Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Podobně i většina obyvatel České republiky podporuje zákon o eutanazii, což znamená dobrovolné ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka; tento názor sdílí téměř tři čtvrtiny populace. Češi také projevují tolerantní postoj k prostituci, neboť dvě pětiny obyvatel by ji akceptovaly jako legální povolání.

79 procent Čechů zastává názor, že žena by měla mít právo rozhodnout o přerušení vlastního těhotenství. Pouze dvě procenta dotázaných podporují úplný zákaz interrupcí. Zbývajících 13 procent obyvatel by povolilo umělé přerušení těhotenství za určitých okolností, zohledňující zdravotní a sociální aspekty pro ženu a dítě, a čtyři procenta by souhlasila s interrupcí pouze v případě ohrožení života matky.

Tento průzkum naznačuje, že česká společnost je v současnosti nejotevřenější volbě ženy v otázce interrupcí od počátku 90. let. V roce 1990 podporovalo právo žen na umělé přerušení těhotenství 60 procent populace. Větší podíl zastánců svobody rozhodování o interrupcích je mezi ženami a také mezi lidmi ve věkové skupině 45 až 59 let.

V České republice platí zákon, který umožňuje umělé přerušení těhotenství od roku 1957. Při žádosti matky může být těhotenství ukončeno nejpozději do 12. týdne, a v případě genetických vad až do 24. týdne. I přes několik pokusů o omezení interrupcí ze strany zákonodárců, tyto návrhy nebyly úspěšné. Například v sousedním Polsku v roce 2020 soudy v podstatě zakázaly interrupce, což vedlo k několika případům úmrtí těhotných žen, když lékaři odmítli ukončit těhotenství navzdory ohrožení života matky kvůli srdečnímu tepu plodu.

V Česku rovněž roste podpora legalizace eutanazie. Podle průzkumu souhlasí s dobrovolným ukončením života u nevyléčitelně nemocných 73 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2007, kdy se CVVM začal touto otázkou zabývat. V roce 2007 podporovalo možnost eutanazie 58 procent populace. Proti zavedení eutanazie je nyní 20 procent Čechů, zatímco v roce 2007 to bylo 28 procent lidí. V názorech na eutanazii nejsou výrazné rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel, ale častěji vyjadřují nesouhlas lidé s římskokatolickým náboženským vyznáním. Navzdory několika návrhům zákonodárců na legalizaci eutanazie v Česku, parlament tuto možnost dosud neschválil.

Češi také projevují poměrně benevolentní postoj k prostituci. Čtyřicet procent respondentů by povolilo poskytování sexuálních služeb za úplatu a legalizovalo by tuto činnost. Dalších 37 procent by sice neuzákonilo prostituci, ale také by nechtělo trestat lidi, kteří se tímto obchodem zabývají nebo ho využívají. Pouze 12 procent Čechů by chtělo postihovat prostitutky, prostitutky i jejich klienty. Šest procent dotázaných by podporovalo tresty pouze pro lidi nabízející sexuální služby. I přesto, že byl v českém parlamentu předložen návrh na legalizaci prostituce, dosud se jeho příznivcům nepodařilo jej prosadit.

Související

Více souvisejících

češi eutanazie těhotenství

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy