Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).
Podobně i většina obyvatel České republiky podporuje zákon o eutanazii, což znamená dobrovolné ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka; tento názor sdílí téměř tři čtvrtiny populace. Češi také projevují tolerantní postoj k prostituci, neboť dvě pětiny obyvatel by ji akceptovaly jako legální povolání.
79 procent Čechů zastává názor, že žena by měla mít právo rozhodnout o přerušení vlastního těhotenství. Pouze dvě procenta dotázaných podporují úplný zákaz interrupcí. Zbývajících 13 procent obyvatel by povolilo umělé přerušení těhotenství za určitých okolností, zohledňující zdravotní a sociální aspekty pro ženu a dítě, a čtyři procenta by souhlasila s interrupcí pouze v případě ohrožení života matky.
Tento průzkum naznačuje, že česká společnost je v současnosti nejotevřenější volbě ženy v otázce interrupcí od počátku 90. let. V roce 1990 podporovalo právo žen na umělé přerušení těhotenství 60 procent populace. Větší podíl zastánců svobody rozhodování o interrupcích je mezi ženami a také mezi lidmi ve věkové skupině 45 až 59 let.
V České republice platí zákon, který umožňuje umělé přerušení těhotenství od roku 1957. Při žádosti matky může být těhotenství ukončeno nejpozději do 12. týdne, a v případě genetických vad až do 24. týdne. I přes několik pokusů o omezení interrupcí ze strany zákonodárců, tyto návrhy nebyly úspěšné. Například v sousedním Polsku v roce 2020 soudy v podstatě zakázaly interrupce, což vedlo k několika případům úmrtí těhotných žen, když lékaři odmítli ukončit těhotenství navzdory ohrožení života matky kvůli srdečnímu tepu plodu.
V Česku rovněž roste podpora legalizace eutanazie. Podle průzkumu souhlasí s dobrovolným ukončením života u nevyléčitelně nemocných 73 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2007, kdy se CVVM začal touto otázkou zabývat. V roce 2007 podporovalo možnost eutanazie 58 procent populace. Proti zavedení eutanazie je nyní 20 procent Čechů, zatímco v roce 2007 to bylo 28 procent lidí. V názorech na eutanazii nejsou výrazné rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel, ale častěji vyjadřují nesouhlas lidé s římskokatolickým náboženským vyznáním. Navzdory několika návrhům zákonodárců na legalizaci eutanazie v Česku, parlament tuto možnost dosud neschválil.
Češi také projevují poměrně benevolentní postoj k prostituci. Čtyřicet procent respondentů by povolilo poskytování sexuálních služeb za úplatu a legalizovalo by tuto činnost. Dalších 37 procent by sice neuzákonilo prostituci, ale také by nechtělo trestat lidi, kteří se tímto obchodem zabývají nebo ho využívají. Pouze 12 procent Čechů by chtělo postihovat prostitutky, prostitutky i jejich klienty. Šest procent dotázaných by podporovalo tresty pouze pro lidi nabízející sexuální služby. I přesto, že byl v českém parlamentu předložen návrh na legalizaci prostituce, dosud se jeho příznivcům nepodařilo jej prosadit.
Související

CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace

Téměř polovina Čechů si myslí, že svoboda slova se v Česku zhoršila
češi , eutanazie , těhotenství
Aktuálně se děje
včera

Írán je v sevření paranoie. Úřady kvůli obavám z další infiltrace Mosadu zatýkají a popravují
včera

"Ležel jsem v posteli, když na mě spadl strop." Pacienti popsali zásah izraelské nemocnice íránskou raketou
včera

Útok na íránské jaderné zařízení Fordo by způsobil únik radiace, tvrdí experti
včera

Napětí na Blízkém východě eskaluje: Teherán varuje před zahraniční intervencí, USA přesouvají vojenskou techniku
včera

Psycholožka Wolf: Tragické útoky nejsou náhlé. Předchází jim varovné chování, trauma a vliv okolí
včera

Macron má opět ambice změnit svět. Rozhodl, že EU vyřeší konflikt Íránu s Izraelem
včera

Netanjahu vyzval Íránce k povstání, Izrael chce vytvořit podmínky pro změnu režimu
včera

Napětí v arabských státech Perského zálivu strmě stoupá. Lidé se chystají na jadernou katastrofu
včera

Proč se nedaří zastavit extrémní počasí? Hoaxy mění klimatickou krizi v katastrofu
včera

Ajatolláh Alí Chameneí: Kdo je tajemný vůdce Íránu, který utváří osud Blízkého východu?
včera

Izrael: Chameneí už nemá právo na existenci
včera

Izrael potvrdil vzdušnou převahu nad Íránem. Případné americké zapojení může znamenat definitivní porážku
včera

Ministryně spravedlnosti Decroix neoprávněně používala titul magistra
včera

Vyřešil by něco atentát na Chameneího? Historie ukazuje, co by následovalo
včera

Izrael dotlačil USA do velice obtížné pozice. Není jasné, jestli se do války s Íránem zapojí přímo, říká Salem
včera

Sebeobrana, nebo vyhlášení války? Expert prozradil, jak se právo dívá na izraelské útoky na Írán
včera

Nádherný zákon vs odporná ohavnost. Blíží se USA vážné finanční krizi?
včera

Trump schválil vojenský úder USA proti Íránu
včera

EU splní sen Kyjevu. Pomůže Ukrajině z ruských peněz
včera
Izraelská armáda provedla další útoky na íránská jaderná zařízení včetně Natanzu a Aráku
Izraelské obranné síly (IDF) dnes ráno potvrdily sérii nočních leteckých úderů na území Íránu, přičemž jedním z hlavních cílů byl areál v Natanzu, který je podle Izraele klíčovým místem pro vývoj jaderných zbraní. Druhým terčem byl neaktivní jaderný reaktor v Aráku. Izrael tvrdí, že se jednalo o preventivní kroky proti íránskému jadernému programu, který podle něj směřuje k vojenskému využití.
Zdroj: Libor Novák