Belgické rybáře má před dopady brexitu spasit listina z roku 1666

Neústupnost Británie ve vyjednáváních o rybolovných právech s Evropskou unií přiměla belgické úřady hledat pomoc pro své rybáře u anglického krále Karla II. vládnoucího v 17. století. Vláda severní vlámské části země zadala právníkům rozbor listiny z roku 1666 zaručující vlámským rybářům přístup do vod u britských břehů.

Podle vlámské ministryně hospodářství vláda bude chtít glejt použít v případě, že rozhovory Bruselu s Londýnem selžou, napsal dnes list Financial Times.

Británie opustila evropský blok v lednu a obě strany mají do konce roku čas na uzavření dohody upravující budoucí vztahy. Rybolov je vedle pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad dodržováním smluv jedním z trojice dlouhodobě sporných témat, která zatím blokují pokrok v rozhovorech.

Belgická média již o "Chartě rybolovných práv" píší více než rok, dosud však tyto zprávy vyvolávaly spíše úsměv a málokdo archivní listinu bral vážně. S krátícím se časem na uzavření dohody však vlámské úřady dospěly k závěru, že jim možná listina zůstane v ruce jako poslední brexitová karta.

"Belgie nebude váhat přihlásit se o toto právo," řekla deníku vlámská ministryně Hilde Crevitsová. První právní analýzy podle ní uvádějí, že pokud obě strany neuzavřou jinou dohodu, lze tři a půl století starou licenci uplatnit.

Královské privilegium zaručuje 50 rybářům z Brugg navždy přístup do vod u Británie. Karel II. jej podle historiků vydal z vděčnosti za to, že mu právě město na severu dnešní Belgie poskytlo útočiště v polovině 17. století, kdy během občanské války dočasně odešel do exilu po popravě svého otce Karla I.

Podle ministryně Crevitsové pochází z britských vod zhruba polovina všech úlovků vlámských rybářů, kterých je zhruba 2500. Pokud by tam nemohli dále lovit, znamenalo by to pro ně existenční hrozbu, dodala ministryně.

Belgie patří spolu s Francií či Nizozemskem do skupiny unijních zemí požadujících v rozhovorech s Británií zachování současných kvót pro rybolov v britských vodách a odmítajících učinit jakýkoli ústupek. Podobně nekompromisní přístup však má i britská vláda, pro niž se stal rybolov politicky citlivou otázkou. Premiér Boris Johnson v kampani za vystoupení z EU slíbil rybářům, že získají zpět kontrolu nad lovem v britských vodách, a od té doby se staly ryby jedním ze symbolů britské nezávislosti na unii.

Někteří analytici podotýkají, že jednání o celém vzájemném obchodu proto může zhatit spor o odvětví tvořící na obou stranách Lamanšského průlivu jen několik desetin procenta ekonomiky.

Související

Více souvisejících

Belgie rybaření Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie Moře zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy