Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby s koncentračním táborem

Americký internetový prodejce Amazon po protestech polského muzea stáhl z prodeje vánoční ozdoby s vyobrazením nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi, kde podle historiků nacisté zavraždili více než milion lidí. Internetový obr dnes oznámil, že zboží už na jeho internetových stránkách není k dispozici.

Internetový obchod nabízel ozdoby, otvíráky lahví či podložky pod počítačové myši s vyobrazením tábora, včetně železniční odbočky vedoucí k bráně se smutně proslulým nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje), jakož i snímky plotu s ostnatým drátem a vězeňských baráků.

Podle státního muzea, které spravuje areál bývalých táborů Osvětim a Osvětim-Březinka, je prodej podobných předmětů nevhodný. Muzeum jej označilo za pobuřující a neuctivý vůči památce obětí, a požádalo Amazon, aby zboží z prodeje stáhl.

Němečtí nacisté koncentrační tábor v Osvětimi vytvořili v roce 1940, zpočátku kvůli věznění Poláků. O dva roky později vznikl tábor Osvětim-Březinka, který se stal hlavním místem hromadného vyhlazování Židů. Němci v Osvětimi zavraždili nejméně 1,1 milionu lidí, zejména Židů, ale i Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců. K vězňům osvětimských táborů patřilo na 50.000 československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů. Přežilo jich asi 6000.

Muzeum na území bývalých táborů, které na konci ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, funguje od roku 1947. V roce 1975 byl někdejší tábor zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Loni muzeum navštívilo více než dva miliony lidí.

Související

Více souvisejících

Amazon Osvětim

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy