Sánchez sice zvítězil, ale Španělsku hrozí roztříštěnost a stagnace. Vodítko drží separatisté a regionalisté, tvrdí německý list

Po svém volebním vítězství v nedělních volbách zůstává Pedro Sánchez na vodítku, za nějž tahají dvě skupiny: separatisté a regionalisté. Pro čtvrtou největší ekonomiku evropské měnové unie to neznamená nic dobrého, píše v komentáři německý konzervativní lit Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Sánchez: vítěz, který riskoval, se jako vítěz necítí

Vůdce španělských socialistů a úřadující premiér Pedro Sáchez riskoval - a zvítězil. „Jeho strana dosáhla svého nejlepšího výsledku za více než deset let," konstatuje německý list a dodává: „Ale jako velký vítěz se po španělských parlamentních volbách necítí."

Absolutní většina totiž nestačí, zejména ne s levicovými populisty z uskupení Podemos. K pokračování existence své vlády bude potřebovat především souhlas regionálních stran,z nichž mnohé mají separatistické tendence. Auto komentář Klaus-Dieter Frankenberger připomíná, že to byl právě spor s katalánskými regionalisty nad rozpočtem, který přiměl Sáncheze k vyvolání nových voleb

Země, jež bude čelit novým zdlouhavým jednáním o vytvoření koaliční vlády, na to již nyní v zasadě zvyklá, obtížné řešení politické blokády ale nepřináší nic dobrého. Samotný nacionalismus, který přinesl v poslední době konflikt o nezávislost Katalánska, bude mít ve sněmovně velmi silné zastoupení.

Do parlamentu navíc poprvé vstoupila krajně pravicová strana Vox, která dosáhla více než 10 procent hlasů. Důvodem „katastrofálního průlomu", připomíná německý list, bylo potvrzení „mnoha případů korupce" v tradiční pravicové Lidové straně (PP). „Španělsko prochází tím, co se již stalo v jiných evropských zemích: na vlně protestů a frustrace nad takzvaným establishmentem, pravicové strany se dostávají do středu politiky," míní list. 

Politická situace je pestřejší, vede ale k roztříštěnosti systému

Politika je tím sice „stále pestřejší a diferencovanější", to ale vede zároveň k „roztříštěnosti systému", který se dosud skládal „ze dvou hlavních stran (a několika malých skupin)". Rozpadá se tím především „sociální a politický konsenzus". „Ve Španělsku to není nic jiného," píše komentátor Frankenbetrger. Sociálně demokratické strany v Evropě budou s „velkým zájmem zkoumat úspěch" španělské PSOE pod vedením Pedro Sáncheze, dodává.

„Co by se z toho mohli naučit ve snaze zastavit přinejmenším svůj další pokles? Může pokles dokonce zvrátit?" ptá se. Pokud totiž nedojde k nějakému ponaučení z této situace, Evropa nebude moci ve Španělsku „moc doufat". Představa, že váha Španělska je na mezinárodní scéně irelevantní, by byla chybná. Španělsko má stále svou sílu v zahraniční, bezpečnostní a evropské politice, připomíná německý list.

„Snaha udržet katalánský konflikt pod kontrolou, bude jistě vázat mnoho politické energie budoucí vlády, ať již přijde v jakékoli konfiguraci," tvrdí komentář Frakfurter Allgemeine Zeitung „Hluk, který nacionalismus vyvolává, nevyhnutelně přiměje mnoho politiků k tomu, aby ke Španělsku obrátili svou pozornost. Pro partnery Madridu není ale situace po španělské volební neděli rozhodně snazší," dodává. 

Je možné zvrátit ve Španělsku stagnaci?

Evropští partneři mají strach, domnívá se komentátor, aby na Pyrenejském poloostrově nenastalo

a stagnace. „Pozoruhodná byla jistě vyšší volební účast, než tomu bylo za dlouhou dobu, a na volby jako takové si budeme ještě dlouho připomínat," soudí německý list. 

„Nastane klid v Madridu?" ptá se. Těžko. Vše zatím zůstává ve hře, zvláště když je premiér nyní více na vodítku dvou skupin: separatistů a regionalistů.

Související

Pedro Sánchez

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

Více souvisejících

volby ve Španělsku Španělsko Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy