Berlín chce do měsíce naočkovat 450 tisíc lidí, má minutový plán

Jakmile bude mít Berlín k dispozici vakcínu proti koronaviru, chce do tří až čtyř týdnů naočkovat 450.000 lidí. Zahraničním korespondentům v Německu to dnes řekl Albrecht Broemme, který je hlavním plánovačem očkovacích center v Berlíně. Broemme, kterému při přípravách pomohla i stavebnice lego, uvedl, že harmonogram je rozpracován na minuty. Zájemce o vakcínu, která nebude povinná, stráví v očkovacím centru 70 minut.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

"Příchozí se v kabince posadí na židli, vyhrne si rukáv. Přijde k němu očkovací tým, dezinfikuje místo vpichu, to udělá jeden člověk, pak přijde další, který aplikuje vakcínu, poté se ranka krátce přitlačí, aby nevznikla modřina, a následuje nalepení náplasti a zpracování dokumentace," vysvětlil Broemme, jak bude samotné očkování vypadat.

"Dezinfekce, vpíchnutí látky, přitlačení a přelepení vychází dvě minuty na každého očkovaného. Je to těsné, ale domníváme se, že je to dostatečný čas, vyzkoušeli jsme to," uvedl. "Pokud započítáme příchod do očkovací kabiny, pověšení bundy či kabátu na háček, posazení se na židli, dostaneme se na čtyři minuty na jednoho očkovaného," uvedl. Další čtyři minuty jsou pak plánovány na obléknutí a odchod.

"Máme tedy čtyři minuty na příchod a přípravu, dvě minuty na očkování a čtyři minuty na obléknutí a odchod, celkem deset minut na jednu očkovací kabinu," vypočítal. Jeden očkovací tým pak bude obsluhovat vždy pět kabin.

"Abych věděl, že to takto lze provést, postavil jsem si očkovací místo z lega," řekl. "S legem mi to vyšlo, takže jsem tento model předal architektům," uvedl.

Příprava na očkování začne doručením pozvánek. Ty jsou již v Berlíně připravené a čeká se na pokyn, aby byly doručeny. Ten bude vydán tehdy, až bude jasné, že Berlín látku dostane. V první vlně budou očkováni senioři a zdravotníci. Hlavní německé město, kde žije 3,8 milionu lidí, by mělo dostat 900.000 dávek, které i se započítáním následného přeočkování po třech týdnech vystačí pro 450.000 lidí.

Po obdržení dopisu se člověk rozhodne, zda očkování chce. Pokud ano, objedná se telefonicky či přes internet na vybrané středisko, kterých bude šest. "Předpokládáme, že 400.000 lidí dostane vakcínu ve středisku, zbývajících 50.000 navštíví mobilní očkovací týmy v domovech pro seniory či v nemocnicích," uvedl Broemme. Denní kapacita je plánována na 20.000 očkování.

Pobyt v očkovacím centru nebude vymezen jen dobou strávenou v očkovací kabině. Nutné je započítat i odbavení při příchodu včetně pořízení dokumentace a také následnou půl hodinu, kdy člověk po očkování v areálu zůstává na pozorování pro případ špatné snášenlivosti. Takovéto pozorování je běžné i při jiných očkováních.

Očkovací střediska budou otevřená sedm dní v týdnu od 9:00 do 19:00, zavřeno bude na Štědrý den a na silvestra. Tím největším centrem je podle Broemmea aréna v Treptowě na východě, následovaná výstavištěm na západě. Očkovat se bude také na bývalých letištích Tegel a Tempelhof, na velodromu a zimním stadionu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

24.01.2021 18:10 Aktualizováno Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru.…

Francouzský ministr odsoudil zatýkání v Rusku, odporuje to právnímu státu

24.01.2021 14:43 Zatýkání lidí, kteří v ruských městech přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje…

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama