Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to dnes oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má zabránit uzavření hranic, se dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Kdy začne opatření platit, bude podle informací ČTK jasné zřejmě ještě tento týden. Šéfka Asociace pendlerů v ČR ČTK řekla, že rozhodnutí testovat lidi dojíždějící z Česka do Bavorska za prací považuje za správné.

"Naším cílem je, aby hranice zůstaly otevřené," zdůraznil Söder. "Kdo chce ale udržet otevřené hranice, musí se postarat o více bezpečnosti," dodal. Negativní test na koronavirus tak bude nyní muset při vstupu do Bavorska předkládat každý zahraniční pracovník, který v uplynulých 14 dnech pobýval v některé z rizikových oblastí.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka sdělil ČTK, že opatření bude podobné tomu, které již dříve uplatnil bavorský zemský okres Cham. "Bude sedm dní na to, aby si pendleři obstarali první test," uvedl. Okres Cham dosud žádal od českých pendlerů testy ve dvoutýdenním intervalu, u pracovníků ve zdravotnictví každých pět dní. Bavorská vláda bude nově od pendlerů plošně požadovat nový test každých sedm dní.

"Podstatné je, že se hranice nezavírají a výjimky pro pendlery nadále platí," sdělil ČTK Kafka.

Německý Institut Roberta Kocha (RKI) zařadil Česko na seznam rizikových oblastí již 25. září. Ze čtyř rakouských spolkových zemí, které s Bavorskem sousedí, považuje RKI nyní za rizikové dvě: Tyrolsko a Vorarlbersko.

"Je to velmi správné a naprosto s tím souhlasím. Ať se testuje, protože nárůst pozitivních pendlerů je v poslední době obrovský," uvedla šéfka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Čím víc se pode ní bude testovat, tím větší bude podle ní klid jak na české, tak na německé straně. Čím víc lidí se otestuje, tím více se podle ní chrání ČR. Má signály, že pendleři se v SRN testují daleko více než občané Německa.

"Je to velmi správné a naprosto s tím souhlasím. Ať se testuje, protože nárůst pozitivních pendlerů je v poslední době obrovský," uvedla šéfka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Čím víc lidí se otestuje, tím více se podle ní chrání i ČR.

Podle Vintrové by také prospělo, kdyby Německo poskytlo testovací stany na všechny hlavní hraniční přechody podél hranice. "Všichni pendleři se určitě nebudou stahovat do jednoho města Cham nebo Freyung," uvedla. Podle ní by přitom stany nemusely být na všech 37 česko-německých přechodech, ale na těch velkých, jako jsou například Rozvadov, Folmava a Strážný.

S pravidelným testováním, které už bylo na jaře, podle Vintrové pendleři nemají problém; sami se dobrovolně nechávají testovat, protože je to zdarma. Testy pendlerům proplácejí německé zdravotní pojišťovny. Počet pozitivních pendlerů teď podle Vintrové stoupá. Dohromady je českých pendlerů odhadem přes 100.000.

Söder dnes v projevu k vývoji epidemie v Bavorsku rovněž uvedl, že hodlá zavést v ohniscích nákazy nové restrikce. V oblastech, které budou mít více než 100 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní, bude omezený počet účastníků na akcích na 50 a restaurace a hospody se budou zavírat ve 21:00. Výjimky z omezeného počtu účastníků budou platit jen pro bohoslužby a demonstrace.

V Bavorsku v posledních době stále více okresů překračuje symbolickou hranici 50 případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedm dní. Osm měst a venkovských okresů je nyní podle premiéra už nad hranicí 100 případů. Jsou mezi nimi například Mnichov, Augsburg, Schweinfurt či Weiden. Nejhorší je ale nyní situace v okresu Berchtesgadener Land, který má 262,4 případů na 100.000 za sedm dní. V tomto okrese na jihovýchodě Bavorska začala v úterý platit 14denní karanténa. S trasováním tu nyní pomáhají i zdravotníci bundeswehru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Člun s migranty se převrátil u Kanárských ostrovů, zahynuli nejméně čtyři…

25.11.2020 09:29 Přinejmenším čtyři uprchlíci zahynuli poté, co se převrátil člun, na kterém pluli směrem ke…

V Německu zemřelo na covid dalších 410 pacientů, dosud nejvíce za den

25.11.2020 08:12 Do německých statistik za poslední den přibylo 410 mrtvých s koronavirovou nákazou, což je nejvíce…

Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

25.11.2020 07:43 Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle…

Průzkum: Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím ohledně původu koronaviru

25.11.2020 07:22 Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím o původu koronaviru, které hovoří například o tom, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama