Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

V neděli odcestoval slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár do New Yorku, aby se zúčastnil 79. Valného shromáždění OSN. Kromě setkání se svými protějšky z Malajsie, Filipín, Tanzanie, Uzbekistánu a jiných zúčastněných zemí se setkal i s ruským ministrem zahraničí Lavrovem. Podle šéfa slovenské diplomacie Blanára se jednání odehrálo na žádost ruské strany a týkalo se především energetické bezpečnosti Slovenska, konkrétně dodávek jaderného paliva, ropy a plynu. 

„Je v zájmu Slovenska, aby byly zachovány stávající koridory pro jejich tranzit, i když pracujeme na jejich diverzifikaci,“ dodal Blanár. „Zopakoval jsem také konzistentní názor Slovenska na konflikt na Ukrajině, přičemž jsem zdůraznil porušování mezinárodního práva a nutnost hledání mírového řešení,“ řekl a na závěr poznamenal, že jenom tak lze dosáhnout na „spravedlivý a udržitelný mír, který by měly garantovat i ostatní mocnosti“. 

Rusko bude vždy součástí středoevropské reality, míní Szijjártó

Setkání s Lavrovem absolvoval i maďarský ministr zahraničí Szijjártó. Informovala o tom agentura MTI. „Je v zájmu Maďarska udržovat korektní vztahy založené na vzájemném respektu a rozvíjet spolupráci s Ruskem v oblastech, které nejsou ovlivněny sankcemi,“ prohlásil šéf maďarské diplomacie po jednání s Lavrovem. 

V této souvislosti zmínil, že se minulý týden maďarsko-ruského podnikatelského fóra v Budapešti zúčastnili zástupci mnohých společností, což podle něj ukazuje ochotu akceptovat tuto skutečnost. Šéf maďarské diplomacie také zmínil, že ruská diplomacie a ministr Lavrov se vždy snažili vyhovět požadavkům maďarské vlády a přistupovali k důležitým otázkám pro obě strany pozitivně a otevřeně. 

Szijjártó, stejně jako Blanár, se zabýval otázkou dodávek ropy přes ropovod Družba, které dočasně omezila opatření ze strany Ukrajiny. „Situaci se nakonec podařilo vyřešit díky flexibilitě ruských dodavatelů,“ zmínil Szijjártó. K otázce ruské agrese na Ukrajině zopakoval maďarský „promírový postoj“ a naději v „mírové rozhovory“, které povedou k ukončení války. 

Představitelé slovenských opozičních stran setkání odsoudili

K jednání mezi Lavrovem a Blanárem se na svém facebooku vyjádřil bývalý slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH). „Juraj Blanár vytvořil další blamáž a opět posloužil zločinné ruské propagandě, když se znovu sešel s ministrem teroristického státu,“ řekl a dále poukázal na to, že kromě něj a Szijjártóa tak učinili pouze ministři Kuby, Venezuely a Nikaraguy.  

Setkání okomentoval i místopředseda zahraničního výboru slovenského parlamentu a bývalý velvyslanec Slovenska při NATO Tomáš Valášek (PS). „Diplomatickou cestu k řešení války na Ukrajině již vyzkoušeli i jiní aktéři než ministr Blanár – Německo, Francie nebo USA. Vladimír Putin si přesto zvolil válku. Dokázal tím, že přestane, až když se mu přestane dařit. Cesta k míru vede přes větší pomoc Ukrajině při její obraně, což je přístup, který vláda Roberta Fica zavrhla,“ uvedl Valášek podle portálu SME. Následně dodal, že ruská diplomacie by měla od Slovenska slyšet výzvu, aby ukončila agresi vůči Ukrajině, stáhla vojska a zaplatila za napáchané škody. 

Jednání s Lavrovem oba ministři absolvovaly už dříve 

Není to poprvé, co ministr Blanár, přezdívaný Štika, společně se Szijjártoem vplul do ruských vod. V březnu se oba ministři zúčastnili diplomatického fóra v turecké Antalyi, kde se rovněž setkali se šéfem ruské diplomacie. Toto setkání vzbudilo kontroverze i u partnerů z Visegrádské čtyřky. 

Český premiér Petr Fiala oznámil odložení česko-slovenských mezivládních konzultací, zatímco polský premiér Donald Tusk mimo jiné upozornil, že setkání s Lavrovem se uskutečnilo v den pohřbu ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, který začátkem letošního roku zemřel v trestanecké kolonii na Sibiři. 

Související

Více souvisejících

Juraj Blanár Sergej Lavrov Péter Szijjártó Slovensko Maďarsko Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat

Po víkendu se v Česku očekává poměrně chladné počasí, které však dlouho nevydrží. Přijde totiž oteplení. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na příští týden. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy