Aktivisté ženou Německo k soudu, žádají ochranu klimatu

Organizace na ochranu životního prostředí a ekologičtí aktivisté podali trojici stížností k německému ústavnímu soudu, v nichž požadují, aby vláda podnikla důslednější kroky k ochraně klimatu. Loni schválený klimatický balíček podle nich nestačí k ochraně základních lidských práv na život, na tělesnou nedotknutelnost a vlastnictví. O právních krocích z pátku informovali zástupci stěžovatelů dnes na tiskové konferenci v Berlíně.

Za stížnostmi stojí známé organizace jako Greenpeace, Deutsche Umwelthilfe nebo aktivisté z hnutí Pátky pro budoucnost (Fridays for Future), podle nichž dosud přijatá opatření nestačí na to, aby Německo dostatečně přispělo ke zpomalení oteplování planety. To má, jak zdůrazňují, dopad nejenom na obyvatele spolkové republiky, ale na lidi na celém světě.

K jedné ze stížností se proto připojilo také 15 občanů Bangladéše a Nepálu, tedy zemí, které nejsou zodpovědné za velký podíl emisí skleníkových plynů, dopady klimatických změn ale výrazně pociťují. Na ústavní soud se obrátilo i deset dětí a mladých Němců ve věku 11 až 22 let, na které podle jejich přesvědčení následky klimatických změn silně dopadnou.

Jako příklad opatření, která by německá vláda a zákonodárci mohli rychle přijmout, organizace Deutsche Umwelthilfe uvedla zavedení rychlostního limitu na dálnicích, zrušení daňového zvýhodnění pro diesel, rychlé ukončení provozu hnědouhelných elektráren nebo větší rozvoj energie z obnovitelných zdrojů.

Donutit německou vládu soudní cestou k rozhodnějším krokům na ochranu klimatu se už loni pokusila trojice farmářských rodin, která se obrátila na správní soud v Berlíně. Ten ale nakonec konstatoval, že kabinet není možné donutit k dodržování jeho vlastních klimatických závazků.

Plány německé vlády počítají s tím, že do konce letošního roku budou emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990 nižší o 40 procent. Do konce loňského roku podle analýzy organizace Agora Energiewende, která se zabývá změnami v energetice, klesly o 35 procent.

Související

Více souvisejících

Německo soudy Klimatické změny

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy