Skandál v Osvětimi. Muzeum se ohradilo proti knize, jejíž autor se vžívá do Mengeleho

Muzeum v místě bývalého nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi se ozvalo proti knihám polského spisovatele Maxe Czornyje. Třiatřicetiletý autor, který při líčení nacistických zvěrstev používá vyprávění v první osobě, je znám i českým a slovenským čtenářům. 

Muzeum konkrétně varuje před knihou o Josefu Mengelem s podtitulem Anděl smrti z Osvětimi, která česky ještě nevyšla. Ale podle deníku Gazeta Wyborcza jsou podobně kontroverzní i další knížky, kterých třiatřicetiletý autor od svého debutu v roce 2017 vydal téměř pět desítek - a zařadil se tak mezi nejlépe vydělávající polské spisovatele.

Czornyj tvrdí, že vyprávění v první osobě používá, aby vystihl myšlení netvora, umožnil čtenáři pohlédnout na svět jeho očima a nalezl zdroj zla. Nechce prý šokovat, ale popsat skutečnost. A to i v knize o Mengeleho experimentech, kterou nakladatelství představuje jako "založenou na faktech". Muzeum v Osvětimi má na to jiný názor.

"Pokud hledáte věcně správné informace o zločinné činnosti Josefa Mengeleho v osvětimském táboře, rozhodně nedoporučujeme knihu Anděl smrti z Osvětimi Maxe Czornyje," píše muzeum na facebooku. Kniha podle pracovníků muzea obsahuje množství chyb, a to jak v základní faktografii a dataci, tak i při popisu reálií v koncentračním a vyhlazovacím táboře.

Jde o elementární chyby typu tvrzení, že tábor ležel v okupované části Polska známé jako Generální gouvernement. Osvětim totiž byla po polské porážce v roce 1939 připojena přímo k nacistické Třetí říši. Kromě dlouhého výčtu dalších autorových omylů se muzeum ohrazuje i vůči tomu, že kniha obsahuje i "zjevné lži".

"Kniha v žádném případě nepopisuje skutečné působení Josefa Mengeleho v německém táboře v Osvětimi, ale zkarikované zpodobnění. Některé děsivé zločiny popsané autorem se vůbec nestaly. Kniha navíc obsahuje zjevné lži, jako je skandální tvrzení, že na příkaz lékaře SS selekci mezi nově příchozími vězni mohli na rampě vykonávat k tomu určení Židé," upozornilo muzeum.

Gazeta Wyborcza připomněla i další kontroverze okolo autora, kterému kritici vytýkají, že "se zatvrzelostí maniaka píše takovou spoustu knih z perspektivy krutých zločinců", "s fanouškovskou pečlivostí fantazíruje o hrůzách" a z utrpení obětí dělá "prvotřídní zábavu".

Vydavatelství Filia v reakci na debatu prohlásilo, že vydané knihy "ukazují hrůzy totality, jsou vždy proti zlu a autor se staví na stranu obětí". Sám Czornyj v reakci na dřívější kritiku poděkoval čtenářům za "nekompromisní podporu" a za to, že nepropadli "ohavné manipulaci". Sílu svých děl a jejich hlavní hodnotu vidí "v obrovských emocích", což samozřejmě zdůrazňuje expresivní vyprávění v prvé osobě a v přítomnosti, a při psaní se řídí myšlenkou "necenzurovat podstatu jak hrůzyplné pravdy, tak představivosti v kontextu beletrie".

Ke kritice z Osvětimi se Czornyj dosud nevyjádřil.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Nejmladšímu chlapci při transportu Romů do Osvětimi bylo sedm dní

Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi. ČTK to sdělila Anna Míšková, historička Muzea romské kultury v Brně, které si transport ze 7. března 1943 připomene pietním aktem v budově muzea. Podle Míškové by se na události nemělo zapomínat a zvlášť v dnešní době přílivu lidí prchajících před válkou z Ukrajiny.

Více souvisejících

Osvětim Josef Mengele Max Czornyj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy