Babiš o rozpočtu EU: Debata bude dlouhá, musíme se zavřít na dva dny

V debatě o návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie panuje tolik rozporů, že bude trvat velmi dlouho. Po skončení summitu EU v Bruselu to dnes řekl premiér Andrej Babiš. Důležité podle něj není jen to, kolik peněz Česká republika dostane, ale i to, za jakých podmínek je bude moci čerpat. Na jednání sedmadvaceti šéfů států a vlád Babiš podle svých slov dnes kritizoval i náklady na evropské struktury.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Je tolik rozporů, že to bude na dlouho," řekl k debatě o návrhu rozpočtu na období 2021-2027 Babiš. Podle něj bude nejspíš potřeba, aby se prezidenti a premiéři "zavřeli na dva dny" a intenzivně vyjednávali.

Zemím EU se rok a půl poté, co Evropská komise předložila návrh rozpočtu, nepodařilo překonat neshody v názoru na celkovou výši i na objem peněz určených na jednotlivé priority. Německo a několik převážně severských zemí chce prosadit snížení rozpočtu z navrhovaných 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) na jedno procento HND. To se nelíbí zemím z východu unie včetně Česka, které chtějí vyšší rozpočet a usilují o co největší objem peněz do fondů soudržnosti.

"My tím, že bohatneme, tak samozřejmě dostaneme méně peněz, ale důležité je to, abychom dostali peníze, které my potřebujeme," zdůraznil Babiš. Návrh Evropské komise i současného finského předsednictví ale podle něj "vůbec neodráží realitu". Pro Česko je důležité nejen to, kolik peněz se vyhradí na "tradiční politiky", především kohezi, ale i podmínky, za jakých se budou moci peníze čerpat, zdůraznil premiér.

"Odmítáme návrh komise, která navrhuje výrazně zpřísnit finanční podmínky, zejména snížení evropské míry spolufinancování a předfinancování," pokračoval předseda české vlády. Podle něj by to mohlo mít dopady na konečné příjemce a národní rozpočty. "Bude to velký boj," dodal.

Babiš zdůraznil, že - stejně jako například dánská premiérka Mette Frederiksenová - dnes na summitu kritizoval i náklady na evropské struktury, které se mají podle něj zvýšit navzdory tomu, že unii opouští Británie. "Měli bychom se snažit dosáhnout úspor," zdůraznil.

Čistí plátci v debatě o víceletém finančním rámci podle Babiše navrhovali, aby čtvrtina rozpočtu byla vyhrazena na boj s klimatickými změnami. "My samozřejmě chceme peníze na změnu klimatickou," zdůraznil premiér. Česko podle něj chce v této souvislosti bojovat se suchem, sázet stromy či prosazovat jadernou energetiku, nemůže si ale dovolit "ohrožovat náš průmysl a zaměstnanost našich lidí".

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 22:15 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Francouzům dochází trpělivost. Stupňující se požadavky homosexuálů je…

13.11.2019 22:01 Aktualizováno Před 6 lety zaplavily pařížské ulice masy odpůrců zákona, který umožnil homosexuálním párům…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama