídat a vyspat se. Dříve, než k tomu dojde, ale na obrazovce radaru zabliká světlá tečka. Bod signalizující blížící se objekt.
Vojáci nejsou schopni rozpoznat, o jaký objekt se jedná. Na radaru se jeví malý, rychlost a výška odpovídá podzvukové raketě. Operátor mobilního odpalovacího zařízení Tor má k dispozici pouze radar, který mu více informací o cíli nedá.
V tu chvíli dojde ke kritickému momentu. Operátor se rozhodne spojit s velením, vysílačka ale selže. Musí se rozhodnout sám, a okamžitě. Poté, co se bod stočí přímo k základně íránských revolučních gard a začne nabírat na rychlosti, má jen deset sekund na to, aby objekt sestřelil.
Pokud tak neučiní, objekt se dostane z dosahu odpalovacího zařízení, a je-li to opravdu raketa, pak dopadne přímo na základnu, kterou má proti podobným útokům chránit. S vědomím toho, že by v tuto chvíli nemělo být ve vzduchu žádné civilní letadlo, odpálí dvě rakety.
Vojáci netuší, že došlo k zamítnutí žádosti o pozastavení civilních letů. Rakety míří na dopravní letadlo plné lidí, a v tu chvíli už je rozhodnuto o jejich osudu. Nelze nic dělat, Systém Tor rakety navádí automaticky. Obsluha už může jen sledovat obraz zkázy.
Ten přichází o několik sekund později, kdy raketa exploduje před kokpitem letadla. Oba piloti jsou okamžitě mrtví a motory letadla začnou hořet. Stroj se nekontrolovatelně řítí k zemi. Po dopadu umírá zbytek osazenstva. Personál i cestující.
Související
V Íránu poslali za mříže vojáky kvůli sestřelení ukrajinského letadla. Zemřelo 176 lidí
Za loňské sestřelení ukrajinského letadla Írán obvinil deset lidí
zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) , Radar , Írán
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek