Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to dnes oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má zabránit uzavření hranic, se dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně.

Kdy začne opatření platit, bude podle informací ČTK jasné zřejmě ještě tento týden. Šéfka Asociace pendlerů v ČR ČTK řekla, že rozhodnutí testovat lidi dojíždějící z Česka do Bavorska za prací považuje za správné.

"Naším cílem je, aby hranice zůstaly otevřené," zdůraznil Söder. "Kdo chce ale udržet otevřené hranice, musí se postarat o více bezpečnosti," dodal. Negativní test na koronavirus tak bude nyní muset při vstupu do Bavorska předkládat každý zahraniční pracovník, který v uplynulých 14 dnech pobýval v některé z rizikových oblastí.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka sdělil ČTK, že opatření bude podobné tomu, které již dříve uplatnil bavorský zemský okres Cham. "Bude sedm dní na to, aby si pendleři obstarali první test," uvedl. Okres Cham dosud žádal od českých pendlerů testy ve dvoutýdenním intervalu, u pracovníků ve zdravotnictví každých pět dní. Bavorská vláda bude nově od pendlerů plošně požadovat nový test každých sedm dní.

"Podstatné je, že se hranice nezavírají a výjimky pro pendlery nadále platí," sdělil ČTK Kafka.

Německý Institut Roberta Kocha (RKI) zařadil Česko na seznam rizikových oblastí již 25. září. Ze čtyř rakouských spolkových zemí, které s Bavorskem sousedí, považuje RKI nyní za rizikové dvě: Tyrolsko a Vorarlbersko.

"Je to velmi správné a naprosto s tím souhlasím. Ať se testuje, protože nárůst pozitivních pendlerů je v poslední době obrovský," uvedla šéfka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Čím víc se pode ní bude testovat, tím větší bude podle ní klid jak na české, tak na německé straně. Čím víc lidí se otestuje, tím více se podle ní chrání ČR. Má signály, že pendleři se v SRN testují daleko více než občané Německa.

"Je to velmi správné a naprosto s tím souhlasím. Ať se testuje, protože nárůst pozitivních pendlerů je v poslední době obrovský," uvedla šéfka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Čím víc lidí se otestuje, tím více se podle ní chrání i ČR.

Podle Vintrové by také prospělo, kdyby Německo poskytlo testovací stany na všechny hlavní hraniční přechody podél hranice. "Všichni pendleři se určitě nebudou stahovat do jednoho města Cham nebo Freyung," uvedla. Podle ní by přitom stany nemusely být na všech 37 česko-německých přechodech, ale na těch velkých, jako jsou například Rozvadov, Folmava a Strážný.

S pravidelným testováním, které už bylo na jaře, podle Vintrové pendleři nemají problém; sami se dobrovolně nechávají testovat, protože je to zdarma. Testy pendlerům proplácejí německé zdravotní pojišťovny. Počet pozitivních pendlerů teď podle Vintrové stoupá. Dohromady je českých pendlerů odhadem přes 100.000.

Söder dnes v projevu k vývoji epidemie v Bavorsku rovněž uvedl, že hodlá zavést v ohniscích nákazy nové restrikce. V oblastech, které budou mít více než 100 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní, bude omezený počet účastníků na akcích na 50 a restaurace a hospody se budou zavírat ve 21:00. Výjimky z omezeného počtu účastníků budou platit jen pro bohoslužby a demonstrace.

V Bavorsku v posledních době stále více okresů překračuje symbolickou hranici 50 případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedm dní. Osm měst a venkovských okresů je nyní podle premiéra už nad hranicí 100 případů. Jsou mezi nimi například Mnichov, Augsburg, Schweinfurt či Weiden. Nejhorší je ale nyní situace v okresu Berchtesgadener Land, který má 262,4 případů na 100.000 za sedm dní. V tomto okrese na jihovýchodě Bavorska začala v úterý platit 14denní karanténa. S trasováním tu nyní pomáhají i zdravotníci bundeswehru.

Související

Více souvisejících

Německo hranice Česká republika Tomáš Kafka (diplomat) Markus Söder Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy