Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Podobně i většina obyvatel České republiky podporuje zákon o eutanazii, což znamená dobrovolné ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka; tento názor sdílí téměř tři čtvrtiny populace. Češi také projevují tolerantní postoj k prostituci, neboť dvě pětiny obyvatel by ji akceptovaly jako legální povolání.

79 procent Čechů zastává názor, že žena by měla mít právo rozhodnout o přerušení vlastního těhotenství. Pouze dvě procenta dotázaných podporují úplný zákaz interrupcí. Zbývajících 13 procent obyvatel by povolilo umělé přerušení těhotenství za určitých okolností, zohledňující zdravotní a sociální aspekty pro ženu a dítě, a čtyři procenta by souhlasila s interrupcí pouze v případě ohrožení života matky.

Tento průzkum naznačuje, že česká společnost je v současnosti nejotevřenější volbě ženy v otázce interrupcí od počátku 90. let. V roce 1990 podporovalo právo žen na umělé přerušení těhotenství 60 procent populace. Větší podíl zastánců svobody rozhodování o interrupcích je mezi ženami a také mezi lidmi ve věkové skupině 45 až 59 let.

V České republice platí zákon, který umožňuje umělé přerušení těhotenství od roku 1957. Při žádosti matky může být těhotenství ukončeno nejpozději do 12. týdne, a v případě genetických vad až do 24. týdne. I přes několik pokusů o omezení interrupcí ze strany zákonodárců, tyto návrhy nebyly úspěšné. Například v sousedním Polsku v roce 2020 soudy v podstatě zakázaly interrupce, což vedlo k několika případům úmrtí těhotných žen, když lékaři odmítli ukončit těhotenství navzdory ohrožení života matky kvůli srdečnímu tepu plodu.

V Česku rovněž roste podpora legalizace eutanazie. Podle průzkumu souhlasí s dobrovolným ukončením života u nevyléčitelně nemocných 73 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2007, kdy se CVVM začal touto otázkou zabývat. V roce 2007 podporovalo možnost eutanazie 58 procent populace. Proti zavedení eutanazie je nyní 20 procent Čechů, zatímco v roce 2007 to bylo 28 procent lidí. V názorech na eutanazii nejsou výrazné rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel, ale častěji vyjadřují nesouhlas lidé s římskokatolickým náboženským vyznáním. Navzdory několika návrhům zákonodárců na legalizaci eutanazie v Česku, parlament tuto možnost dosud neschválil.

Češi také projevují poměrně benevolentní postoj k prostituci. Čtyřicet procent respondentů by povolilo poskytování sexuálních služeb za úplatu a legalizovalo by tuto činnost. Dalších 37 procent by sice neuzákonilo prostituci, ale také by nechtělo trestat lidi, kteří se tímto obchodem zabývají nebo ho využívají. Pouze 12 procent Čechů by chtělo postihovat prostitutky, prostitutky i jejich klienty. Šest procent dotázaných by podporovalo tresty pouze pro lidi nabízející sexuální služby. I přesto, že byl v českém parlamentu předložen návrh na legalizaci prostituce, dosud se jeho příznivcům nepodařilo jej prosadit.

Související

Více souvisejících

češi eutanazie těhotenství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy