Osvětim

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Nejmladšímu chlapci při transportu Romů do Osvětimi bylo sedm dní

Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi. ČTK to sdělila Anna Míšková, historička Muzea romské kultury v Brně, které si transport ze 7. března 1943 připomene pietním aktem v budově muzea. Podle Míškové by se na události nemělo zapomínat a zvlášť v dnešní době přílivu lidí prchajících před válkou z Ukrajiny.
Alexander Van der Bellen

Van der Bellen v Osvětimi: Z Rakouska byly nejen oběti, ale i pachatelé

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes v bývalém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi otevřel novou rakouskou expozici. "Je naší vůlí a povinností připomínat, že nejen oběti, ale i pachatelé nacistických zločinů byli součástí rakouské společnosti a byli jí formováni," řekl prezident podle rakosuké tiskové agentury APA. "Naše dějiny nelze konfrontovat jen s polovinou příběhu," dodal předseda rakouské sněmovny Wolfgang Sobotka.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Nečekaný objev v Osvětimi: Dětská bota ukrývala údaje o chlapci z Prahy

Výjimečné odhalení se podařilo při konzervaci dětských bot obětí nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi: v jedné z nich se našel rukou psaný nápis se jménem a příjmením chlapce z Prahy, který do Osvětimi přijel transportem z Terezína. Oznámilo to dnes v tiskové zprávě muzeum, které působí na území někdejšího tábora na jihu Polska.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Kameny zmizelých i nová píseň připomněly v Brně romský holokaust

Kladení kamenů zmizelých a představení nové písně připomněly dnes v Brně 77. výročí prvního hromadného transportu Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Mluvčí Muzea romské kultury Lucie Horáková ČTK řekla, že kameny nazvané Stolpersteine mají velikost dlažební kostky a k přečtení jmen se musí člověk sklonit, čímž vzdává úctu obětem holokaustu. Kameny nesou jména Anastázie Danielové a její matky Jany Danielové, které skončily v osvětimském táboře.
Andrzej Duda

Duda slíbil dbát na památku obětí tábora v Osvětimi

Polsko bude pečovat o památku obětí nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi a bude chránit pravdu o tom, co se zde dělo. V projevu při hlavním ceremoniálu u příležitosti 75. výročí osvobození tohoto tábora Rudou armádou to prohlásil polský prezident Andrzej Duda. Vzpomínkové akce se zúčastnilo mimo jiné přibližně 200 přeživších. Za druhé světové války v Osvětimi zemřelo přes 1,1 milionu lidí, většinou Židů.
senát

Antisemitismus a nenávist stále přetrvávají, varovali řečníci v Senátu

Nenávist, fanatismus a antisemitismus ve světě stále přetrvávají, v Evropě i sílí, varovali dnes řečníci z řad politiků v Senátu na tradičním vzpomínkovém shromáždění k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma označil za ostudu a za skandální to, že se v Česku dosud prodávají suvenýry a další předměty s portréty nacistických zločinců.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

75 let od osvobození Osvětimi. Začala pieta, ke zdi smrti se kladou květiny

Položením květin u takzvané zdi smrti, kde byli popravováni vězni nacistického tábora v Osvětimi, zahájil polský prezident Andrzej Duda s desítkami bývalých vězňů dnešní vzpomínkové akce u příležitosti 75. výročí osvobození tohoto vyhlazovacího tábora. Za druhé světové války tam zemřelo přes 1,1 milionu lidí, většinou Židů.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Koncentrační tábor Osvětim byl osvobozen před 75 lety. Zahynulo v něm 1,1 milionu lidí

Tábor Osvětim (německy Auschwitz) byl na rozkaz druhého muže nacistického Německa, šéfa jednotek SS i gestapa Heinricha Himmlera z 27. dubna 1940 založen v blízkosti stejnojmenného polského městečka. První vězňové - především Poláci věznění z politických důvodů - sem byli zavlečeni v červnu 1940. Tábor byl osvobozen před 75 lety - 27. ledna 1945
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Osvětimské peklo. Žena se vrací na místo, kde unikla smrti jen o vlásek

Evě Umlaufové byly pouze dva roky, když ji s matkou osvobodili z nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Byla však natolik nemocná, že v něm musela zůstat ještě několik měsíců. Sedmasedmdesátiletá pediatrička a psychoterapeutka život prožila v Německu, kde založila rodinu, a minulostí se příliš nezabývala, píše agentura AP. Osvětimská zkušenost, na niž nemá žádné vědomé vzpomínky, ji však dohonila.
Spotify

Opěvování Hitlera je nepřípustné. Spotify maže antisemitské skladby

Streamovací hudební služba Spotify chce odstraňovat seznamy skladeb, které oslavují nacistického vůdce Adolfa Hitlera, zesměšňují oběti holokaustu nebo obsahují nacistické symboly. Informuje o tom izraelský deník Times of Israel, kterému to sdělil mluvčí platformy sídlící ve Švédsku.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Do Osvětimi se hrnou davy turistů. Návštěvnost byla loni rekordní

Více než 2,32 milionu lidí z celého světa navštívilo loni bývalý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi a Osvětimi-Březince. Je to téměř o 170.00 více než v dosud rekordním roce 2018, uvedlo osvětimské muzeum. Čtyři pětiny návštěvníků využily možnosti prohlédnout si někdejší tábory s průvodcem, jejichž služby jsou k dispozici ve 21 jazycích.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Merkelová poprvé v Osvětimi: Minuta ticha u černé zdi, stydí se za zvěrstva nacistů

Pocit hluboké hanby nad zvěrstvy spáchanými nacisty v německém koncentračním táboře v polské Osvětimi vyjádřila dnes na tomto místě německá kancléřka Angela Merkelová. Při své první návštěvě tohoto někdejšího tábora smrti společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uctila památku více než milionu lidí, kteří tam zahynuli.
Amazon, americký internetový obchod

Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby s koncentračním táborem

Americký internetový prodejce Amazon po protestech polského muzea stáhl z prodeje vánoční ozdoby s vyobrazením nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi, kde podle historiků nacisté zavraždili více než milion lidí. Internetový obr dnes oznámil, že zboží už na jeho internetových stránkách není k dispozici.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Merkelová zamíří do Osvětimi. Bývalý nacistický tábor navštíví poprvé

Německá kancléřka Angela Merkelová začátkem příštího měsíce poprvé navštíví bývalý nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na svých internetových stránkách o tom napsal deník Süddeutsche Zeitung a připomněl, že někdejší vyhlazovací tábor na jihu Polska zatím navštívili jen dva šéfové německé vlády.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy