Paříž/Londýn - Soudy v Británii a ve Francii dnes vydaly důležité verdikty, které se týkají asistované sebevraždy a práva na důstojné ukončení života nevyléčitelně nemocných. V Londýně nejvyšší soud nevyhověl dvěma ochrnutým, kteří chtěli změnit zákon tak, aby lékaři neporušovali zákon, když jim na jejich žádost pomohou zemřít. Navrhl však parlamentu, aby legislativu zrevidoval, protože podle něj je současná praxe v rozporu se základními lidskými právy. Ve Francii soud zprostil viny lékaře, který byl obžalován, že pomocí medikamentů usmrtil sedm pacientů v nemocnici v Bayonne.
Britský verdikt se týkal Paula Lamba a zesnulého Tonyho Nicklinsona, kterého u soudu zastupovala vdova Jane Nicklinsonová. Oba chtěli, aby země změnila zákony, které kriminalizují lékaře. Stěžovatelé neuspěli, verdikt ale může nakonec přinést převratnou změnu britského práva. Soudci totiž navrhli parlamentu, aby zákony zrevidoval, protože podle nich jsou v rozporu se základními lidskými právy.
Lamb je po autonehodě už 20 let ochrnutý od krku dolů a tvrdí, že trpí neustálými bolestmi. Nicklinson ochrnul v roce 2005 po mrtvici. Když prohrál předchozí soud o právo na ukončení života, odmítl přijímat potravu a loni zemřel.
Francouzský soud dnes zprostil viny 53letého lékaře Nicolas Bonnemaisona, který byl obžalován z usmrcení sedmi nevyléčitelně nemocných pacientů pomocí injekcí se silnými medikamenty.
O eutanazii, která je zatím ve Francii nezákonná, se hovořilo i v souvislosti s případem tetraplegika Vincenta Lamberta, který je už několik let v takzvaném vegetativním stavu a nevnímá. Francouzský nejvyšší správní soud se sice v úterý vyslovil pro odpojení ochrnutého muže od přístrojů, které ho udržují při životě, rozhodnutí ale vzápětí zvrátil Evropský soud pro lidská práva. Ten Francii nařídil muže neodpojovat od přístrojů, dokud případ neprojedná.
Proti odpojení od přístrojů bojují soudní cestou Lambertovi katoličtí rodiče a sourozenci. Naopak manželka ochrnutého muže a lékaři usilují o zastavení péče.
Proti eutanázii
Světová lékařská asociace v otázce lékařské etiky vypracovala dvě deklarace, jednu o euthanasii a jednu o sebevraždě za lékařské asistence. První z nich definuje: "Euthanasie je ... neetická. To však nebrání tomu, aby lékař respektoval přání pacienta a dovolil, aby se v konečné fázi nemoci ponechal volný průběh přirozenému procesu smrti."
V druhé deklaraci stojí: "Sebevražda za lékařské asistence je stejně jako euthanasie neetická a musí být lékařským stavem zavržena. Nicméně právo odmítnout lékařskou péči je základním právem pacienta a lékař si nepočíná neeticky, i když respekt k takovému přání končí smrtí pacienta."
Palčivým argumentem proti je také možné obrovské riziko narušení důvěry pacientů a veřejnosti k lékařům. Při legalizaci euthanasie totiž pacient neví, zda v kritické situaci nebude rozhodnuto o konci jeho života. Lidé v těchto situacích by mohli umírat s obavou, že u nich dojde k "usmrcení z útrpnosti". To předznamenává další riziko, a sice nebezpečí zneužití: možný výnosný obchod s orgány, tlak rodiny na nemocného pacienta s ohledem na jeho majetek či obava před značnými náklady dlouhotrvající choroby atd.
Pro eutanázii
Milosrdná snaha pod tlakem soucitu a snahy zbavit člověka těžkého utrpení je hlavním opěrným bodem hlasů, které požadují legalizaci euthanasie. Mezi významné argumenty patří respekt k lidským právům, především právu na respektování osobní autonomie (i když při vědomí, že etický princip autonomie uznává mimo rovnosti všech lidských bytostí i nezcizitelnou odpovědnost všech, kdo mají možnost volit, za to, že jejich volba bude ve shodě s plností lidského bytí, nemůže být autonomní žádat o usmrcení, pakliže neexistuje uznané právo být na žádost usmrcen; mimo to euthanasie je závislá v každém případě i na autonomii toho, kdo ji má poskytnout), právu na soukromí, právu zemřít.
Nabízí se zde i téma posouzení kvality a důstojnosti života. Euthanasie je stavěna do souvislosti s cestou k osvobození pacientů od nepřijatelné a nechtěné bídné kvality a důstojnosti života, způsobené těžkou a nevyléčitelnou nemocí, s čímž souvisí také ztráta určité lidské hrdosti.
Dalším argumentem, i když poněkud cynickým, je otázka ekonomická. Náklady na zdravotní péči pro těžce postiženého člověka jsou daleko vyšší, nežli náklady na "dobrou smrt". Ušetřené prostředky mohou být použity na potřeby jiných, třeba i dětských pacientů, uvedl server eutanazie-dobrasmrt.bluefile.cz.
Související
Bývalý premiér van Agt se rozhodl pro eutanazii. Odešla s ním i jeho žena
Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii
Aktuálně se děje
včera
Geraščenko: Guterres v Rusku je krok k eskalaci. Putin si může dělat, co chce, a je stále vítán
včera
Manchester United už nevede kouč Ten Hag. Klub dočasně přebírá Van Nistelrooij
včera
Írán po izraelském útoku oznámil další investice do armády
včera
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
včera
Policie hledá trestaného muže na Litoměřicku. Je podezřelý z další trestné činnosti
včera
Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila
včera
Britové sankcionovali několik Rusů, kteří zaútočili i na královskou rodinu
včera
Poslední rozloučení s Jiřím Hromadou. Herce si cenili za boj pro dobrou věc
včera
Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství
včera
Finále kampaně v USA. Harrisová i Trump si připravují závěrečnou řeč
včera
Laškování s Putinem jako poslední hřebíček do rakve. Guterres musí skončit v čele OSN
včera
Babiš má jednu výtku k seznamu vyznamenaných. Návrh podá i za rok
včera
Bannon je venku z vězení. Problémy Trumpova muže ale nekončí
včera
Volby v Gruzii ještě nemají definitivní výsledky. Komise oznámila další postup
včera
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
včera
Hizballáh si vybral nástupce Hasana Nasralláha
včera
Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka
včera
Elon Musk čelí žalobě. Lidem nabízí peníze za registraci u voleb
včera
Libanon hlásí desítky mrtvých po izraelském útoku. Umíraly i děti
včera
Fico využil 28. říjen ke kritice. Zmínil Fialův údajný exces, jde i o Babiše
V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) rozhodl zkritizovat předsedu české vlády Petra Fialu (ODS). Ficovi se totiž nelíbily jeho výroky k uzavření smíru mezi Bratislavou a českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Fico doufá, že šlo o ojedinělý exces.
Zdroj: Jan Hrabě