AfD se po ostré omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

AfD (Alternativa pro Německo)
doporučujeme

Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, dnes se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Po zveřejnění obsahu omalovánek v médiích se na AfD snesla vlna kritiky. Ozvaly se například další politické strany zastoupené v místním parlamentu, podle kterých je sešit rasistický. Případem se už od úterý zabývá kvůli podezření z trestného činu nenávistného štvaní i německá policie. Dnes oznámil i zemský sněm v Düsseldorfu, že prověří, zda na omalovánky frakce AfD nepoužila peníze v rozporu s pravidly.

Alternativa pro Německo kritiku nejprve označila za "útok na svobodu umění a satiry" a omalovánky za "umělecký svazek se skicami, které se satiricky vyjadřují ke stavu země". Dnes ale strana obrátila. V prohlášení uvedla, že "několik málo" kreseb skutečně "nebylo v pořádku" a neodpovídalo "názoru frakce". Rozdávání omalovánek označila za "organizační chybu". "V této formě neměla knížka spatřit světlo světa," uvedl předseda frakce AfD v zemském sněmu Markus Wagner. Ten přitom ještě v úterý sešit vehementně obhajoval. "Prosíme za prominutí. Kniha půjde do stoupy," dodal Wagner.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František vyzval kvůli nákaze k celosvětovému příměří

29.03.2020 16:37 Papež František dnes podpořil generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a přidal se k jeho výzvě,…

Koronavirus má na světě přes 30 000 obětí

29.03.2020 16:11 Pandemie koronaviru si na světě vyžádala už přes 30.000 obětí, více než polovinu z nich tvoří…

Ve Španělsku zemřelo 6528 lidí, nakažených je 79 tisíc

29.03.2020 13:33 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní…

Austrálie zpřísňuje opatření, v Asii přibylo nakažených

29.03.2020 13:18 Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama