Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby s koncentračním táborem

Americký internetový prodejce Amazon po protestech polského muzea stáhl z prodeje vánoční ozdoby s vyobrazením nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi, kde podle historiků nacisté zavraždili více než milion lidí. Internetový obr dnes oznámil, že zboží už na jeho internetových stránkách není k dispozici.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Amazon, americký internetový obchod
doporučujeme

Internetový obchod nabízel ozdoby, otvíráky lahví či podložky pod počítačové myši s vyobrazením tábora, včetně železniční odbočky vedoucí k bráně se smutně proslulým nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje), jakož i snímky plotu s ostnatým drátem a vězeňských baráků.

Podle státního muzea, které spravuje areál bývalých táborů Osvětim a Osvětim-Březinka, je prodej podobných předmětů nevhodný. Muzeum jej označilo za pobuřující a neuctivý vůči památce obětí, a požádalo Amazon, aby zboží z prodeje stáhl.

Němečtí nacisté koncentrační tábor v Osvětimi vytvořili v roce 1940, zpočátku kvůli věznění Poláků. O dva roky později vznikl tábor Osvětim-Březinka, který se stal hlavním místem hromadného vyhlazování Židů. Němci v Osvětimi zavraždili nejméně 1,1 milionu lidí, zejména Židů, ale i Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců. K vězňům osvětimských táborů patřilo na 50.000 československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů. Přežilo jich asi 6000.

Muzeum na území bývalých táborů, které na konci ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, funguje od roku 1947. V roce 1975 byl někdejší tábor zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Loni muzeum navštívilo více než dva miliony lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Corbyn způsobí šok, zachraňte brexit. Volby v Británii jsou mimořádně…

12.12.2019 12:56 Slabý déšť se snášel na obyvatele londýnské čtvrti Tower Hamlets, kteří dnes ráno vyrazili hlasovat…

Britské volby v plném proudu: Johnson a Khan s sebou vzali své psy

12.12.2019 12:00 Svůj hlas v dnešních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada…

Roztržka dokonána. Rusko v odvetě vyhostilo německé diplomaty

12.12.2019 11:16 Aktualizováno Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co…

Kuriózní trend v Británii: Internet zaplavují fotky psů u volebních…

12.12.2019 11:02 Britové sice v dnešních parlamentních volbách hlasují teprve asi dvě hodiny, snímky psů u volebních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama