Jak bude vypadat ruská odplata? Rozsáhlá síť vlivových operací Moskvy je bezpečnostní noční můrou

Rusko už několikrát otevřeně pohrozilo, že pokud Ukrajina použije zbraně dlouhého doletu proti ruskému území, přijde odvetná reakce. Jenže Moskva má nejen na území Evropy širokou síť agentů, sabotérů a hackerů, takže nelze dost dobře předpokládat, jak by taková odplata vypadala. 

Americké zpravodajské služby se obávají odplaty, pokud západní představitelé budou souhlasit s použitím amerických, britských a francouzských raket dlouhého doletu Ukrajinou proti území Ruské federace. Kromě zesílení žhářských a sabotážních akcí v Evropě hrozí „potenciálně smrtící útoky na americké a evropské základny“.

Jak vypadá ruská aktivita na kontinentu?

Podle jednotlivých výročních zpráv Bezpečnostní informační služby se Rusko nejen v České republice, ale i Evropě zaměřuje na různé hybridní aktivity. Provádí zpravodajské informace zaměřené na získávání citlivých informací od unijních institucích, národních vládách, různých firmách či médiích. 

Ruské zpravodajské služby se aktivně zapojují do šíření dezinformací a propagandy, které mají za cíl rozdělit evropské společnosti, podkopat důvěru veřejnosti ve státní instituce a narušit vztahy mezi evropskými zeměmi. K tomu často využívají sociální sítě, falešné zprávy a různé mediální kanály.

Zároveň se Moskva velmi aktivně zapojuje do náboru agentů a kyberšpionáže, nevyhýbá se ani infiltraci politických, ekonomických a vojenských struktur.  Rusko se pokouší destabilizovat evropské země tím, že podporuje extremistické a populistické skupiny. Cílem je oslabit tradiční politické strany a destabilizovat politický systém.

Provádí sofistikované kybernetické útoky zaměřené na vládní instituce, kritickou infrastrukturu a soukromý sektor v Evropě. Tyto útoky často slouží k získávání informací, sabotážím nebo jako nástroj nátlaku.

Za všechno mluví případ z loňského roku, kdy Česká republika musela zmrazit majetek dvou mužů a zpravodajského webu Voice of Europe poté, co je obvinila z provozování vlivových operací a podpory „zahraničněpolitických zájmů Ruské federace“. 

Do aktivit se zapojil vysoce postavený proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk a ukrajinsko-izraelský občan Artem Marčevskij. „Rozbili jsme ruskou vlivovou operaci, kterou řídil Viktor Medvedčuk přímo z Ruska. Cílem bylo šířit proruské narativy podkopávající suverenitu Ukrajiny a zároveň infiltrovat Evropský parlament,“ popsal ministr zahraničí Jan Lipavský podle amerického listu New York Times. 

Například loni v srpnu polské úřady zachytily hackerský útok na národní železniční komunikační síť. Hackeři se nedaleko severozápadního města Štětín nabourali do radiokomunikační sítě železnic PKP, což vedlo k vydání několika signálů k zastavení, které zastavily nebo zdržely přibližně 20 vlaků.

Polská média uvedla, že signály se střídaly s interpretací ruské hymny a záznamem projevu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Víme, že už několik měsíců probíhají pokusy o destabilizaci polského státu. Takové pokusy podnikla Ruská federace ve spolupráci s Běloruskem,“ popsal tehdejší šéf polské diplomacie Stanisław Żaryn.

Aktivita se může nebezpečně rozšířit

Rusko už prokázalo, že na celém kontinentu dokáže udržovat rozsáhlou síť vlivových operátorů, ať už jde o agenty, hackery nebo osoby zaplacené k provádění sabotáží. Většinu z těchto činností lze efektivně zintenzivnit. Dezinformačních webů a antisystémových skupin je dost na to, aby si ruský režim mohl některé z nich zaplatit – a nejde pouze o český problém, nýbrž problém celé Evropy i Ameriky.

Sabotáží je vždy možné provádět víc – záleží na tom, nakolik si příprav k různým podvratným akcím národní bezpečnostní složky všimnou. Terčem může být jakákoli vojenská základna na území Evropy; zároveň nemusí na starém kontinentu dojít k žádné akci a namísto toho zásah raketou schytá některá ze základen na Blízkém východě – jak se to stalo například na začátku srpna, kdy bylo zraněno sedm amerických vojáků po zásahu letecké základny Al Asad v Iráku.

Možností je bezpočet a je prakticky nemožné ohlídat úplně vše. Proto, pokud Ukrajina dostane povolení použít zbraně dlouhého doletu v hloubi ruského území, skutečně hrozí, že Rusové dokážou rozjet efektivní sabotážní či jinou kampaň ve jménu pomsty. 

Je nutné myslet na to, že se v různých částech světa nachází dostatek protizápadních aktérů, které Rusku de facto stačí pouze oslovit či zaplatit a oni udělají, co se po nich požaduje. 

Jemenští Hutíjové dokážou výrazně omezit či dokonce zastavit důležité obchodní trasy v Rudém moři, což bude mít velký vliv na celosvětovou ekonomiku. Vzhledem k tomu, že Rusko odsoudilo izraelské akce proti Libanonu, není vyloučená ochota jednat s Moskvou ani u Hizballáhu. Rusové dokonce vyslali tým k vyšetření útoků na pagery členů teroristické organizace čili spolupráce do jisté míry funguje – tedy spolupráce už je navázána. 

Americké zpravodajské služby očekávají spíše menší akce než přímý ruský útok. „Rusové budou pokračovat spíše skrytě než v otevřených útocích na americká a evropská zařízení a základny, aby snížili riziko širšího konfliktu,“ uvádějí představitelé zpravodajských služeb.

V posledních měsících Ukrajina neustále tlačila na své západní partnery, aby jí umožnili používat rakety dlouhého doletu proti ruskému území. Ruské vedení, včetně prezidenta, však varovalo, že uvolnění těchto zbraní by znamenalo, že NATO vstupuje do přímé války s Ruskem.

Související

Dmitrij Peskov

Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině

Kyjev se obrací na USA s žádostí o rakety dlouhého doletu Tomahawk, což podle Kremlu odráží nervozitu ukrajinského vedení z aktuálního vývoje na frontové linii. S prohlášením přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jak informovala agentura Reuters. Podle něj jsou ukrajinské kroky reakcí na ruský postup, který byl v posledních měsících nejrychlejší od začátku konfliktu před více než dvěma lety.

Více souvisejících

Rusko špionáž BIS Hackeři dezinformační weby

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy