Angela Merkelová odešla a vše je jinak? V Německu se šušká o velkých změnách

Němečtí vládní křesťanští demokraté (CDU) pod vedením Angely Merkelové opakovaně odmítli jakoukoliv spolupráci s protestní a protiimigrační stranou Alternativou pro Německo (AfD). Tento názor sdílí i nová šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Přesto se ale zdá, že další vlivní straníci naznačují, že by se tento postoj měl změnit.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelov
doporučujeme

O možnosti povolební spolupráce CDU a AfD se v Německu mluví především v souvislosti se zářijovými zemskými hlasováními v Sasku a Braniborsku. O spolupráci s Alternativou v některých spolkových zemích hovoří například konzervativní platforma Unie hodnot, která působí uvnitř CDU.

Server Financial Times (FT) například cituje slova dvaasedmdesátiletého poslance CDU Martina Patzelta. Ten své kolegy vyzval, aby v bývalém východním Německu zvážili vstup právě do koalice s AfD. Argumentuje tím, že není možné ignorovat 12 milionů voličů, kteří tuto stranu volí nebo s ní sympatizují. I proto je prý s AfD třeba zahájit dialog. Sám Financial Times přitom o AfD píše jako o krajně pravicové, silně antiislámské a protiimigrační straně.

Bavorský premiér Markus Söder ze sesterské strany CSU naopak nedávno varoval své spolustraníky, že s některým z představitelů se nesmí vůbec scházet. Martin Patzelt ale naopak tvrdí že spolupráce CDU/CSU s AfD by mohla členy protiimigrační strany alespoň částečně politicky kultivovat.

Možnost navázat spolupráci mezi AfD a CDU bude zřejmě už po blížících se podzimních volbách v Sasku. Průzkumy dokonce naznačují, že by AfD mohla i vyhrát. Až dosud měla ve spolkové zemi vždy navrch CDU. Bez podpory AfD může být pro CDU i další politické strany obtížné sestavit jakoukoliv vládu i v v Braniborsku.

Vedení CDU ani Krampová-Karrenbauerová o něčem takovém zatím ani nechtějí slyšet. Šéfka křesťanských demokratů si to vzhledem k politice, jakou AfD zastává, podle svých slov nedokáže vůbec představit.

Poukázala například na vraždu vysoce postaveného úředníka místní správy v německé zemi Hesensko Waltera Lübckeho (CDU). Pachatel vzešel právě z prostředí pravicového extremismu. Podle Krampové-Karrenbauerové pomáhá AfD přinejmenším zčásti vytvářet politické klima, v němž byl Lübcke zavražděn. Dlouholetý křesťanskodemokratický politik byl znám svým otevřeným přístupem k migrantům, kvůli kterému už dříve čelil výhrůžkám extremistů. Podezřelý Stephan E. migranty naopak tvrdě odmítal.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paříž demolovaly "černé vesty", původně poklidné protesty se zvrtly

21.09.2019 23:20 Aktualizováno V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrtnul protest za ochranu klimatu v Paříži…

Uprchlíci to zkouší po řece i nákladním vlakem, Maďaři jich zadrželi…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Maďarští policisté dnes zadrželi 38 migrantů, kteří se pokusili do země dostat nelegálně na…

"Pouští uprchlíky odevšad." Orbán napadl italskou vládu a levici, hájil…

21.09.2019 20:47 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Římě prohlásil, že nová italská vláda premiéra Giuseppa…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 20:15 Aktualizováno Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama