Jak mohl Írán sestřelit dopravní letadlo omylem? 176 lidí popravil za 10 sekund

Sestřelení dopravního letadla společnosti Ukraine International Airlines třídy Boeing 737-800 i po necelém týdnu šokuje celý svět. Dodnes se řada lidí ptá, jak je možné, že se íránské protivzdušné síly spletly a omylem sestřelili let se 176 nevinnými civilisty na palubě. Odpověď přináší rekonstrukce, která minutu po minutě mapuje celý incident.

Je 8. leden 2020. Let 752 z Teheránu do Kyjeva měl vzlétnout v 05:15 místního času, byl ale opožděn o necelou hodinu. Když se v 06:12 místního času čtyřicetitunový stroj odlepí od země, očekává se, že v Kyjevě přistane v 08:00. Tam ale nikdy nedoletí.

V 06:14, tedy dvě minuty po vzletu, letadlo vystoupá do výšky 1 400 metrů a dosáhne rychlosti 480 km/h. To jsou poslední data, která o letadle řídící věž má. V 06:22 se stroj řítí k zemi. Dopadne 45 kilometrů od Teheránu. Nikdo ze 176 lidí na palubě nemá šanci přežít.

Svět už nyní ví, co se stalo. Původní verze o možné technické závadě vzala za své, když se Írán přiznal k sestřelení letadla. Omylem. Jak ale může takový omyl vzniknout, ptá se řada lidí na sociálních sítích i mnoho politiků a expertů?

Zahraniční média analyzovala celou situaci a přinášejí přesný popis toho, co se během šesté hodiny ranní odehrálo na základně íránských revolučních gard, která se podle serveru Bellingcat nachází nedaleko místa incidentu.

Íránská protivzdušná obrana je celou noc ve stavu maximální pohotovosti. Írán totiž odpálil přes 20 balistických raket na dvě americké základny v Iráku a všichni nervózně očekávají, zda USA podniknou odvetu.

Vojáci jsou nevyspalí, unavení, oči ale nespouštějí z radarových obrazovek. Rakety země-vzduch jsou připraveny k odpálení a atmosféra by se dala krájet. Každou chvíli vojáci očekávají protiútok. Odvetu za odvetnou akci, kterou podnikli poté, co Spojení státy zabily velitele Kásima Sulejmáního.

Jejich nervy jsou napnuté k prasknutí. Nutně potřebují vystřídat a vyspat se. Dříve, než k tomu dojde, ale na obrazovce radaru zabliká světlá tečka. Bod signalizující blížící se objekt.

Vojáci nejsou schopni rozpoznat, o jaký objekt se jedná. Na radaru se jeví malý, rychlost a výška odpovídá podzvukové raketě. Operátor mobilního odpalovacího zařízení Tor má k dispozici pouze radar, který mu více informací o cíli nedá.

V tu chvíli dojde ke kritickému momentu. Operátor se rozhodne spojit s velením, vysílačka ale selže. Musí se rozhodnout sám, a okamžitě. Poté, co se bod stočí přímo k základně íránských revolučních gard a začne nabírat na rychlosti, má jen deset sekund na to, aby objekt sestřelil.

Pokud tak neučiní, objekt se dostane z dosahu odpalovacího zařízení, a je-li to opravdu raketa, pak dopadne přímo na základnu, kterou má proti podobným útokům chránit. S vědomím toho, že by v tuto chvíli nemělo být ve vzduchu žádné civilní letadlo, odpálí dvě rakety.

Vojáci netuší, že došlo k zamítnutí žádosti o pozastavení civilních letů. Rakety míří na dopravní letadlo plné lidí, a v tu chvíli už je rozhodnuto o jejich osudu. Nelze nic dělat, Systém Tor rakety navádí automaticky. Obsluha už může jen sledovat obraz zkázy.

Ten přichází o několik sekund později, kdy raketa exploduje před kokpitem letadla. Oba piloti jsou okamžitě mrtví a motory letadla začnou hořet. Stroj se nekontrolovatelně řítí k zemi. Po dopadu umírá zbytek osazenstva. Personál i cestující. 

Související

Více souvisejících

zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) Radar Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy