Řecko definitivně schválilo balíček úsporných opatření, Atény se bouří

Atény - Řecký parlament schválil definitivně vládní balíček úsporných opatření. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

K dalším úsporným opatřením se Řecko zavázalo po jednáních s Mezinárodním měnovým fondem a zeměmi eurozóny, přijetím úsporného balíčku se zemi otevře cesta k půjčce 110 miliard eur, která by Řecku měla pomoci financovat chod státu a refinancovat svůj dluh.

Do problémů se řecká vláda dostala poté, co její rozpočtový schodek za loňský rok dosáhnul 13,6 procenta, což vyvolalo reakci ratingových agentur, které zemi snížily její úvěrový rating. To následně vyvolalo odezvu na úvěrovém trhu, který požadoval vyšší rizikový bonus, což bylo pro Řecko neúnosné.

Podle současného plánu by tak mělo být Řecko na nějaký čas od úvěrových trhů odříznuté, financování by mělo být realizováno právě skrze 110miliardovou půjčku.

Součástí schválených opatření je zvýšení daně z přidané hodnoty o dva procentní body, zvýšení zdanění pohonných hmot, tabákových výrobků a alkoholu, snížení platů zaměstnanců státní správy a snížení důchodů. Celková úspora opatření je odhadována na 30 miliard eur, což znamená 11 procent HDP země.

Proti úsporným opatřením se však v Řecku v posledních týdnech vzedmula vlna protestů, při níž ve středu tři lidé uhořeli uvnitř zapálené budovy.

I přes splnění svého závazku, které s největší pravděpodobností povede k poskytnutí půjčky MMF a eurozóny však trhy nejsou řeckou situací vůbec nadšené. Euro ve čtvrtek oslabilo vůči dolaru na své 14měsíční minimum a očekává se brzké testování úrovně 1,25 EUR/USD, která byla před několika měsíci je velmi obtížně představitelná. Podobně negativně reagují i evropské akciové trhy či cena komodit.

Analytici se totiž obávají, že se řecká krize projeví i v dalších evropských státech, zejména v těch jižních.

"Evropští politici se snaží přehlížet znepokojení panující na dluhopisovém trhu, když říkají, že Řecko je zvláštní případ a že není třeba se obávat žádné nákazy. Dluhopisové trhy, jak naznačují vyšší výnosy ve všech zemích PIIGS, se s tímto názorem v žádném případě neztotožňují. Pokud nedojde k realizaci dramatických úsporných programů, tato krize se rozšíří a rozroste, a to zejména v zemích PIIGS. S největší pravděpodobností se tak během příštích 12–24 měsíců dočkáme restrukturalizace portugalského dluhu, protože vnější zadlužení Portugalska je mnohem horší, než je tomu v případě Řecka," komentoval současnou situaci David Karsbol, hlavní ekonom Saxo Bank.

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

včera

včera

včera

Proč slovenští studenti migrují na české vysoké školy? Vidí v tom víc než jen příležitost

Slovenské studenty láká studium v zahraničí, přičemž nejčastější volbou je právě Česká republika. Důvody zahrnují lepší uplatnění na trhu práce, vyšší kvalitu vzdělávání nebo širší nabídku studijních oborů, které na Slovensku často chybí. Kromě akademických výhod vidí také přínos v možnosti vyzkoušet si život v jiném prostředí.

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy