Povodňová vlna ve Francii a Itálii zanechala zkázu, počet obětí ještě poroste +VIDEO

Na jihovýchodě Francie a severu Itálie dnes pokračovaly pátrací akce a práce na odstraňování škod po extrémně silných deštích, které alpské oblasti zasáhly v pátek a v sobotu. Řeky se tam rozvodnily a strhávaly domy či silnice poté, co za několik hodin spadly desítky až stovky milimetrů srážek.

Povodně
doporučujeme

Podle agentury AFP při záplavách na obou stranách hranic zemřelo nejméně osm lidi, z toho dva ve Francii. U břehů severozápadní Itálie úřady dnes objevily pět těl. Podle francouzských hasičů se v souvislosti s bouřemi stále pohřešuje osm lidí.

"Bezprecedentní katastrofa, událost, jakou jsme neviděli po více než století," hodnotil podle webu franceinfo situaci starosta města Nice Christian Estrosi. Právě oblast kolem centra Azurového pobřeží je z francouzských regionů nejhůře postižena. Silný déšť tam začal už před pátečním polednem a srážkové úhrny za desetihodinový úsek se pak vyšplhaly až k 500 milimetrů.

zdroj: YouTube

Výsledkem byla povodňová vlna, která strhávala mosty i celé domy, přerušila dodávky proudu a některé obce odstřihla od okolního světa. Podle informací agentury AFP bylo dnes ráno ve francouzském departementu Alpes-Maritimes v terénu na 1000 hasičů ve snaze odstranit škody a zajistit pohřešované.

Do pátracích akcí byly zapojeny i stovky záchranářů a příslušníků ozbrojených sil. Francouzští hasiči oznámili, že nedaleko Nice našli tělo muže v zatopeném autě. Italský pátrací tým mezitím našel tělo francouzského pastevce, informovala agentura Reuters.

Podobný vývoj hlásilo vícero italských regionů, zejména Údolí Aosty a Piemont. Podle agentury ANSA některá místa zaznamenala rekordní srážkové úhrny, když za "několik málo hodin" spadlo tolik deště, jako běžně za šest měsíců. Materiální škody se prý vyšplhají na desítky milionů eur poté, co velká voda ničila obydlí i pozemní komunikace.

zdroj: YouTube

Podle posledních informací bylo dnes v severozápadní Itálii po bouřích nalezeno pět těl, z toho čtyři na pobřeží blízko hranice s Francií mezi městy Ventimiglia a Santo Stefano al Mare. Část z těchto zemřelých se podle Reuters mohla k italským břehům dostat právě z Francie. To s odvoláním na vyšetřovatele uvedla také agentura AFP. Páté tělo bylo objeveno blízko řeky dále ve vnitrozemí, žádná z obětí však nebyla identifikována. Při záchranné akci v regionu Údolí Aosty také zahynul 53letý velitel sboru dobrovolných hasičů.

V sousedním Piemontu zemřel 36letý muž, když rozvodněná řeka Sesia odnesla auto, v němž seděl i se svým bratrem. Ten se dokázal zachránit.

Šéfové některých zasažených regionů vyhlásili kvůli živelní pohromě kalamitní stav, přičemž poukazovali na "enormní škody". Italský premiér Giuseppe Conte avizoval, že jeho vláda situaci věnuje "maximální pozornost".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africký mor prasat se šíří v Německu, nejnovější případ nákazy hlásí Sasko

31.10.2020 17:39 Nákaza prasat africkým morem se vyskytla již ve druhé německé spolkové zemi. Po Braniborsku se…

Plošné testování Slováků: Covid se potvrdil u 7947 osob, výjimka se zákazu…

31.10.2020 17:33 Celostátního testování na koronavirus se na pětimilionovém Slovensku do dnešního poledne zúčastnilo…

Ve Španělsku zatkli Maročana, schvaloval vraždu francouzského učitele

31.10.2020 16:44 V Barceloně zatkli Maročana za schvalování vraždy francouzského učitele Samuela Patyho, který…

Dánsko zavádí nový systém varování před koronavirovou nákazou

31.10.2020 16:00 Dánsko zavádí nový pětistupňový systém varování před koronavirovou nákazou. Jeho cílem je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama