Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

V neděli odcestoval slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár do New Yorku, aby se zúčastnil 79. Valného shromáždění OSN. Kromě setkání se svými protějšky z Malajsie, Filipín, Tanzanie, Uzbekistánu a jiných zúčastněných zemí se setkal i s ruským ministrem zahraničí Lavrovem. Podle šéfa slovenské diplomacie Blanára se jednání odehrálo na žádost ruské strany a týkalo se především energetické bezpečnosti Slovenska, konkrétně dodávek jaderného paliva, ropy a plynu. 

„Je v zájmu Slovenska, aby byly zachovány stávající koridory pro jejich tranzit, i když pracujeme na jejich diverzifikaci,“ dodal Blanár. „Zopakoval jsem také konzistentní názor Slovenska na konflikt na Ukrajině, přičemž jsem zdůraznil porušování mezinárodního práva a nutnost hledání mírového řešení,“ řekl a na závěr poznamenal, že jenom tak lze dosáhnout na „spravedlivý a udržitelný mír, který by měly garantovat i ostatní mocnosti“. 

Rusko bude vždy součástí středoevropské reality, míní Szijjártó

Setkání s Lavrovem absolvoval i maďarský ministr zahraničí Szijjártó. Informovala o tom agentura MTI. „Je v zájmu Maďarska udržovat korektní vztahy založené na vzájemném respektu a rozvíjet spolupráci s Ruskem v oblastech, které nejsou ovlivněny sankcemi,“ prohlásil šéf maďarské diplomacie po jednání s Lavrovem. 

V této souvislosti zmínil, že se minulý týden maďarsko-ruského podnikatelského fóra v Budapešti zúčastnili zástupci mnohých společností, což podle něj ukazuje ochotu akceptovat tuto skutečnost. Šéf maďarské diplomacie také zmínil, že ruská diplomacie a ministr Lavrov se vždy snažili vyhovět požadavkům maďarské vlády a přistupovali k důležitým otázkám pro obě strany pozitivně a otevřeně. 

Szijjártó, stejně jako Blanár, se zabýval otázkou dodávek ropy přes ropovod Družba, které dočasně omezila opatření ze strany Ukrajiny. „Situaci se nakonec podařilo vyřešit díky flexibilitě ruských dodavatelů,“ zmínil Szijjártó. K otázce ruské agrese na Ukrajině zopakoval maďarský „promírový postoj“ a naději v „mírové rozhovory“, které povedou k ukončení války. 

Představitelé slovenských opozičních stran setkání odsoudili

K jednání mezi Lavrovem a Blanárem se na svém facebooku vyjádřil bývalý slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH). „Juraj Blanár vytvořil další blamáž a opět posloužil zločinné ruské propagandě, když se znovu sešel s ministrem teroristického státu,“ řekl a dále poukázal na to, že kromě něj a Szijjártóa tak učinili pouze ministři Kuby, Venezuely a Nikaraguy.  

Setkání okomentoval i místopředseda zahraničního výboru slovenského parlamentu a bývalý velvyslanec Slovenska při NATO Tomáš Valášek (PS). „Diplomatickou cestu k řešení války na Ukrajině již vyzkoušeli i jiní aktéři než ministr Blanár – Německo, Francie nebo USA. Vladimír Putin si přesto zvolil válku. Dokázal tím, že přestane, až když se mu přestane dařit. Cesta k míru vede přes větší pomoc Ukrajině při její obraně, což je přístup, který vláda Roberta Fica zavrhla,“ uvedl Valášek podle portálu SME. Následně dodal, že ruská diplomacie by měla od Slovenska slyšet výzvu, aby ukončila agresi vůči Ukrajině, stáhla vojska a zaplatila za napáchané škody. 

Jednání s Lavrovem oba ministři absolvovaly už dříve 

Není to poprvé, co ministr Blanár, přezdívaný Štika, společně se Szijjártoem vplul do ruských vod. V březnu se oba ministři zúčastnili diplomatického fóra v turecké Antalyi, kde se rovněž setkali se šéfem ruské diplomacie. Toto setkání vzbudilo kontroverze i u partnerů z Visegrádské čtyřky. 

Český premiér Petr Fiala oznámil odložení česko-slovenských mezivládních konzultací, zatímco polský premiér Donald Tusk mimo jiné upozornil, že setkání s Lavrovem se uskutečnilo v den pohřbu ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, který začátkem letošního roku zemřel v trestanecké kolonii na Sibiři. 

Související

Více souvisejících

Juraj Blanár Sergej Lavrov Péter Szijjártó Slovensko Maďarsko Rusko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 8 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy