Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Podobně i většina obyvatel České republiky podporuje zákon o eutanazii, což znamená dobrovolné ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka; tento názor sdílí téměř tři čtvrtiny populace. Češi také projevují tolerantní postoj k prostituci, neboť dvě pětiny obyvatel by ji akceptovaly jako legální povolání.

79 procent Čechů zastává názor, že žena by měla mít právo rozhodnout o přerušení vlastního těhotenství. Pouze dvě procenta dotázaných podporují úplný zákaz interrupcí. Zbývajících 13 procent obyvatel by povolilo umělé přerušení těhotenství za určitých okolností, zohledňující zdravotní a sociální aspekty pro ženu a dítě, a čtyři procenta by souhlasila s interrupcí pouze v případě ohrožení života matky.

Tento průzkum naznačuje, že česká společnost je v současnosti nejotevřenější volbě ženy v otázce interrupcí od počátku 90. let. V roce 1990 podporovalo právo žen na umělé přerušení těhotenství 60 procent populace. Větší podíl zastánců svobody rozhodování o interrupcích je mezi ženami a také mezi lidmi ve věkové skupině 45 až 59 let.

V České republice platí zákon, který umožňuje umělé přerušení těhotenství od roku 1957. Při žádosti matky může být těhotenství ukončeno nejpozději do 12. týdne, a v případě genetických vad až do 24. týdne. I přes několik pokusů o omezení interrupcí ze strany zákonodárců, tyto návrhy nebyly úspěšné. Například v sousedním Polsku v roce 2020 soudy v podstatě zakázaly interrupce, což vedlo k několika případům úmrtí těhotných žen, když lékaři odmítli ukončit těhotenství navzdory ohrožení života matky kvůli srdečnímu tepu plodu.

V Česku rovněž roste podpora legalizace eutanazie. Podle průzkumu souhlasí s dobrovolným ukončením života u nevyléčitelně nemocných 73 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2007, kdy se CVVM začal touto otázkou zabývat. V roce 2007 podporovalo možnost eutanazie 58 procent populace. Proti zavedení eutanazie je nyní 20 procent Čechů, zatímco v roce 2007 to bylo 28 procent lidí. V názorech na eutanazii nejsou výrazné rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel, ale častěji vyjadřují nesouhlas lidé s římskokatolickým náboženským vyznáním. Navzdory několika návrhům zákonodárců na legalizaci eutanazie v Česku, parlament tuto možnost dosud neschválil.

Češi také projevují poměrně benevolentní postoj k prostituci. Čtyřicet procent respondentů by povolilo poskytování sexuálních služeb za úplatu a legalizovalo by tuto činnost. Dalších 37 procent by sice neuzákonilo prostituci, ale také by nechtělo trestat lidi, kteří se tímto obchodem zabývají nebo ho využívají. Pouze 12 procent Čechů by chtělo postihovat prostitutky, prostitutky i jejich klienty. Šest procent dotázaných by podporovalo tresty pouze pro lidi nabízející sexuální služby. I přesto, že byl v českém parlamentu předložen návrh na legalizaci prostituce, dosud se jeho příznivcům nepodařilo jej prosadit.

Související

Více souvisejících

češi eutanazie těhotenství

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy